Skwer Kościuszki 🗺️ Informacje i Ciekawostki

fotografia – Pixabay

Gdynia zachwyca pięknymi budowlami, tętniącym życiem portem oraz oryginalnymi placówkami muzealnymi. Najważniejszym punktem na planie miasta pozostaje jednak Skwer Kościuszki — popularne miejsce spacerów oraz serce Gdyni. Jakie atrakcje czekają tu na gości? Oto najważniejsze wiadomości na temat tego miejsca.

1. Reprezentacyjna ulica

Skwer Kościuszki jest  traktowany jako reprezentacyjna ulica, która prowadzi przez gdyńskie Śródmieście. Choć ma ona długość zaledwie 270 metrów, zajmuje bardzo ważne miejsce na turystycznym planie Gdyni. Ze Skwerem Kościuszki krzyżuje się ulica Świętojańska (główna ulica Śródmieścia) oraz Aleja Jana Pawła II, biegnąca przez Molo Południowe.

2. Molo Południowe

Naturalnym przedłużeniem Skweru Kościuszki jest Molo Południowe, przy którym czekają najważniejsze atrakcje miasta. Są to:
– ORP Błyskawica;
– Dar Pomorza;
– Akwarium Morskie.

3. Nabrzeże Prezydenta

Naturalną granicą między Skwerem Kościuszki a Molo Południowym jest Nabrzeże Prezydenta, którego część należy do Marynarki Wojennej.


⇒ Zwiedzasz okolicę? Zobacz najlepsze atrakcje w Gdyni


4. Park Rady Europy

Do Skweru Kościuszki przylega Park Rady Europy. Park ten w naturalny sposób łączy Skwer Kościuszki z nadmorskim bulwarem oraz plażą, a jedną z jego najważniejszych atrakcji jest Aleja Lipowa.

5. Pomnik Polski Morskiej

Jednym z ważniejszych obiektów na Skwerze Kościuszki jest Pomnik Polski Morskiej, którego projekt wykonał Andrzej Getter (znany architekt oraz profesor krakowskiej ASP). Ma on upamiętniać polskich marynarzy, a jednocześnie zachwycać swoją formą. Pomnik przypomina morską falę o wysokości 12 metrów, w którą wkomponowano potężną kotwicę.

6. Papież Jan Paweł II

Na Skwerze Kościuszki można też zobaczyć tablicę, która upamiętnia wizytę Jana Pawła II. Odbyła się ona w dniu 11 czerwca 1987 roku, podczas trzeciej pielgrzymki do Polski. Gdynia była wówczas pierwszym punktem na mapie Trójmiasta, w którym Jan Paweł II spotkał się z wiernymi.

7. Dowództwo Marynarki Wojennej

Przy Skwerze Kościuszki mieściło się Dowództwo Marynarski Wojennej, którego gmach wciąż przyciąga uwagę swą formą i rozmiarami.

8. Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej

W pobliżu Skweru Kościuszki mieści się Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej — jedna z najważniejszych placówek kulturalnych w mieście. Teatr działa od maja 1958 roku, a jego repertuar cechuje różnorodność i wszechstronność. To największy teatr muzyczny w Polsce. Obiekt dysponuje trzema scenami, które mogą łącznie pomieścić ponad 1500 osób.

Wśród spektakli wystawianych w teatrze pojawiają się m.in.:
– Brzechwa dla dzieci;
– Chłopi według powieści Władysława Reymonta;
– HERBERT zaśpiewany;
– Lalka na motywach powieści Bolesława Prusa.

9. Kamienica Adama Jurkowskiego

Zabytkowa kamienica z 1938 roku przyciąga uwagę miłośników architektury modernistycznej oraz historyków zajmujących się losami Gdyni. Architekci Zbigniew Kupiec i Tadeusz Kossak stworzyli kamienicę, która została uznana za jedno z najciekawszych dzieł architektury w okresie międzywojennym. Budynek ten może się pochwalić również ciekawą historią, a jej najważniejszym mieszkańcem był Adam Jurkowski — profesor Uniwersytetu Poznańskiego.

10. Kamienica Pręczkowskich

To kolejna modernistyczna kamienica, której podczas spaceru po ścisłym centrum Gdyni warto się uważniej przyjrzeć. Zbudowana w latach 1930-1937, początkowo służyła rodzinie Stanisława Pręczkowskiego. W późniejszych latach w kamienicy tej mieściły się m.in.:
– kino „Polonia” (później „Goplana”);
– Dom Marynarza Marynarki Wojennej wraz z Teatrem Dramatycznym MW i Zespołem Pieśni i Tańca MW „Flotylla”.

11. Kamienica Zygmunta Peszkowskiego

Kamienica wzniesiona dla Zygmunta Peszkowskiego (dyrektora Stoczni Gdańskiej) powstała w 1928 roku i jest jednym z ciekawszych przykładów gdyńskiej moderny. W swych dziejach służyła m.in. jako teatr i sala kinowa, księgarnia Mariana Niemierkiewicza oraz stacja pogotowia. Dziś ma tu siedzibę placówka bankowa.

12. Jak dotrzeć na Skwer Kościuszki?

Turyści zmotoryzowani mogą dotrzeć na skwer samochodem i skorzystać ze znajdującego się tu parkingu. Można tu również dojechać trolejbusem (przystanek Park Rady Europy 01 lub Sea Towers 02).

13. Gastronomia

W rejonie Skweru Kościuszki nie brak restauracji, barów i kawiarni. Do najważniejszych punktów gastronomicznych w tej części miasta zaliczają się:
– Pyra bar Gdynia;
– Trafik Jedzenie i Przyjaciele — restauracja włoska;
– Restauracja Moje Miasto;
– naleśnikarnia Manekin.

14. Hotele

W rejonie Skweru Kościuszki czeka też sporo obiektów noclegowych, w tym:
– Hostel City Center Gdynia;
– Apartment by the Sea – Kosciuszki Square.

15. Muzeum PRL Gdynia Galeria Prywatna

Przy Skwerze Kościuszki działa też prywatna galeria Muzeum PRL, w której można odbyć wyjątkową podróż w czasie. Muzeum mieści się w prywatnym mieszkaniu, a zgromadzone w nim pamiątki są ściśle powiązane z Gdynią i latami Polski Ludowej. Stare meble, sprzęty AGD, prasa oraz książki – wszystko to tworzy ciekawą kolekcję i pozwala poczuć magię dawnego miasta.

4.1/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić