Muzeum Neonów w Warszawie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

muzeum neonów warszawa
foto – Autorstwa Adrian Grycuk – Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=22764886

Muzeum Neonów w Warszawie to prywatna galeria i muzeum, która została usytuowana na warszawskiej Pradze. Jej celem jest ochrona i dokumentacja polskich reklam świetlnych, które powstały po drugiej wojnie światowej. Stanowi niesamowite miejsce, w którym zostały ocalone od zapomnienia reklamy, tworzące na co dzień krajobraz miast i zmieniające ich charakter. Oto kilka ciekawostek na temat nietuzinkowego muzeum.

1. Muzeum Neonów w Warszawie jest pierwszym w Polsce i jednym z niewielu na świecie muzeów poświęconych tej tematyce.

2. Historia muzeum sięga roku 2005, kiedy Ilona Karwińska uratowała neon starego sklepu Berlin przy ulicy Marszałkowskiej.

3. W muzeum znajduje się około stu neonów, które kiedyś oświetlały witryny i fasady w całej Polsce. Większość z nich pochodzi z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych, a najstarszym eksponatem jest neon z dworca Warszawa Stadion.

4. Na terenie muzeum znajdują się również neony z popularnych restauracji Szanghaj i Ambasador, a także Spółdzielczego Domu Handlowego Sezam, który funkcjonował od roku 1969 do roku 2014.

5. W 2020 roku muzeum zostało uznane przez czytelników brytyjskiego dziennika „Guardian” za jedno z najciekawszych muzeów w całej Europie.

6. Na terenie muzeum, ze względu na niepowtarzalną atmosferę, bardzo często organizowane są różnego rodzaju eventy kulturalne i edukacyjne. Można się tutaj załapać na pokaz filmowy, zwiedzanie z przewodnikiem albo zwiedzanie indywidualne.

7. Muzeum usytuowane jest w postindustrialnej przestrzeni, gdzie kiedyś znajdowała się fabryka amunicji Pocisk, a później zakłady produkujące kultowe skutery Osa.

8. Można się tutaj również dowiedzieć, jak wygląda proces odnawiania neonów. Nie jest to łatwy ani tani proces. Na przykład doprowadzenia do porządku neonu „Berlin” kosztowało niemal 10 tysięcy złotych.

9. Pierwszym świecącym neonem na terenie Warszawy była butelka z napisem „Porter”, która w 1926 roku rozświetliła róg Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej.

10. Znajdują się tutaj prace znanej na całym świecie Polskiej Szkoły Plakatu, a więc instalacje reklamowe i neony wybitnych polskich artystów i grafików.

4/5 - (56 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić