Gdynia, mała osada rybacka, która w ciągu kilku lat zmieniła się w duże portowe miasto. Odzyskanie niepodległości przez Polskę po zakończeniu I wojny światowej stworzyło nową rzeczywistość. Polska jako duży kraj z dostępem do morza nie posiadała własnego portu morskiego. Sąsiedni Gdańsk funkcjonował na prawach Wolnego Miast nie dawał pełnej swobody dostępu do portów morskich. Decyzją władz podjęto działania mające na celu zbudowanie własnego niezależnego portu. To postanowienie legło u podstaw powstania Gdyni jako miasta portowego. Budowę rozpoczęto na początku lat 20 XX wieku. Postęp w budowie jak na młode niepodległe państwo był imponujący. 13 sierpnia 1923 roku do prowizorycznego jeszcze portu zawinął pierwszy oceaniczny statek. Następne lata to dynamiczny rozwój poru i rozbudowującego się miasta.
Każdy kto odwiedza Gdynię próżno będzie w niej szukał zabytków z minionych wieków, jak przystało na nowe miasto jego historia działa się na oczach coraz liczniejszych mieszkańców.
Chociaż to młode miasto jest w nim wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc godnych uwagi dla turystów.
→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Gdyni– gdzie warto zjeść będąc w Gdyni ?
1. Skwer Kościuszki
Skwer Kościuszki – Każdy kto turystycznie tutaj przybywa, obowiązkowo kieruje swoje kroki na ten reprezentacyjny fragment miasta. Przechadzając się deptakiem można w harmonijny sposób z zabudowy miejskiej „wejść” w morze. Przedłużenie całego ciągu spacerowego kończy się pirsem, nazwanym Molo Południowe. Po drodze nie sposób nie zauważyć wielu atrakcji związanych z tym miejscem, a zaliczają się do nich:
– Dar Pomorza statek muzeum – każda osoba, której marzą się wyprawy rodem z „Piratów Karaibów” morze wejść na pokład tego trójmasztowca i zapoznać się z tym wszystkim co na co dzień służyło podróżującym żaglowcem. Zwodowany w 1909 roku żaglowiec od roku 1929 pływał pod polską banderą, szkoląc adeptów morskich profesji. Jako statek szkolny nauczył morskiego rzemiosła ponad 13 tysięcy studentów. Od roku 1983 spełnia rolę muzeum na stałe zacumowany jest do gdyńskiego nabrzeża.
– ORP „Błyskawica” okręt muzeum – kolejny historyczny okręt nierozerwalnie związany z polską tradycją morską. Okrę ten pływając pod polską banderą brał udział w morskich operacja II wojny i jako jedyny aliancki bojowy okręt aktywnie uczestniczył w działaniach wojennych przez cały czas. Od 1976 roku pełni rolę pływającego muzeum, spełniając zarazem szlachetną rolę najstarszego na świecie unoszącego się na wodzie niszczyciela.
– Muzeum Marynarki Wojennej – nieopodal „Błyskawicy” na Bulwarze Nadmorskim znajduje się budynek we wnętrzu którego usytuowano muzeum przedstawiające historię polskiego oręża morskiego. Eksponaty pochodzą z różnych wieków poczynając od XVII, a kończąc na współczesności.
– Akwarium Gdyńskie – specyficzny wodny ogród zoologiczny we wnętrzu którego podziwiać można okazy fauny i flory wodnej. Akwarium spełnia również ważną rolę edukacyjną uczestnicząc w wielu plenerowych imprezach propagujących związanie człowieka z morzem.
– Kulinarny Skwer Kościuszki – każdy zmęczony i głodny turysta, może skorzystać z szerokiej gamy punktów gastronomicznych, restauracji i kawiarni usytuowanych na lądzie jak na wodzie. Zwolennicy smażonej ryby mogą ją skonsumować kołysząc się na wodzie w stateczkach restauracyjnych. Smażone i wędzone ryby to nie jedyne przysmaki, które mogą zapełnić żołądki zgłodniałych turystów, każdy znajdzie coś dobrego dla siebie.
2. Gdynia Orłowo
Orłowo to dzielnica Gdyni na obszarze, której znajduje się wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc wartych zobaczenia. Tutaj pomimo sporego ruchu turystycznego znaleźć można chwilę wytchnienia od wielkomiejskiego zgiełku
– Molo w Orłowie – konkurencja dla sopockiego mola w spokojniejszym otoczeniu. 180 metrowy odcinek wchodzący w wody zatoki w malowniczym otoczeniu klifu porośniętego drzewami. Wejście na molo jest bezpłatne. Tuż przy wejściu można chwilę się zrelaksować przy szklanicy chłodnego napoju lub skosztować smażoną rybę w znajdującej się tam restauracji. Restauracja posiada tarasy widokowe na których spożywając posiłek czy pijąc kawę, można napawać się widokiem na Zatokę Gdańską.
– Domek Żeromskiego – miłośnicy literatury, a zwłaszcza lubiący twórczość Żeromskiego mogą zapoznać się z pamiątkami związanymi z tym pisarzem. Wszystko znajduje się na piętrze domku w którym w 1920 roku tworzył Żeromski. Domek znajduje się w pobliżu wejścia na molo.
– Klif Orłowski – bardzo ciekawy i rzadko nad polskim morzem występujący rodzaj wybrzeża. Wysoki wznoszący się na kilkanaście metrów klif sprawia niesamowite wrażenie. Do ciekawostek zaliczyć można to, że na skutek działania fal morskich klif ulega ciągłej erozji i za każdym razem odwiedzając to miejsce po zimowych sztormach wygląda ono inaczej.
3. Plaża
Podobnie jak we wszystkich nadmorskich miastach tak i w Gdyni skorzystać można z uroków plaży. Szeroka piaszczysta plaża zaczyna się już od Mola Południowego. Łagodne zejście i najcieplejsza nad zatoką, morska woda zachęca do zejścia na brzeg.
4. Kamienna Góra
Wznoszące się na wysokość ponad 50 metrów wzgórze, na które można dostać się korzystając z 8 osobowych wagoników kolejki. Kolejka pokonuje prawie 100 metrowy odcinek wwożąc pasażerów na punty widokowe, z których rozpościera się piękny widok na miasto i zatokę. Kolejka jest bezpłatna. Zwolennicy aktywnego ruchu mogą na szczyt góry wspiąć się po stromych schodach.
5. Trolejbusy
Jedynie w trzech miastach w Polsce można poruszać się po mieście korzystając z komunikacji trolejbusowej. Gdynia obok Lublina i Tychów jest jednym z nich. Niby nic nadzwyczajnego, jednak miłośnicy motoryzacji a zwłaszcza związanej z ruchem miejskim mogą skorzystać z tego środka lokomocji. Dla mieszkańców Gdyni nie ma w tym nic nadzwyczajnego, ale przybysze z Polski i nie tylko mogą poobserwować jak działa to rozwiązanie komunikacyjne. Być może rozwój samochodów elektrycznych zasilanych ogniwami wyprze z użycia poczciwe trolejbusy. Jeśli tak miało by się stać warto póki co zawitać do Gdyni i poprzemieszczać się między atrakcjami miasta, właśnie miejską komunikacją trolejbusową.
Po więcej informacji turystycznych o mieście Gdynia, warto zajrzeć tutaj