Śnieżne Kotły 🗺️ Informacje i Ciekawostki

fotografia – Pixabay

Śnieżne Kotły to jedno z najpiękniejszych miejsc w całych Karkonoszach. Są to polodowcowe formacje położone między dwoma wysokimi górami: Łabskim Szczytem (1471m n.p.m.) i Wielkim Szyszakiem (1509m n.p.m). Choć wejście w miejsca, z których można je podziwiać, nie należy do najłatwiejszych, z pewnością warto choć raz spojrzeć na wspaniałe, wysokie urwiska.

Śnieżne Kotły – charakterystyka

Formacja składa się z dwóch kotłów. Wielki Śnieżny Kocioł osiąga głębokość 250m i wysokość ścian urwiska przekraczające 150m, a Mały Śnieżny Kocioł – 300m głębokości i 100m wysokości ścian. Dookoła rozciągają się wały morenowe, na których występują głazy morenowe o wymiarach przekraczających 15m wysokości. Dużą atrakcją turystyczną są jeziorka polodowcowe Śnieżne Stawki, które umiejscowione są na dnie Wielkiego Śnieżnego Kotła. Urwiska zbudowane są z granitu karkonoskiego, jednak występuje tu również duża żyła bazaltu.

Na obszarze kotłów występuje roślinność alpejska, w skład której wchodzą liczne rośliny rzadkie i zagrożone wyginięciem. Znajduje się tu jedyne w Europie Środkowej stanowisko skalnicy śnieżnej oraz jedyne na całym świecie miejsce występowania podgatunku skalnicy bazaltowej.

Legenda o Czarnym Diable

Według miejscowej ludności tereny Śnieżnych Kotłów zamieszkiwane są przez fantastyczne, owłosione stworzenie – Czarnego Diabła. Ponoć niejednokrotnie był on obserwowany podczas wspinania się po stromych skałach urwiskach. Choć podobne legendy występują w wielu obszarach górskich – w końcu są to tereny niejednokrotnie bardzo niebezpieczne, ale również majestatyczne i często osamotnione – Czarny Diabeł miał być raczej złodziejem kosztowności i ekwipunku dawnych pasterzy oraz niezwykle płochliwą istotą, która stroni od towarzystwa ludzi.

Informacje turystyczne

Śnieżne Kotły można zwiedzać dwojako. Przez ich dno prowadzi zielony szlak turystyczny, który ciągnie się od schroniska górskiego nad Łabskim Szczytem, przez Ścieżkę nad Reglami i Śnieżne Kotły, aż po Przełęcz Karkonoską. Na strome szczyty można dotrzeć ze Szklarskiej Poręby szklakiem czerwonym, który stanowi część Głównego Szlaku Karkonoskiego. Dotrzeć nim można również do Karpacza lub wybrać drogę do czeskiego schroniska Labska Bouda. Wejście na szczyty jest stosunkowo strome i miejscami kamienne. Początkującym poleca się zdobywanie tego terenu w miesiącach letnich – zimą szczyty stają się wyjątkowo śliskie i dostępne jedynie dla bardziej zaawansowanych osób.

Atrakcje Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba to piękne, górskie miasteczko, do którego przyjeżdżają tysiące turystów z całego kraju. Stanowi ono doskonałą bazę do odkrywania zakamarków Karkonoskiego Parku Narodowego, jednak sama w sobie jest dużą atrakcją. W pobliżu podziwiać można Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka. Na rodziny z dziećmi czeka m.in. Dinopark z modelami prastarych gadów w ich naturalnych wymiarach, Park Linowy Trollandia oraz duży Rodzinny Park Rozrywki Esplanada z licznymi karuzelami i kolejkami. Warto odwiedzić Muzeum Mineralogiczne, w którym znajduje się bogata kolekcja skał, minerałów, skamieniałości, a nawet szkielety dinozaurów. Przed wejściem znajduje się Las Karbonowy – jedyne w Europie miejsce, w którym podziwiać można skamieniałe pnie drzew sprzed 300 milionów lat.

Szklarska Poręba to również idealne miejsce dla osób lubiących aktywnie spędzać czas. Przez miejscowość przechodzą liczne szlaki turystyczne, którymi dotrzeć można m.in. na piękną Halę Izerską czy zachwycające Kukułcze Skały. Dookoła miasta wytoczonych zostało wiele tras rowerowych o łącznej długości ponad 200km. Zimową atrakcją Szklarskiej Poręby jest Ski Arena Szrednica – duży kurort narciarski z wyciągami, trasami o różnym poziomie trudności i licznymi atrakcjami dla całej rodziny.

4.5/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić