11 Najlepszych Muzeów w Warszawie

muzeum
Muzeum Polin/ foto – Pixabay

Warszawskie muzea cieszą się niesłabnącą popularnością wśród turystów. W polskiej stolicy znaleźć można zarówno ogromne galerie, muzeum narodowe i jego filie, jak i nieco zabawne, ciekawe ekspozycje o prywatnym charakterze. Muzea tematyczne, naukowe (m.in. słynne Centrum Nauki Kopernik), historyczne i etnograficzne – to jedynie początek z całej listy placówek edukacyjnych w Warszawie.

1. Muzeum Powstania Warszawskiego

Za jedną z najciekawszych i najbardziej nowoczesnych ekspozycji historycznych w Warszawie jest otwarte w 2004 roku Muzeum Powstania Warszawskiego. Ciekawostką jest, że instytucja zgromadziła ponad 30 tysięcy obiektów i eksponatów historycznych, a do tej pory odwiedziło ją już niemal 5 milionów osób. Na trzech piętrach znajdują się m.in. zabytkowa broń, umundurowanie, dokumenty i listy, odznaczenia wojskowe, liczne fotografie, a także wiele przedmiotów codziennego użytku, które niegdyś wykorzystywane były przez powstańców. Wiele stanowisk muzealnych ma charakter multimedialny – w placówce obejrzeć można filmy i wysłuchać muzyki powstańczej, która dopełnia całą ekspozycję.

strona www muzeum

2. Muzeum Narodowe

Warszawskie Muzeum Narodowe to ogromna galeria sztuki, która poszczycić się może pokaźną kolekcją wspaniałych dzieł z różnych okresów historycznych i miejsc na świecie. W Zbiorach Sztuki Starożytnej obejrzeć można m.in. egipskie papirusy i posągi, greckie i łacińskie rękopisy oraz zbiór mezopotamskich ozdób. Na ogromnej ekspozycji dzieł średniowiecznych goście zobaczyć mogą wspaniałe dzieła sztuki sakralnej. W warszawskim Muzeum Narodowym znajduje się również strefa poświęcona sztuce orientalnej (z dziełami sztuki chińskiej, japońskiej, muzułmańskiej i indyjskiej) oraz Galeria Sztuki XX wieku z malowidłami m.in. Wojciecha Kossaka, Olgi Boznańskiej, Jana Matejki i Stanisława Wyspiańskiego.

strona www muzeum

3. Muzeum Polin

“Polin” to nic innego, jak „Polska” w języku hebrajskim. Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN na warszawskim Muranowie przypomina o tym, jak ważną rolę w dziejach Polski odegrała społeczność żydowska, pozwala poznać też jej losy od czasów średniowiecza aż po trudne lata powojenne. Sporo uwagi poświęcono latom międzywojennym oraz okupacji, znalazło się tu również miejsce na przedstawienie obecnej sytuacji polskich Żydów. POLIN to coś więcej, niż wystawy. To liczne wydarzenia kulturalne i edukacyjne, dzięki którym można lepiej poznać kulturę żydowską. To również ciekawe otoczenie, w którym wyróżnia się pomnik Bohaterów Getta, pomnik Jana Karskiego oraz ulica Miła z bunkrem Anielewicza.

strona www muzeum

4. Zamek Królewski

W pięknym, barokowo-klasycystycznym Zamku Królewskim w Warszawie mieści się Muzeum i Rezydencja Królów Rzeczypospolitej. Podziwiać tu można wiele wspaniałych dzieł sztuki, które wyszły spod pędzla Rembrandta, Marcello Bacciarelliego i Adriaena van Ostade. W jednej z kaplic znajdują się zabytkowe insygnia królewskie, niegdyś wykorzystywane przez Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz urna, w której umieszczono serce Tadeusza Kościuszki. W Zamku Królewskim zwiedzić można również piękne komnaty i gabinety prezydenckie, a także wziąć udział w wielu wydarzeniach, wernisażach i wystawach czasowych, które organizowane są na terenie muzeum.

strona www muzeum

5. Muzeum Więzienia “Pawiak”

Muzeum Więzienia “Pawiak” to unikalna, warszawska atrakcja, dzięki której poznać można historię polskiego więziennictwa. Obiekt wybudowano na fundamentach starych oddziałów więziennych, a w środku znajdują się duże ekspozycje muzealne, które mają zwiedzającym przybliżenie historii warszawskich więzień i codziennego życia skazańców. W muzeum znajdują się dwie wystawy historyczne (dotyczące “Pawiaka” w latach 1835-1939 oraz w czasie trwania II wojny światowej), galeria portretów przybliżająca sylwetki niektórych więźniów, zrekonstruowane cele oraz korytarze więziennie, a także Sala Drzewa Pawiackiego – swoisty pomnik na cześć zamordowanych w latach 1939-1944 więźniów. Dużą atrakcją tego miejsca jest sala z ekspozycją muzealną, która obrazuje przeciętny dzień skazańca.

strona www muzeum

6. Muzeum Życia w PRL-u

Muzeum Życia w PRL-u to unikalna okazja do odbycia krótkiej podróży w przeszłość – nie takiej znów odległej, bowiem okres “PRL-u” zakończył się zaledwie nieco ponad 30 lat temu. W Muzeum Życia w PRL-u w Warszawie umiejscowiona jest ekspozycja, na której podziwiać można prawdziwe zabytki sprzed dekad, które z pewnością wzbudzą odrobinę nostalgii w sercach dzisiejszych czterdziesto i pięćdziesięciolatków. Ciekawostką jest, że muzeum zajmuje się również wyprawianiem barwnych urodzin (także dziecięcych!), prowadzeniem mobilnego muzeum (tzw. “muzeum w walizce”), wynajmowaniem zabytkowych aut i rekwizytów, a także prowadzeniem niewielkiej kawiarni.

strona www muzeum

7. Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Wojska Polskiego to jedna z najsłynniejszych placówek muzealnych w Warszawie, na terenie którego zgromadzono ponad 300 tysięcy eksponatów związanych z historią wojskowości. W tym miejscu można zobaczyć imponującą kolekcję broni palnej oraz siecznej, wielkie wrażenie robi też kolekcja mundurów z różnych okresów historycznych. Najstarsze zabytki zgromadzone w muzeum pochodzą z X wieku, te najmłodsze przypominają o czasach II wojny światowej. Wspólnie tworzą unikalną kolekcję, której warto poświęcić swój czas.

8. Państwowe Muzeum Etnograficzne

Warszawskie Państwowe Muzeum Etnograficzne stanowi jedną z największych i najstarszych placówek muzealnych o charakterze etnograficznym w Polsce. Utworzone zostało już w 1888 roku! Do najważniejszych eksponatów muzeum zaliczyć można piękny zbiór karpackich pisanek ze Słowacji, dziewiętnastowieczne obrazy namalowane na kolorowym szkle, kompletne stroje ludowe z różnych regionów Polski, Słowacji i Czech oraz ogromny zbiór dokumentów, ksiąg i rękopisów. W obiekcie od 2012 roku funkcjonuje również Muzeum dla Dzieci, w którym najmłodsi goście muzeum mogą zobaczyć cztery tematyczne sale: “Moja Książka”, “Księga Domu”, “Księga Opowieści” i “Księga Rzeczy”. Dużą atrakcją jest możliwość przymierzenia różnych strojów ludowych (także z najdalszych części świata) oraz spróbowania swoich sił w majsterkowaniu wykorzystującym tradycyjne, dawne techniki wytwarzania ozdób, narzędzi i przedmiotów codziennego użytku.

strona www muzeum

9. Muzeum Polskiej Wódki

Muzeum Polskiej Wódki to zdecydowanie atrakcja dla pełnoletnich turystów, która znajduje się w zabytkowych pomieszczeniach dawnej wytwórni mocnych alkoholi. Najważniejszą częścią wystawy jest ekspozycja, która przybliża tradycyjny proces produkcji wódki w oparciu o podstawowe, polskie receptury. W obiekcie nie brakuje wystaw o charakterze historycznym – znajduje się tu odwzorowana pracowania średniowiecznych alchemików, pracownie gorzelnicze oraz piękne wnętrza, przypominające niegdysiejsze salony. Na wszystkich zwiedzających czeka poznanie sztuki barmańskiej, a także możliwość degustacji różnych, wysokoprocentowych gatunków polskiej wódki.

strona www muzeum 

Ciekawostką jest, że w Warszawie znajduje się jeszcze jedno, mniejsze muzeum, poświęcone temu narodowemu trunkowi. W warszawskim Muzeum Wódki zobaczyć można pokaźną kolekcję wódek z całego świata – meksykańskich tequili, amerykańskich bourbonów i francuskich koniaków. W “niewielkim” Muzeum Wódki znajduje się ponad 10 tysięcy różnych eksponatów, a na zwiedzających czeka także degustacja alkoholi w drink barze.

10. Muzeum Geologiczne

Muzeum Geologiczne w Warszawie działa pod patronatem Państwowego Instytutu Geologicznego. W placówce znajduje się aż 8 tematycznych wystaw, na których poznać można naturalną historię naszej planety. Wśród ekspozycji warto wyróżnić niezwykle ciekawą wystawę kamieni i minerałów, ekspozycję skamielin oraz wystawę poświęconą historii geologicznej Polski. W warszawskim Muzeum Geologicznym podziwiać można ponad 4,5 tysiąca eksponatów, a pośród nich ogromną popularnością cieszą się szkielety pradawnych zwierząt (m.in. mamutów, nosorożców włochatych i niedźwiedzi jaskiniowych) oraz odciski łap ogromnych dinozaurów, które skamieniały na terenie dzisiejszych Gór Świętokrzyskich.

strona www muzeum

11. Muzeum Neonów

Muzeum Neonów to z pewnością jedno z najbardziej oryginalnych i niecodziennych miejsc na mapie polskiej stolicy. Placówka zajmuje się ochroną dawnych bilboardów i reklam świetlnych sprzed dekad, a niektóre z napisów pochodzą już z lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku. Choć samo zwiedzanie rozjarzonych różnymi kolorami korytarzy jest doświadczeniem niezwykłym, w Muzeum Neonów goście mogą poznać także historię reklam, a nawet spróbować swoich sił w zaprojektowaniu własnego billboardu.

4/5 - (50 votes)
2 comments
  1. Szanowni Państwo,
    proponuję weryfikację informacji nt. skarbów kultury na Zamku Królewskim, szczególnie w kontekście urny z sercem Stanisława??? Kościuszki.
    Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić