Niewidzialna Wystawa w Warszawie – Informacje i Ciekawostki

niewidzialna wystawa
foto – Wikipedia

Niewidzialna Wystawa w Warszawie należy do najbardziej nietuzinkowych wystaw na całym świecie. Jest to wystawa, której się nie ogląda, tylko doświadcza, a przy tej okazji można sobie uzmysłowić, jak to jest być niewidomym. Co warto wiedzieć o Niewidzialnej Wystawie? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki na jej temat.

1. Interaktywna podróż przez Niewidzialną Wystawę angażuje takie zmysły, jak węch, słuch i dotyk. Osoby, które w niej uczestniczą poruszają się w ciemności i muszą sprostać wielu sytuacjom takim, jak zatłoczone miasto czy złożenie zamówienia w barze.

2. Chociaż osoby zwiedzające zostają pozbawione zmysłu wzroku, nie są do końca zdane na siebie. Pomocy można szukać u niewidomych przewodników, którzy chętnie pomagają w sprawnym przejściu przez całą ekspozycję.

3. Ciekawostką jest fakt, że dzieci o wiele lepiej radzą sobie bez zmysłu wzroku. Dla nich wystawa stanowi bardzo ciekawą zabawę pełną wrażeń, podczas gdy dorośli z biegiem czasu czują coraz więcej obaw.

4. Na przejście Niewidzialnej Wystawy należy zarezerwować nieco ponad godzinę. Około godziny zajmuje przejście całości bez patrzenia, zaś dziesięć minut to czas poświęcony na “widzialną” wystawę.

5. Na wystawę mogą wejść dzieci od ósmego roku życia. Granica górna nie jest ustalona, ale w praktyce zależy od sprawności ruchowej danej osoby. Warto wziąć ze sobą wygodne buty, ponieważ poznawanie rzeczywistości po omacku wymaga komfortu i wygody.

6. Na Niewidzialnej Wystawie znajduje się kilka pomieszczeń, które wiernie odzwierciedlają pomieszczenia domowe. Osoby, które ją zwiedzają, mają więc okazję przekonać się, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach bez wzroku.

7. Tuż przed wejściem na wystawę wszyscy zwiedzający mają okazję zobaczyć sprzęty i przedmioty, z jakich na co dzień korzystają osoby niewidome.

8. Na terenie kompleksu można zorganizować imprezę albo służbowy meeting integracyjny. Team Building na Niewidzialnej Wystawie może zapewnić grupie pracowników nie tylko świetną zabawę, ale również rozwój współpracy i umiejętności radzenie sobie wspólnie w trudnych sytuacjach.

9. Na terenie Niewidzialnej Wystawy odbywają się warsztaty “W ciemności”. Podczas zajeć uczestnicy mają okazję wziąć udział w precyzyjnie przygotowanych doświadczeniach, a całość odbywa się w ciemności, rozwijając procesy adaptacyjne.

10. Warto zarezerwować bilet na wystawę online, aby uniknąć czekania. Do środka wchodzą grupy ośmioosobowe, zaś anglojęzyczni zwiedzający mogą liczyć na wsparcie w języku angielskim.

11. Najważniejszymi celami powstania Niewidzialnej Wystawy są integracja grup, które muszą ze sobą współpracować, aby osiągnąć cel, choć pozornie jest to prosta czynność. Kolejnym punktem jest kultura, a ostatnim edukacja. Można więc powiedzieć, że doświadczenie utraty wzroku otwiera oczy wielu ludziom.

12. Panuje opinia, że Niewidzialna Wystawa jest jedną z tych, które zmuszają większość ludzi do refleksji na temat życia osób niewidomych. Niektórzy sądzą, że każdy powinien ją odwiedzić, aby zdać sobie sprawę z tego, jak trudne jest życie osób niewidomych.

5/5 - (1 vote)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić