Akwarium Gdynia – Informacje i ciekawostki

Akwarium Gdynia
foto – Autorstwa Marcin Sochacki (Wanted) – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7373601

Akwarium Gdyńskie to ogród zoologiczny należący do Morskiego Instytutu Rybackiego. Na miejscu można podziwiać zwierzęta należące do gatunków wodnych oraz wodno-lądowych, a cały kompleks stanowi ogromną atrakcję turystyczną.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane informacje na temat Akwarium Gdyńskiego.

1. Nowoczesny budynek, w którym znajduje się Akwarium, został wybudowany w 1938 roku. Znajduje się w Gdyni na Molo Południowym.

2. Od 1971 do 2003 roku obiekt ten nosił nazwę Muzeum Oceanograficznego i Akwarium Morskiego Morskiego Instytutu Rybackiego w Gdyni.

3. Mimo że działalność obiiektu prowadzona jest od początku lat siedemdziesiątych, jego historia sięga o wiele dalej. Już w dwudziestoleciu międzywojennym na Helu powstało Morskie Laboratorium Rybackie. Jego pracownicy kolekcjonowali i prezentowali rzadkie okazy przyrodnicze.

4. Plany, aby w miejscu tym powstało akwarium, zostały zniweczone przez wybuch drugiej wojny światowej. Dopiero w 1972 zwiedzający mieli pierwszą okazję, aby zobaczyć tutaj wodne zwierzęta i rośliny.

5. W środku znajduje się siedem sal tematycznych. W sali dydaktycznej można podziwiać ogromne żółwie wodne i jesiotry, a także dowiedzieć się sporo o płaszczkach i rekinach. W sali bałtyckiej znajduje się mapa dna Morza Bałtyckiego, zaś “Zostera Marina” to miejsce, gdzie można zobaczyć faunę Zatoki Puckiej.

6. Największe wrażenie na zwiedzających robią rafa koralowa, gdzie można podziwiać przepiękne i barwne konstrukcje wraz z jej naturalnymi mieszkańcami, a także “Wodne zwierzęta świata”, gdzie znajdują się zwierzęta występujące w naturze w głębinach Atlantyku, Północnego Pacyfiku i Indopacyfiku.

7. Na trzech piętrach kompleksu znajduje się w sumie niemal siedemdziesiąt akwariów, w których jest łącznie 140 ton wody i blisko 1500 zwierząt reprezentujących 250 różnych gatunków.

8. Akwarium prowadzi liczne zajęcia dla zorganizowanych grup. Zainteresowani mogą wybrać z oferty, w której znajduje się kilkadziesiąt wariantów w postaci zajęć terenowych, laboratoryjnych lub też ciekawych wykładów.

9. W ramach działań Akwarium funkcjonują również Klub Młodego Odkrywcy Mórz oraz Klub Podróżników. Działalność ta uczula dzieci, młodzież i dorosłych na piękno oraz charakter podwodnego świata, a przede wszystkim rozwija ich wiedzę na ten temat.

10. Akwarium oferuje zwiedzającym tak zwaną “Podróż przez Amazonię”, a więc jedną z sal, która jest w pełni poświęcona zwierzętom wodnym i wodno-lądowym pochodzącym z rzek Ameryki Południowej. To doskonała okazja, aby dowiedzieć się sporo ciekawostek o węgorzach elektrycznych i płaszczkach rzecznych.

11. W akwariach Akwarium Gdyńskiego pływa sporo ryb, które są wyjątkowo rzadko widywane przez ludzi w warunkach naturalnych. Jest to więc świetna okazja, aby z bliska zobaczyć szkaradnicę, szysznika japońskiego czy węgorza ogrodowego.

12. W okresie letnim na tarasie Akwarium Gdyńskiego funkcjonuje kawiarnia, z której można podziwiać widok na Zatokę. Wiele osób zatrzymuje się tutaj wówczas na odpoczynek po zwiedzaniu trwającym około 70 minut.

3.8/5 - (38 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić