16 Najlepszych Atrakcji w Gdyni w 2024 🗺️

fotografia – Pixabay

Gdynia, mała osada rybacka, która w ciągu kilku lat zmieniła się w duże portowe miasto. Odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej stworzyło nową rzeczywistość. Polska jako duży kraj z dostępem do morza nie posiadała własnego portu morskiego. Sąsiedni Gdańsk funkcjonował na prawach Wolnego Miast nie dawał pełnej swobody dostępu do portów morskich. Decyzją władz podjęto działania mające na celu zbudowanie własnego niezależnego portu. To postanowienie legło u podstaw powstania Gdyni jako miasta portowego. Budowę rozpoczęto na początku lat 20 XX wieku. Postęp w budowie jak na młode niepodległe państwo był imponujący. 13 sierpnia 1923 roku do prowizorycznego jeszcze portu zawinął pierwszy oceaniczny statek. Następne lata to dynamiczny rozwój poru i rozbudowującego się miasta.

Każdy kto odwiedza Gdynię próżno będzie w niej szukał zabytków z minionych wieków, jak przystało na nowe miasto jego historia działa się na oczach coraz liczniejszych mieszkańców.
Chociaż to młode miasto jest w nim wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc godnych uwagi dla turystów.

1. Skwer Kościuszki

Skwer Kościuszki – Każdy kto turystycznie tutaj przybywa, obowiązkowo kieruje swoje kroki na ten reprezentacyjny fragment miasta. Przechadzając się deptakiem można w harmonijny sposób z zabudowy miejskiej „wejść” w morze. Przedłużenie całego ciągu spacerowego kończy się pirsem, nazwanym Molo Południowe.

2. ORP „Błyskawica” okręt muzeum

Historyczny okręt nierozerwalnie związany z polską tradycją morską. Okrę ten pływając pod polską banderą brał udział w morskich operacja II wojny i jako jedyny aliancki bojowy okręt aktywnie uczestniczył w działaniach wojennych przez cały czas. Od 1976 roku pełni rolę pływającego muzeum, spełniając zarazem szlachetną rolę najstarszego na świecie unoszącego się na wodzie niszczyciela.

3. Dar Pomorza

Dar Pomorza statek muzeum – każda osoba, której marzą się wyprawy rodem z „Piratów Karaibów” morze wejść na pokład tego trójmasztowca i zapoznać się z tym wszystkim co na co dzień służyło podróżującym żaglowcem. Zwodowany w 1909 roku żaglowiec od roku 1929 pływał pod polską banderą, szkoląc adeptów morskich profesji. Jako statek szkolny nauczył morskiego rzemiosła ponad 13 tysięcy studentów. Od roku 1983 spełnia rolę muzeum na stałe zacumowany jest do gdyńskiego nabrzeża.

4. Muzeum Marynarki Wojennej

Muzeum Marynarki Wojennej – niedaleko „Błyskawicy” na Bulwarze Nadmorskim znajduje się budynek we wnętrzu którego usytuowano muzeum przedstawiające historię polskiego oręża morskiego. Eksponaty pochodzą z różnych wieków poczynając od XVII, a kończąc na współczesności.

5. Akwarium Gdyńskie

Akwarium Gdyńskie – specyficzny wodny ogród zoologiczny we wnętrzu którego podziwiać można okazy fauny i flory wodnej. Akwarium spełnia również ważną rolę edukacyjną uczestnicząc w wielu plenerowych imprezach propagujących związanie człowieka z morzem.

6. Centrum Nauki Eksperyment

Centrum Nauki Eksperyment to jedna z najnowszych atrakcji, jakimi może się pochwalić Gdynia. Ta nowoczesna placówka może się pochwalić ciekawymi wystawami, dzięki którym w przyjemny i pożyteczny sposób można poszerzać swoją wiedzę z różnych dziedzin. Można się tu dowiedzieć, jak działa ludzki organizm, można poznać świat przyrody i przekonać się, jak ważną rolę odgrywa ona w życiu człowieka. Siły fizyki, moc wody – oto kolejne wystawy, które czekają na gości w gdyńskim centrum nauki.

7. Muzeum Miasta Gdyni

Choć Gdynia jest stosunkowo młodym miastem, warto lepiej poznać jej dzieje. Jak to zrobić? Najlepiej odwiedzając Muzeum Miasta Gdyni. Ta placówka muzealna znajduje się w pobliżu najważniejszych atrakcji miasta: Skweru Kościuszki i Kamiennej Góry, z której roztaczają się piękne widoki na pobliski port. Samo muzeum koncentruje się na badaniu historii miasta, a jego stała wystawa w ciekawy sposób obrazuje rozwój Gdyni od chwili budowy portu po czasy współczesne.

8. Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji w Gdyni to placówka muzealna, w której skupiono się na losach Polaków opuszczających swój kraj. Dlaczego tak wielu Polaków emigrowało? Gdzie szukali szczęścia i jak potoczyły się ich losy? Na te pytania odpowiada ekspozycja urządzona w zabytkowym gmachu Dworca Morskiego w gdyńskim porcie. Budynek ten jest jednym z ciekawszych przykładów moderny, z której słynie Gdynia, oraz obiektem, z którego w okresie międzywojennym wielu Polaków wyruszało w podróż do Stanów Zjednoczonych.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Gdyni– gdzie warto zjeść będąc w Gdyni ? 🍽️


9. Gdynia Orłowo

Orłowo to dzielnica Gdyni na obszarze, której znajduje się wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc wartych zobaczenia. Tutaj pomimo sporego ruchu turystycznego znaleźć można chwilę wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku

Molo w Orłowie – konkurencja dla sopockiego mola w spokojniejszym otoczeniu. 180 metrowy odcinek wchodzący w wody zatoki w malowniczym otoczeniu klifu porośniętego drzewami. Wejście na molo jest bezpłatne. Tuż przy wejściu można chwilę się zrelaksować przy szklanicy chłodnego napoju lub skosztować smażoną rybę w znajdującej się tam restauracji. Restauracja posiada tarasy widokowe na których spożywając posiłek czy pijąc kawę, można napawać się widokiem na Zatokę Gdańską.

– Domek Żeromskiego – miłośnicy literatury, a zwłaszcza lubiący twórczość Żeromskiego mogą zapoznać się z pamiątkami związanymi z tym pisarzem. Wszystko znajduje się na piętrze domku w którym w 1920 roku tworzył Żeromski. Domek znajduje się w pobliżu wejścia na molo.

Klif Orłowski – bardzo ciekawy i rzadko nad polskim morzem występujący rodzaj wybrzeża. Wysoki wznoszący się na kilkanaście metrów klif sprawia niesamowite wrażenie. Do ciekawostek zaliczyć można to, że na skutek działania fal morskich klif ulega ciągłej erozji i za każdym razem odwiedzając to miejsce po zimowych sztormach wygląda ono inaczej.

10. Kolejka na Kamienną Górę

Wznoszące się na wysokość ponad 50 metrów wzgórze, na które można dostać się korzystając z 8 osobowych wagoników kolejki. Kolejka pokonuje prawie 100 metrowy odcinek wwożąc pasażerów na punt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na miasto i zatokę. Kolejka jest bezpłatna. Zwolennicy aktywnego ruchu mogą na szczyt góry wspiąć się po stromych schodach.

11. Leśny Ogród Botaniczny Marszewo

Leśny Ogród Botaniczny Marszewo to wyjątkowe miejsce dla tych, którzy podczas urlopu w Gdyni chcą poszerzyć swoją wiedzę przyrodniczą i spędzić czas wśród ciekawych gatunków roślin. Zaledwie 11 km od centrum Gdyni czekają na gości liczne atrakcje. Są to ścieżki edukacyjne (m.in. szlak Korzeni i Szlak Wiewiórki), dzięki którym można spacerować wśród ciekawych gatunków roślin (zarówno krajowych, jak i tych, które na Pomorze trafiły z Ameryki lub Dalekiego Wschodu). Dla najmłodszych gości nie lada gratką stanie się spacer po zaczarowanym lesie, przez który prowadzi Szlak Alicji.

12. Gdyńskie Muzeum Motoryzacji

Gdyńskie Muzeum Motoryzacji to atrakcja, z której dzielnica Cisowa jest bardzo dumna. To prywatne muzeum, w którym można spędzić czas wśród zabytkowych samochodów i motocykli. W muzealnych zbiorach znajdują się m.in. motocykl BMW z lat 30. XX wieku oraz mercedesy pochodzące z okresu międzywojennego. Wśród eksponatów pojawia się też Ford T z 1926 roku oraz Mercedes Stuttgart, pochodzący z lat 20. XX wieku. Wszystkie te eksponaty znajdują się w hali pochodzącej z pobliskiego portu, dzięki czemu panuje tu wyjątkowa atmosfera.

13. Pizza od Gdynianki – najstarszej pizzerii w mieście

Wśród licznych atrakcji Gdyni znajduje się Gdynianka — miejsce bardzo ważne dla każdego miłośnika pizzy. To najstarszy obiekt tego typu w mieście, znany z przyjaznej atmosfery oraz wybornych potraw. W przytulnym lokalu przy ulicy Świętojańskiej można spróbować m.in. pizzy serowej i cebulowej, można też postawić na pizzę szynkową lub pepperoni. W ofercie pojawiają się też pizze mieszane, dzięki czemu każdy znajdzie dla siebie idealny smak.

14. Ulica Świętojańska

Ulica Świętojańska jest najważniejszą ulicą w Gdyni, a spacer po jej terenie to jeden z ważniejszych punktów w programie wycieczki po Trójmieście. Ulica ta ma niespełna 2 km długości, a spacer po jej terenie każdemu dostarczy niezapomnianych wrażeń. Arteria ta wyróżnia się reprezentacyjnym charakterem oraz sporą ilością modernistycznych budowli. Co można zobaczyć na Świętojańskiej? Modernistyczną kamienicę Orłowskich, kamienicę firmy Paged  oraz neoklasycystyczną kamienicę Władysława Budyna. Na uwagę zasługuje też kościół Najświętszej Marii Panny Królowej Polski, zaliczany do grona najważniejszych obiektów sakralnych w mieście.

15. Rejs tramwajem wodnym do Gdańska lub na Hel

Kto chce urozmaicić sobie pobyt w Gdyni wycieczką do Gdańska lub na Hel, ten może skorzystać z tramwajów wodnych. Żegluga Gdańska, będąca organizatorem rejsów, zapewnia swych pasażerom bezpieczną podróż i moc wrażeń. Podczas wyprawy można podziwiać Zatokę Gdańską oraz Trójmiasto z wyjątkowej perspektywy, a jednocześnie szybko i sprawnie przemieszczać się  między popularnymi ośrodkami turystycznymi. Można też skorzystać z rejsów po gdańskim porcie oraz wypraw w stronę Westerplatte — miejsca niezwykle ważnego dla pasjonatów polskiej historii.

16. Kolibki Adventure Park

Gdynia może się pochwalić licznymi atrakcjami, dzięki czemu każdy znajdzie tu dla siebie coś ciekawego. Zabytkowe okręty, akwarium i modernistyczne budowle są wizytówkami tego miasta. A co z tymi, którzy w Gdyni chcą spędzić czas na dobrej zabawie? Dla nich idealnym miejscem będzie Kolibki Adventure Park. Tu najważniejsza jest przygoda i walka z własnymi słabościami. Najlepszy paintball w Gdyni, ogromny park linowy oraz ciekawe imprezy (m.in. Bieg Morskiego Komandosa) – oto przykładowe oferty, z jakich można skorzystać w tym miejscu.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Gdynia, warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (52 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić