Odwiedzając polskie morze powinniśmy pamiętać, żeby chociaż raz odwiedzić tak piękne miasto jak Gdańsk. Znajdziemy tam wiele atrakcji zarówno dla dorosłych jak i dla dzieci, w końcu miasto to jest pełne zabytków. Najbardziej reprezentacyjną częścią miasta jest oczywiście Stare i Główne Miasto, które jednak często określa się wspólną nazwą Stare Miasto lub po prostu starówka. Możemy tam zobaczyć zabytki reprezentujące różne style architektoniczne. Tak duży i zwarty zespół urbanistyczny posiada też swój własny, niepowtarzany, niemal magiczny klimat. To właśnie dzięki temu, że większość najciekawszych zabytków skupiona jest wokół Traktu Królewskiego, można je poznawać podczas miłego rodzinnego spaceru, który wcale nie okaże się męczącą wycieczką.
Zobacz więcej atrakcji w Gdańsku
Przede wszystkim odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest Trakt Królewski. W końcu to główna trasa turystyczna, która stanowi centralną oś gdańskiej starówki. Nazywany jest on też Drogą Królewską, w nawiązaniu do trasy uroczystych wjazdów polskich monarchów do miasta. to właśnie tym odcinkiem dojdziemy od przystanków komunikacji miejskiej aż nad Motławę. Trakt ten zaczyna się renesansową Bramą Wyżynną z XVI wieku, która stanowi pozostałość fortyfikacji obronnych. Wcześniej te rolę pełnił zespół przedbramia z XIV wieku, który został przebudowany po wzniesieniu Bramy Wyżynnej na Katownię z Wieżą Więzienną. Współcześnie mieści się tu Muzeum Bursztynu, a zaraz za nim znajduje się Złota Brama z charakterystycznymi dla renesansu niderlandzkiego zdobieniami. Przylega do niej gotycki Dwór Bractwa św. Jerzego zwieńczony ozdobną figurą św. Jerzego zabijającego smoka, która na pewno spodoba się dzieciom.
Warto zwrócić uwagę na ulicę Długą (wejście znajduje się przy Złotej Bramie), przy której w odrestaurowanych kamienicach działa wiele restauracji, barów i cukierni. Szczególną uwagę warto zwrócić na Dom Uphagena pod numerem 12. Ta kamienica z oryginalnym wyposażeniem z XVIII wieku należała do słynnego gdańskiego rajcy, a obecnie działa tu Muzeum Wnętrz Mieszczańskich. Jest to zabytek warty odwiedzenia, jeśli interesujemy się zwyczajami mieszczańskimi. Kolejnym zabytkiem na naszej drodze jest gotycko-renesansowy monumentalny Ratusz Głównego Miasta. Dawnej była to siedziba władz miejskich, natomiast dziś mieści się tu oddział Muzeum Gdańska. Możemy tu oglądać wspaniały wystrój świadczący o bogactwie gdańskich mieszczan. Warto również odwiedzić wieżę widokową, na której znajduje się zegar i carillon.
Wybierając się na dłuższy spacer za ratuszem ulica Długa rozszerza się i przechodzi w Długi Targ, pełniący kiedyś funkcję rynku. Warto odwiedzić znany zabytek, który się tam znajduje, a jest to wysuwający się na pierwszy plan Dwór Artusa. Było to miejsce spotkań bogatych kupców i bractw. Wnętrze z kosztownym wyposażeniem, czyli monumentalnymi obrazami, gobelinami, rzeźbami i niesamowitym 11-metrowym piecem udostępnione jest do zwiedzania, tu bowiem także działa oddział Muzeum Gdańska. Do obiektu łatwo trafić, ponieważ przed Dworem Artusa stoi słynna fontanna Neptuna, którą dzieci wprost uwielbiają. Z tego też powodu bez kilku zdjęć na pewno się nie obejdzie. NA końcu naszego spaceru, czyli Traktu Królewskiego znajduje się Zielona Brama z XVI wieku, będąca niegdyś siedzibą towarzystwa Przyrodniczego. Obecnie mieści się tu Gdańska Galeria Fotografii i oddział Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Miejscem, które trzeba odwiedzić w Gdańsku jest nadwodny deptak, czyli Długie Pobrzeże. Zaczyna się ono tuż za Zieloną Bramą i przechodzi wzdłuż Motławy. Znajdują się przy nim liczne charakterystyczne dla Gdańska bramy wodne, które zapewniały bezpośredni dostęp do przypływających statków. Warto wiedzieć, że jedną z takich bram jest Brama Mariacka, przez którą można dostać się na ulicę Mariacką prowadzącą bezpośrednio do Bazyliki Mariackiej. Ta najwyższa na świecie ceglana świątynia to jeden z największych skarbów Gdańska. Znajdziemy tam też istną wizytówkę miasta, czyli Żuraw, pełniący także funkcję dźwigu portowego. To najstarszy i największy tego typu obiekt w Europie (I poł. XV wieku), obok którego nie można przejść obojętnie. W środku działa filia Narodowego Muzeum Morskiego, a tuż obok Ośrodek Kultury Morskiej. Jest to nowoczesne interaktywne centrum nauki uwielbiane przez dzieci.
Po przejściu spacerem Traktu Królewskiego i Długiego Pobrzeża można wrócić na północny zachód. Oznacza to przejście na przykład ulicą Szeroką i dojście w rejon historycznego Starego Miasta. Przy ulicy Rajskiej znajduje się przyjemny skwerek idealny na odpoczynek, który również warto odwiedzić. Jest to plac im. Jana Heweliusza. Znajdziemy tu fontannę podświetlaną po zmroku oraz pomnik tego słynnego gdańskiego astronoma. Ze skweru widać Ratusz Staromiejski, który przestał pełnić swoją rolę po wybudowaniu Ratusza Głównego Miasta. Zobaczymy również Wielki Młyn przy Kanale Raduni. Warto zwrócić uwagę na znajdujący się naprzeciwko Kościół św. Katarzyny z ogromnym carillonem składającym się z 50 dzwonów. Możemy wybrać się do niego na jeden z koncertów, które się tam odbywają.
Jak widać Gdańsk jest idealnym miastem na popołudniowy spacer razem z dziećmi. Z tego tez powodu powinien stać się nasza pozycją obowiązkową jeśli chodzi o wizyty nad polskim morzem.