Skwer Kościuszki jest jednym z najważniejszych punktów na mapie Gdyni. Dlaczego? Bo nie brak przy nim atrakcji i miejsc, w których można smacznie zjeść w przyjemnej atmosferze. Dlaczego warto się tu wybrać? Co sprawia, że turyści z całego kraju tak chętnie odwiedzają ten skrawek Trójmiasta? Oto 15 powodów, dla których warto odwiedzić Skwer Kościuszki i spędzić na jego terenie więcej czasu.
1. Położenie Skweru Kościuszki
Skwer Kościuszki ma 270 metrów długości i leży w centralnej części Gdyni. Wraz z ulicą 10 lutego i aleją Jana Pawła II stanowi wizytówkę miasta, jest też obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po Trójmieście. Ten reprezentacyjny skwer może się pochwalić piękną zabudową i dobrym zagospodarowaniem, dzięki czemu turyści mogą tu miło spędzić wolny czas.
2. Molo Południowe
Skwer Kościuszki płynnie przechodzi w Molo Południowe, przy którym znajdują się najważniejsze atrakcje związane z Gdynią i Bałtykiem. To tu cumuje Dar Pomorza i ORP Błyskawica, to tu znajduje się słynne Akwarium Gdyńskie oraz Wydział Nawigacyjny Uniwersytetu Morskiego. Stąd też można podziwiać morze oraz statki, które wypływają w dalekie rejsy z pobliskiego portu.
⇒ Zwiedzasz okolicę? Zobacz najlepsze atrakcje w Gdyni
3. Natasza
Do 1990 roku na Skwerze Kościuszki stał Pomnik Braterstwa Polsko-Radzieckiego, którego ważnym elementem była kobieca postać trzymająca sztandar. Od postaci tej pomnik zaczęto nazywać Nataszą, a nazwa ta szybko przyjęła się wśród mieszkańców miasta. Od 2018 roku w miejscu Nataszy wznosi się Pomnik Polski Morskiej.
4. Dowództwo Marynarki Wojennej
Jednym z ciekawszych gmachów wznoszących się przy Skwerze Kościuszki jest siedziba Dowództwa Marynarki Wojennej, będąca ważną instytucją w mieście zbudowanym wokół portu.
5. Gdyński Szlak Modernizmu
Gdynia rozwijała się w okresie międzywojennym, zatem ogromna ilość modernistycznych budowli na jej terenie nikogo nie powinna dziwić. Najważniejsze perełki moderny można zwiedzać dzięki trasie turystycznej, znanej jako Gdyński Szlak Modernizmu. Trasa ta przebiega m.in. przez Skwer Kościuszki, przy którym można ujrzeć kilka ważnych budowli.
6. Kamienica Zygmunta Peszkowskiego
Przy Skwerze Kościuszki warto zwrócić uwagę na kamienicę oznaczoną numerem 14. To modernistyczna budowla z 1928 roku, zbudowana dla Zygmunta Peszkowskiego (ówczesnego dyrektora Stoczni Gdańskiej). Projektantami budynku byli: Włodzimierz Prochaska (późniejszy profesor Politechniki Gdańskiej) i Stanisław Odyniec-Dobrowolski. Dawniej w kamienicy tej mieściły się m.in. lokale rozrywkowe i kina, dziś mieści się tu placówka bankowa.
7. Kamienica Adama Jurkowskiego
Dlaczego warto zatrzymać się przy kamienicy oznaczonej numerem 16? Bo to kolejna modernistyczna perełka, która zdobi Skwer Kościuszki. Kamienica ta powstała w 1938 roku, a jej pierwszym właścicielem był Adam Jurkowski (profesor farmacji, którego apteka była jednym z ważniejszych punktów przy Skwerze Kościuszki przed II wojną światową). Kamienica ta jest jedynym w Gdyni przykładem budynku, w którym zrealizowano postulat tzw. wolnej fasady, oraz jednym z najciekawszych rozwiązań architektonicznych lat 30. XX wieku.
8. Kamienica Pręczkowskich
W przedwojennej Gdyni Skwer Kościuszki był miejscem chętnie odwiedzanym przez miłośników sztuki filmowej, chętnie zaglądających do kamienicy Pręczkowskich. Czekało to na nich m.in. Kino Polonia, cieszące się wielką sławą. Po II wojnie światowej modernistyczna kamienica z lat 30. XX wieku służyła m.in. jako Dom Marynarza Marynarki Wojennej, dziś jest znana m.in. za sprawą restauracji Trafik.
9. Gdyńska fontanna
Jedną z ozdób Skweru Kościuszki jest fontanna składająca się z kilku betonowych kielichów. Powstała ona w latach 70. XX wieku i jest najstarszą działającą fontanną na terenie miasta. W 2013 roku ozdobiono ją dodatkowo szklanymi płytkami, z których stworzono charakterystyczną mozaikę.
10. Trafik Jedzenie i Przyjaciele — restauracja włoska
Trafik to idealne miejsce dla tych, którzy wizytę na Skwerze Kościuszki chcą połączyć z odkrywaniem bogactwa włoskich smaków. W menu czekają m.in. dania z owocami morza, wyborne pizze oraz makarony. Można tu również sięgnąć po krem z pomidorów oraz lekkie sałatki — idealne na cieplejsze dni.
11. Park Rady Europy
Ze Skwerem Kościuszki bezpośrednio sąsiaduje Park Rady Europy, przez który można przejść ze skweru na nadmorski bulwar. Sam park powstał w 1945 roku, a jego stworzenie było jedną z pierwszych inwestycji w powojennej Gdyni.
12. Imprezy i wydarzenia
Skwer Kościuszki to miejsce, w którym mieszkańcy Gdyni spotykają się z okazji ważnych wydarzeń (np. w celu wspólnego świętowania ważnych dla mieszkańców miasta rocznic czy uroczystości państwowych). Na Skwerze Kościuszki organizowane są też imprezy muzyczne i festiwale, dzięki którym w okresie letnim Gdynia jest miastem jeszcze chętniej odwiedzanym przez młodych gości.
13. Jan Paweł II w Gdyni
11 czerwca 1987 roku Jan Paweł II odwiedził Gdynię i spotkał się z jej mieszkańcami, Miejscem spotkania był Skwer Kościuszki, o czym przypomina pomnik ustawiony w miejscu, w którym stał papieski ołtarz.
14. Pyra Bar Gdynia
Kto lubi domowe obiady z ziemniakiem w roli głównej, ten doceni bar mieszczący się przy Skwerze Kościuszki. W menu czeka m.in. pyra z pieca ze śledziem, ziemniaczane zapiekanki oraz placki ziemniaczane. Kuszą też szare kluchy i babki ziemniaczane, które zaspokoją nawet największy głód.
15. Przystanek Fontanna
Na miłośników lodów i aromatycznej kawy czeka Przystanek Fontanna — jeden z popularniejszych lokali gastronomicznych na Skwerze Kościuszki. Można się tu napić klasycznej małej czarnej lub gorącej czekolady, można sięgnąć po lody lub wyborne naleśniki (np. z syropem klonowym lub owocami). A wszystko to w bezpośrednim sąsiedztwie nadmorskich atrakcji, z których tak dumne jest portowe miasto Gdynia.