16 Popularnych Atrakcji Dla Dzieci w Gdańsku

Fontanna Neptuna Gdańsk
foto – Autorstwa Diego Delso, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28157379

Gdańsk – miasto położone nad Bałtykiem, w województwie pomorskim. Z 263,44 km2 powierzchni zajmuje 7. miejsce wśród największych miast w Polsce, a z 470 tys. mieszkańców 6. miejsce pod względem liczby ludności. Wraz z Sopotem i Gdynią tworzy tzw. Trójmiasto.

1. Centrum Hevelianum

Centrum Hevelianum – znajduje się na terenie dawnego fortu, na wzniesieniu Góra Gradowa i zajmuje obszar ponad 20 ha. Interaktywne wystawy, zabawy edukacyjne, warsztaty i doświadczenia pokazywane w Centrum przybliżają dzieciom zagadnienia z zakresu matematyki, fizyki, chemii, biologii, astronomii, geografii i historii. Poszczególne atrakcje mieszczą się w dawnych zabudowaniach fortecznych, a na terenie obiektu wyznaczone są ścieżki spacerowe. Z Góry Gradowej można podziwiać panoramę miasta.

2. Zoo Gdańsk

Zoo Gdańsk – znajduje się w dzielnicy Oliwa. Na powierzchni 125 ha prezentowane są 164 gatunki zwierząt z różnych kontynentów, w tym gepardy, foki, hipopotamki karłowate, lwy, kangury, kapibary, krokodyle, lamy, szympansy, słonie, lamparty, surykatki, wielbłądy, żyrafy, zebry oraz różne gatunki ptaków i węży. W wyszczególnione dni można spotkać się z opiekunami zwierząt i zobaczyć pokazowe karmienia. Na terenie zoo znajdują się obiekty gastronomiczne, fotobudki i sklepik z pamiątkami. Dla najmłodszych fukcjonuje małe zoo, gdzie można pogłaskać lub nakarmić zwierzątka.

3. Gdańskie plaże

Gdańskie plaże – wśród najpopularniejszych znajduje się plaża w Brzeźnie. Prowadzi na nią deptak, przy którym zlokalizowane są punkty gastronomiczne, park linowy oraz stoły do gry w szachy lub warcaby. Dla najmłodszych rozstawione są sprzęty do zabaw, takie jak zjeżdżalnie czy trampoliny. Warto wymienić również plażę w Jelitkowie, usytuowaną przy Parku Zdrojowym. Kąpielisko posiada wydzielony brodzik dla dzieci. Oprócz lokali gastronomicznych w pobliżu znajdują się zjeżdżalnie wodne, wypożyczalnia kul wodnych, boiska sportowe czy siłownia plażowa. Z dziećmi warto wybrać się również na plażę w Stogach.

4. Europejskie Centrum Solidarności – Wydział Zabaw

Wydział Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności to sala o powierzchni ponad 400 m2, wyposażona w mobilne stanowiska służące nauce i zabawie. Prezentują one tematykę morską. Dzieci podczas zabawy dowiadują się, jak budowane są statki, jak przebiega przeładunek w porcie oraz jak statki wychodzą z portu w rejs. W nawiązaniu do idei kompleksu, prezentującego zagadnienia związane z Solidarnością, niektóre z zadań w Wydziale Zabaw trzeba wykonywać zespołowo. Atrakcja przewidziana jest dla dzieci do 10. roku życia wraz z towarzyszącymi im rodzicami lub opiekunami.

5. Teatr Miniatura

Teatr Miniatura – jest to teatr lalkowy, jeden z najstarszych teatrów tego typu w Polsce, który funcjonuje od 1950 r. Prezentuje repertuar dla całej rodziny, w tym dla widzów już od 1. roku życia. Wystawiane są sztuki na podstawie klasycznej, jak i współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży. Każdego roku odbywa się ok. 300 spektakli. Poza przedstawieniami Teatr organizuje m. in., warsztaty rodzinne, spotkania otwarte, przeglądy i festiwale.

6. Rowerem po Gdańsku

Rowerem po Gdańsku – w mieście wytyczonych jest ponad 700 km dróg rowerowych. Najpiękniejszą trasę rowerową stanowi Trasa Nadmorska, wiodąca w znacznej mierze nadmorskimi bulwarami, tuż przy plażach. Można nią dotrzeć z Gdańska aż do Gdyni. Najdłuższą trasę rowerową stanowi ok. 30-kilometrowa Gdańska Pętla. Ciekawe widoki zapewniają również trasy na Wyspie Sobieszewskiej, w Brzeźnie i Stogach. Brak sprzętu nie stanowi problemu, gdyż można skorzystać z wypożyczalni rowerów.

7. Spacer po Starym Mieście

Spacer po Starym Mieście – można swobodnie przejść się z dziećmi trasą turystyczną określaną jako Droga Królewska, by zobaczyć najciekawsze zabytki, takie jak bramy: Wyżynna, Złota i Zielona, zabytkowe kamienice, Ratusz Głównego Miasta oraz Fontannę Neptuna przed Dworem Artusa. Warto wybrać się również do pobliskiej Bazyliki Mariackiej, w której tuż przed południem odbywa się pokaz teatru figur zegara astronomicznego, a także skorzystać z wejścia na wieżę widokową, z której tarasu rozciąga się doskonały widok na miasto.

8. Rejsy na Westerplatte

Rejs na Westerplatte – można go odbyć na co najmniej dwa sposoby. Do wyboru jest m. in. statek wycieczkowy Żeglugi Gdańskiej, który rejs rozpoczyna przy Zielonej Bramie i Zielonym Moście. Na Westerplatte kursują również statki stylizowane na galeony, które cumują przy Długim Pobrzeżu. W trakcie rejsu zobaczyć można m. in. zabudowania stoczni, port czy Twierdzę Wisłoujście. Do wyboru jest rejs w jedną bądź w obie strony.

9. Aquapark Sopot

Aquapark Sopot – wśród basenów znajduje się m. in. basen rekreacyjny i basen dla najmłodszych, w którym temperatura woda wynosi od 30 do 32 st. C. W sezonie letnim działa basen zewnętrzny dla dzieci, z wodnym placem zabaw i trzytorową zjeżdżalnią. Wśród zjeżdżalni wewnętrznych znajduje się dwutorowa zjeżdżalnia familijna, na której rodzic może zjechać wraz z dzieckiem. Starsze dzieci mogą skorzystać ze zjeżdżalni familijnej w postaci szybkiej rury o długości 110 m, z licznymi zakrętami.


→ Zobacz także: Najlepsze restauracje w Gdańsku – gdzie rodzice powinni zabrać całą rodzinę na pyszną wyżerkę ?


10. Koło widokowe AmberSky

Koło widokowe AmberSky – wznosi się na wysokość 50 m, a składa się z 36 gondoli, z których 2 są przystosowane dla niepełnosprawnych. Jedna gondola może zabrać maksymalnie 8 osób. Podczas przejażdżki trwającej ok. 15 minut koło wykonuje 3 obroty. Z góry można zobaczyć Starówkę, stocznię, Bursztynowy Stadion, a nawet można dojrzeć Hel. Wokół koła widokowego ulokowany został taras widokowy z leżakami, parasolami i punktem gastronomicznym.

11. Park Oruński

Park Oruński z placem zabaw – znajduje się w Dolinie Potoku Oruńskiego i zajmuje obszar 19 ha. Na jego terenie usytuowane są dwa stawy z mostkami i kaskadą. Ciekawostkę stanowi wzniesienie o nazwie Góra Pięciu Braci, z którym związana jest legenda o braciach, którzy mieli tu pochować siostrę wraz z kosztownościami, które zrabowali w ciągu swego życia. Parkowy plac zabaw wyposażony jest w huśtawki, bujaki, zjeżdzalnie, linarium i zestaw wspinaczkowy. Obok znajdują się minisiłownia.

12. Ośrodek Kultury Morskiej

Ośrodek Kultury Morskiej – stanowi oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. W ramach interaktywnej ekspozycji dzieci mogą zapoznać się ze zjawiskami morskimi, takimi jak fala tsunami, sztuką sterowania statkiem, pracą w porcie, życiem marynarzy czy tajnikami archeologii podwodnej. Wśród atrakcji znajduje się m. in. wirtualna wycieczka batyskafem czy możliwość przebrania się w strój marynarza, kapitana lub pirata. W ośrodku znajduje się również ekspozycja prezentująca łodzie pochodzące z różnych stron świata.

13. Stadion w Gdańsku

Stadion w Gdańsku i Fun Arena – podczas zwiedzania obiektu można zobaczyć szatnie zawodników, stadionową kaplicę czy strefę, z której zawodnicy wychodzą na boisko. Następnie można wybrać się do Fun Areny na stadionie, największego parku rozryki w Trójmieście, który oferuje m. in. gokarty, plac zabaw o powierzchni prawie 1500 m2, strefę z trampolinami i torem przeszkód, strefę do jazdy na rolkach, wrotkach, deskorolkach czy hulajnogach ora arenę do zabawy pistoletami Nerf.


→ Chętny na więcej atrakcji ? Zobacz najlepsze atrakcje w Gdańsku


14. Plac zabaw Kraina Zabawy

Plac zabaw Kraina Zabawy – znajduje się na terenie Parku Nadmorskiego im. Ronalda Reagana i jest jednym z największych placów zabaw na Pomorzu. Wśród atrakcji znajdują się drabinki, zjeżdżalnie, małpie gaje, huśtawki, drewniane domki, karuzele, bujaczki, piaskownica, a także skatepark i siłownia plenerowa. Duży entuzjazm wśród dzieci budzi konstrukcja w formie statku pirackiego. Podczas projektowania placu uwzględniono również potrzeby dzieci niepełnosprawnych. Nieopodal znajduje się plaża.

15. Wycieczka do Gdyni

Wycieczka do Gdyni – podczas tej wycieczki warto zajrzeć do Centrum Experyment. Oferuje ono interaktywne wystawy, eksperymenty i warsztaty, podczas których dzieci, jak również i rodzice mogą w obrazowy sposób poznać zagadnienia z różnych dziedzin. Kolejnym obiektem, jaki warto zwiedzić jest ORP „Błyskawica”, okręt-muzeum, na którym zobaczyć można broń artyleryjską i podwodną, urządzenia kotwiczne, pomieszczenia siłowni, radiostacji i mieszkalne, a także wystawę dotyczącą walk marynarzy podczas II wojny światowej. Wycieczka do Gdyni nie może się również obejść bez odwiedzin w Akwarium Gdyńskim, które prezentuje wodne gatunki zwierząt z różnych stron świata.

16. Molo w Brzeźnie

Molo w Brzeźnie – liczy 136 m długości i 7,2 m szerokości. Zostało otwarte w 1996 r. Wraz z prowadzącym do niego deptakiem stanowi przedłużenie alei Jana Pawła II. Molo jest jednym z chętniej odwiedzanych miejsc przez spacerowiczów. W pobliżu znajduje się plaża ze strzeżonym kąpieliskiem oraz placem zabaw dla dzieci, figurka Lwa Heweliona – władcy mórz oraz liczne punkty gastronomiczne.

4.3/5 - (30 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić