Muzeum Etnograficzne w Warszawie

Muzeum Etnograficzne Warszawa
foto – Autorstwa Tomasz “Nemo5576” Górny – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=9913391

Wśród wielu obiektów muzealnych w Warszawie, jeden zasługuje na wyróżnienie – Etnograficzne Muzeum dla Dzieci. Miejsce to oferuje wspaniałą lekcję tradycji i historii dla najmłodszych, w łatwy i przystępny sposób obrazuje polskie dziedzictwo kulturowe oraz wzmaga ciekawość i chęć poznawania świata.

Warszawskie Państwowe Muzeum Etnograficzne

Państwowe Muzeum Etnograficzne posiada ogromny zbiór eksponatów – ponad 80 tysięcy różnego rodzaju zabytków o charakterze etnograficznym. W środku znajdują się trzy główne wystawy stałe prezentujące m.in. ludowe stroje, obiekty religijne i dekoracyjne, dzieła sztuki rzemieślniczej, narzędzia i przedmioty codziennego użytku. Dużą kolekcję stanowi ekspozycja polskiej, czeskiej i słowackiej kultury karpackiej, na której podziwiać można duży zbiór pisanek, ozdoby świąteczne, ceramikę i obrazy malowane na szkle. Organizowane są również wystawy etnograficzne prezentujące całkowicie odmienne od naszej kultury, takie jak Galeria Sztuki Koreańskiej czy ekspozycje sztuki azjatyckiej i afrykańskiej.

Muzeum dla Dzieci

Warszawskie Muzeum dla Dzieci to miejsce unikalne na mapie całej Polski. Nie ma tu miejsca na nudę – organizowane są liczne prelekcje, warsztaty praktyczne i pokazy dla najmłodszych. Obecnie udostępniona jest wystawa “Eureka, czyli odkrywam!”, na której prezentowane są dzieła sztuki oraz omawiane są filozoficzne aspekty pracy twórczej. Na prelekcje zapraszani są wykładowcy i artyści, którzy pomagają zrozumieć jak działa otaczający nas świat oraz przedstawiają w łatwy i przystępny sposób istotę sztuki i kultury. Najmłodsi dowiedzą się czym jest filozofia, starsze dzieci i młodzież sama będzie mogła interpretować różne zjawiska przedstawiane za pomocą obrazu, muzyki czy rzeźby. W galerii podziwiać można dzieła m.in. Magdy Żmijowskiej, Krzysztofa Maniaka i Karoliny Grzywonowicz.

Pozostałe atrakcje Muzeum

Warszawskie muzeum organizuje również liczne warsztaty, spotkania i wykłady, zarówno dla najmłodszych dzieci, jak i nastolatków. Cyklicznie odbywa się tu SuperKolberg czyli spotkanie, któremu towarzyszą zabawy plastyczne i muzyczne. W ramach Entoniedzieli poznać można różne kultury z całego świata, a grudniowe spotkania warsztatowe pokażą sposoby wykonywania ozdób choinowych i świątecznych. Dużą popularnością cieszą się Rodzinne Spotkania z Tradycją, na których prezentowane są obrządki i kulturalne zachowania w różnych regionach Polski, a także stare, coraz rzadziej występujące tradycje.

Muzeum dla Dzieci organizuje przyjęcia urodzinowe, na których goście mogą wziąć udział w warsztatach, różnych wydarzeniach, grach i zabawach. Duża kolekcja muzealna pozwala na odkrywanie otaczającego nas świata w przyjemny i atrakcyjny sposób w gronie przyjaciół. Na dzieci i młodzież czeka również kawiarnia Billy Konicek, w której znajdziemy zdrowe przekąski, słodkości i napoje.

Informacje praktyczne

Muzeum czynne jest we wtorki, czwartki i piątki w godzinach 10:00 – 17:00, w środy od 11:00 do 19:00, w soboty w godzinach 10:00 – 18:00 oraz w niedziele od 12:00 do 18:00. Bilety kosztują 14zł (bilet normalny) i 7zł (bilet ulgowy), w czwartki można obejrzeć ekspozycję bezpłatnie. Z opłaty zwolnione są dzieci do lat 7, pracownicy muzeów, honorowi dawcy krwi, dziennikarze, kombatanci i osoby niepełnosprawne.

Do dyspozycji zwiedzających jest muzealna biblioteka z czytelnią oraz kawiarnia serwująca przekąski oraz obiady (w tym dania wegańskie, wegetariańskie i bezglutenowe). Obecnie można korzystać również z licznych materiałów online m.in. wycinanek, komiksów, kolorowanek i materiałów technicznych do wydrukowania wraz z instrukcjami. Najmłodsi mogą brać udział w zdalnych wykładach dotyczących podróży i dalekich kultur

Adres:

ul. Kredytowa 1
00-056 Warszawa

4.5/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić