Żelazowa Wola Turystycznie – Atrakcje 2024

żelazowa wola atrakcje
foto – Pixabay

Żelazowa Wola to niewielka wieś znajdująca się w województwie mazowieckim w pobliżu miejscowości Sochaczew – 30 km na wschód od Warszawy. Liczba jej ludności wynosi raptem 61 osób.

Bez wątpienia pierwszym skojarzeniem, które się nasuwa w związku z tą miejscowością jest Fryderyk Chopin. To właśnie tutaj w 1820 roku urodził się wybitny polski kompozytor i pianista. Pierwsze wzmianki na temat Żelazowej Woli pochodzą jeszcze z XVI wieku. Historyczne dokumenty potwierdzają, że pierwszymi właścicielami wsi byli Mikołaj oraz Piotr Żelazo. W kolejnych latach wieś przechodziła z rąk do rąk, ale co ciekawe, na początku XIX wieku znajdowała się w posiadaniu hrabiów Skarbków herbu Abdank, a nauczycielem i wychowawcą ich dzieci był wówczas ojciec Fryderyka – Mikołaj Chopin.

Co warto zobaczyć w Żelazowej Woli i okolicach? Oto kilka wybranych propozycji.

1. Nie ma najmniejszych wątpliwości co do tego, że najważniejszą atrakcją jest Dom Urodzenia Fryderyka Chopina znajdujący się w dworku niegdyś zamieszkanym przez artystę. Dzisiaj wiemy, że próby odtworzenia pierwotnych wnętrz zakończyły się fiaskiem. Nie dysponowano bowiem materiałami pozwalającymi na wierne odtworzenie. Nie zmienia to jednak faktu, że miejsce jest warte odwiedzin.

2. Warto również przespacerować się po parku okalającym dworek rodziny Chopinów. To iście malownicze miejsce, w którym można solidnie odpocząć od miejskiego zgiełku. Park usytuowany jest nad niewielką rzeką Utratą. Pełno tutaj roślinności i drzew, które tworzą przepiękne widoki i scenerię idealną na rodzinny spacer.

3. Od maja do września przed domem Fryderyka Chopina odbywają się recitale. Godziny można sprawdzać na stronach internetowych. Najczęściej odbywają się w niedzielę w godzinach popołudniowych. To świetny sposób na umilenie sobie pobytu w miejscu, które tak bardzo przesiąknięte jest Chopinem i jego wspaniałą twórczością.

4. Sochaczew znajduje się raptem dwa kilometry od Żelazowej Woli i zdecydowanie warto wybrać się na przejażdżkę do tego intrygującego miasta. Jedną z ważniejszych atrakcji jest Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Bitwy nad Bzurą. Muzeum jest usytuowane w przepięknym klasycystycznym budynku ratusza, którego historia sięga lat trzydziestych XIX wieku. To idealne miejsce dla pasjonatów historii, ale również dla osób, które pragną dowiedzieć się czegoś więcej na temat Sochaczewa.

5. Warto wybrać się również na zwiedzanie ruin Zamku Książąt Mazowieckich w Sochaczewie. Zamek usytuowany jest w malowniczej okolicy, nad rzeką Bzurą. Historyczne źródła dowodzą, że powstał jeszcze w XIV wieku. To nie lada gratka dla miłośników historii.

6. Ciekawym miejscem jest również Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie. Na miejscu będzie można podziwiać wspaniałe zabytki techniki kolejowej. W pokaźnych zbiorach znajdziemy stare dokumenty, zegary, mundury kolejowe i elementy infrastruktury. Miejsce zachwyca zarówno dorosłych, jak i najmłodszych gości.

7. Łowicz znajduje się nieco ponad 30 kilometrów od Żelazowej Woli. Jeżeli jednak wybieramy się w te rejony na dłużej, to z pewnością warto wziąć pod uwagę to miasto. Najważniejszą atrakcją jest Muzeum w Łowiczu. Znajduje się przy Starym Rynku. W środku poznamy historię miasta oraz ciekawą historię Księżaków.

8. Kolejnym miejscem, które warto odwiedzić, będąc w Łowiczu jest cieszące się sporym zainteresowaniem Muzeum Guzików. To miejsce, w którym guziki wszelkiej maści grają pierwsze skrzypce. I trzeba dodać, że zbiory są imponujące! Muzeum działa od lat dziewięćdziesiątych bezustannie powiększając swoje zbiory. Wbrew pozorom taka podróż po krainie guzików może być niezwykle pasjonująca. Pozwala również poznać trendy obowiązujące w konkretnych latach. Bez wątpienia warto się tutaj wybrać.

9. Żelazówka to restauracja w Żelazowej Woli, do której warto się wybrać. Lokal serwuje świetne dania kuchni polskiej. Jest pięknie usytuowany i zdecydowanie spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów.

12. Pod Sochaczewem znajduje się Pałac w Gawłowie. To imponujący budynek, który powstał pod koniec XIX wieku. Można na miejscu zorganizować wesele, ale można również w słoneczny dzień wybrać się na tereny otaczającego go ogrodu i urządzić sobie rodzinny piknik. Sceneria jest przepiękna.

13. Łowicki Park Etnograficzny w Maurzycach to kolejna atrakcja, nad którą warto się zastanowić. Na terenie obiektu znajdują się budynki dawnej wsi łowickiej. Mamy do dyspozycji ponad 40 budynków mieszkalnych, użytkowych i sakralnych. Będziemy mogli również podziwiać wiele przedmiotów codziennego użytku, które niegdyś znajdowały się w każdym gospodarstwie domowym. To wspaniałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Piękna sceneria, ale również walory edukacyjne.

14. Park Mickiewicza w Łowiczu to kolejne miejsce, do którego warto się wybrać na spacer. Jest bardzo ładnie zaaranżowany i będzie doskonałą propozycją dla osób, które pragną nieco odetchnąć od hałasu miejskiego.

11. W pobliskich Budach Iłowskich znajdziemy natomiast Frajdalandię, czyli rodzinny park rozrywki. Największą atrakcją jest mini zoo, w którym będzie można podziwiać wspaniałe zwierzaki. Za niewielką opłatą będzie można je również nakarmić smakołykami.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić