Łabski Szczyt – Informacje i ciekawostki

łabski szczyt
foto – Autorstwa Jacek Halicki – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53604838

Łabski Szczyt położony jest w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego, na głównym grzbiecie Karkonoszy. Górę charakteryzuje niezwykłe, malownicze położenie – rozciąga się z niego wspaniały widok na okalające szczyt doliny, jary i wysokie wierzchołki Karkonoszy.

1. Przez Łabski Szczyt przebiega czerwony szlak turystyczny o nazwie Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej. Szlak ma ponad 27 kilometrów długości, rozpoczyna się na Szrenicy i przebiega m.in. przez Śnieżne Kotły, Śnieżkę i Czarną Kopę.

2. Góra ma wysokość 1471m n.p.m. i jest czwartym najwyższym szczytem polskich Karkonoszy. Pod względem wielkości Łabski Szczyt przewyższają Śnieżka, Smogornia i Wielki Szyszak.

3. Przez Łabski Szczyt przebiega granica pomiędzy Polską i Czechami.

4. Łabski Szczyt położony jest w obrębie Karkonoskiego Parku Narodowego. Park utworzony został w 1959 roku i zajmuje obszar prawie 6 tysięcy hektarów. Przebiegają przez niego liczne trasy piesze i rowerowe, a także ścieżki dydaktyczne i edukacyjne.

5. Na stokach góry położone jest Schronisko “Pod Łabskim Szczytem”. Obiekt udostępnia 38 miejsc noclegowych, a do dyspozycji gości pozostaje również kuchnia i świetlica. W schronisku znajduje się również niewielki bufet, serwujący ciepłe i zimne napoje oraz posiłki.

6. Wstęp na teren całego Karkonoskiego Parku Narodowego jest płatny. Jednorazowe wejście kosztuje 8zł (bilet normalny) lub 4zł (bilet ulgowy). Darmowe wejście na teren parku przysługuje dzieciom do lat 7.

7. Na południowo-zachodnim zboczu góry znajduje się Łabska Polana z równiną zwaną Łabską Łąką. Polana znajduje się na wysokości 1340-1440m n.p.m. i porastają ją przepiękne kosodrzewiny.

8. Przy Łabskiej Polanie znajduje się wodospad, który ma wysokość 45 metrów.

9. Ze zboczy Łabskiego Szczytu wypływają źródła Łaby – rzeki o długości 1165 kilometrów, przepływającej przez terytorium Polski i Czech. Przy źródełku znajdują się godła 24 największych miast, przez które przepływa rzeka.

10. Ciekawym miejscem w obrębie góry jest Łabski Kocioł, czyli nisza znajdująca się na południowym stoku Łabskiego Szczytu. Do Łabskiego Kotła dotrzeć można żółtym szlakiem ze Szklarskiej Poręby oraz oznaczoną zielonym kolorem Ścieżką nad Reglami, która stanowi jeden z najpiękniejszych szlaków widokowych na terenie Karkonoszy.

11. Przy Schronisku “Pod Łabskim Szczytem” organizowane są zloty oraz szkółki dla początkujących narciarzy.

12. Największą miejscowością w pobliżu Łabskiego Szczytu jest Szklarska Poręba – zabytkowe miasteczko o dużym znaczeniu turystycznym. W Szklarskiej Porębie znajduje się wiele atrakcji dla dzieci. Warto zwiedzić tutejszy Park Dinozaurów, Rodzinny Park Rozrywki Esplanada i Park Linowy Trollandia. W Szklarskiej Porębie znajduje się również Huta Szkła Kryształowego, niezwykle ciekawe Muzeum Mineralogiczne oraz Muzeum Ziemi “JUNA”, które zachwyci nie tylko najmłodszych turystów.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić