Muzeum Powstania Warszawskiego 🗺️ Informacje i Ciekawostki

muzeum powstania warszawskiego
foto – Pixabay

Pierwszoplanową rolę w historii narodu polskiego tworzy Powstanie Warszawskie, a najlepiej pamięć o tych wydarzeniach pielęgnuje Muzeum Powstania Warszawskiego, mieszące się przy ulicy Grzybowskiej 79 w Warszawie. Pobyt w nim wzbudza masę emocji, wpycha w zadumę, ale bywa także inspirujący. W tym niezwykłym miejscu nie tylko się bywa, jego się doświadcza, a żadne, nawet najbardziej wybrzmiałe słowa, filmy czy jakakolwiek inna twórczość nie odda w żadnej mierze przeżyć z Muzeum Powstania Warszawskiego.

1. Muzeum otwarto 31 lipca 2004 roku, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wcześniej – od 1983 roku mieściło się tutaj Muzeum i Archiwum Powstania Warszawskiego.

2. W skład zbiorów wchodzi ponad 30 tys. eksponatów.

3. Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą i edukacyjną.

4. Budynek został wzniesiony w latach 1905-1909 jako Elektrownia Tramwajów Miejskich.

5. Ekspozycja jest zaprojektowana w sposób silnie przybliżający wydarzenia z II wojny światowej, efekty audiowizualne, przemyślana aranżacja i specjalnie wyznaczona trasa sprawiają, że absolutnie nikt nie wyjdzie stąd niewzruszony.

6. Interesujące podzielenie tematyczne sprawia, iż łatwiej skoncentrować się na poszczególnych zagadnieniach dotyczących Powstania Warszawskiego, a przez wszystkie kondygnacje przechodzi stalowy monument z wyrytym kalendarium wydarzeń.

7. Ekspozycja znajdująca się na parterze przedstawia okres okupacji i godzinę „W”. W oddzielnej salce usytuowano maszyny drukarskie z lat 40. XX wieku, wszystkie sprawne, drukują m.in. historyczne obwieszczenie z rozkazem dowódcy AK – Tadeuszem Komorowskim ps. Bór.

8. Sala Małego Powstańca z przeznaczeniem dla dzieci oferuje repliki dawnych zabawek, powstańczy teatrzyk, a młodzi mogą wcielić się w rolę harcerskich listonoszy i sanitariuszy. Rodzice mogą tutaj bezpiecznie zostawić swoje pociechy.

9. Ekspozycje na antresoli przedstawiają sierpniowe walki i ciężki chleb powszedni ówczesnych Warszawiaków.

10. Kino Palladium wyświetla trzy kroniki filmowe Biura Informacji i Propagandy AK, które pokazywane były podczas Powstania Warszawskiego.

11. Wystawa na piętrze przedstawia upadek Powstania i wydarzenia, które miały miejsce po jego zakończeniu, także te z tzw. wielkiej polityki, które kształtowały układ świata na kolejne dekady. W niezwykle obrazowy sposób pokazano utworzenie i działalność PKWN.

12. W tej samej kondygnacji zobaczyć można Miejsce Pamięci, w którym znajdują się mogiły powstańcze.

13. Kolejnymi tematycznymi pomieszczeniami na piętrze są: Radiostacje i Łączność oraz Poczta Polowa.

14. W podziemnej Sali ,,Niemcy” ujrzeć można Powstanie Warszawskie w sposób, jakim widziane było przez Niemców podczas II wojny światowej, bardzo osobliwa wystawa.

15. W Muzeum Powstania Warszawskiego znajduje się replika w skali 1:1 samolotu amerykańskiego Liberator B-24J, przy którym ekspozycja przedstawia temat alianckich zrzutów.

16. Wokół budynku Muzeum Powstania Warszawskiego rozciąga się Park Wolności, a w nim zobaczyć można Mur Pamięci. To wielka ściana z wyrytymi nazwiskami poległych, blisko 11 tysięcy nazwisk. Pośrodku Muru umieszczono dzwon – Monter (od jednego z pseudonimów) ku poświęcony pamięci gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi, jednemu z dowódców Powstania.

17. Oddziałem Muzeum Powstania Warszawskiego są Cele Bezpieki (Al. Ujazdowskie 11, wejście od ul. św. Teresy), gdzie w piwnicach dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego w skrajnie drakoński sposób więziono i torturowano polskich bohaterów – m.in. gen. „Nila” Fieldorfa. Klitki, w których nie można się wyprostować, położyć czy wykonać jakiegokolwiek większego ruchu – trudno opisać słowami.

18. Muzeum przystosowane do osób z niepełnosprawnościami, można poruszać się na wózku inwalidzkim, przyjazne dla osób niewidomych i głuchoniemych.

19. Kawiarnia mieszcząca się w muzeum jest wzorowana na wojennej Pół Czarnej, w której od grudnia 1939 często spotykali się artyści.

20. W budynku muzeum zlokalizowana jest kaplica.

21. Muzealny sklepik oferuje duży zasób wszelakich pamiątek.

22. Można robić zdjęcia, natomiast filmowanie jest niewskazane bez wcześniejszego uzgodnienia.

23. Do muzeum można dojechać autobusami, tramwajami i metrem.

24. Muzeum nie posiada własnego parkingu, jednak kierowcy aut z łatwością znajdą miejsce na okolicznych parkingach.

25. Liczne zbiory muzeum są zdigitalizowane i dostępne stronie internetowej. To tysiące fotografii i dokumentów, wobec których nie można zachować obojętności.

26. Muzeum honoruje Kartę Dużej Rodziny, oferuje również bilet ulgowy. Do wyboru – bilet z przewodnikiem lub bez.

27. Średni czas zwiedzania to dwie godziny, choć łatwo tutaj spędzić znacznie więcej czasu.

3.9/5 - (53 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić