35 Najlepszych Atrakcji czyli Urlop w Kołobrzegu 2024 🗺️

fotografia – Pixabay

Kołobrzeg to 46 tysięczne miasto położone nad Morzem Bałtyckim. Jest głównym celem wczasowiczów szukających odpoczynku, regeneracji, relaksu. Do największych atrakcji z pewnością należy morze i plaża, natomiast kultowymi specjałami kulinarnymi wbrew pozorom wcale nie jest ryba, a ogórek kołobrzeski. Oto kilka atrakcji Kołobrzegu, które koniecznie warto zobaczyć:

Strzelnica – Gwiazda Szeryfa Pif Paf! Do celu Traf!

Strzelnica - Gwiazda Szeryfa Pif Paf! Do celu Traf!

Czy chcesz przenieść się w czasie do świata szeryfów i rewolwerowców? Wszystko jest możliwe! Nawet w Kołobrzegu!

Strzelnica - Gwiazda Szeryfa Pif Paf! Do celu Traf!

Strzelnica - Gwiazda Szeryfa Pif Paf! Do celu Traf!

Poczuj się jak bohater Westernu i wpadnij na strzelnicę Gwiazda Szeryfa w Kołobrzegu. Chwyć strzelbę i traf do celu. Pif-paf! Zabawa jest ciekawa i bezkrwawa! Kto odda celny strzał, będzie uciechę wielką miał! Pif-paf! Strzel i traf! To tylko zręczność, żadne przecież cuda! Komu się pierwszemu uda? Doskonała i emocjonująca rozrywka dla całej rodziny! Zapraszamy!

Adres: ul. Rodziewiczówny 21 78-100 Kołobrzeg

tel: 512920156

1. Latarnia Morska

kołobrzeg atrakcje

Jak przystało na portowe miasto położone niemalże w środkowej części wybrzeża nie mogło być lepszego miejsca na usytuowanie Latarni Morskiej.

Pierwsza zbudowana została już w 1666 roku. Pierwsze źródło światła uzyskiwane było w procesie spalania oleju rzepakowego. Obecna budowla została wzniesiona w 1947 roku w miejscu zburzonej przez Niemców latarni podczas działań wojennych w 1945 roku.

Wieża ma wysokość 26 metrów i można z tej wysokości podziwiać widoki najbliższej okolicy. Latarnia jest jest doskonałym punktem widokowym, z którego roztacza się panorama na Morze Bałtyckie i port.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Kołobrzegu – gdzie warto zjeść będąc w Kołobrzegu ?


2. Molo

kołobrzeg atrakcje

Jedną z rzeczy przyciągających turystów w wielu nadmorskich miejscowościach często bywa molo. Podobnie rzecz ma się w Kołobrzegu.

O tym co przyciąga turystów wiedzieli już włodarze miasta, którzy w 1881 wznieśli pierwszą konstrukcję drewnianą wychodząca w morze. Niestety tak wiele innych budowli również molo w Kołobrzegu zostało zniszczone podczas wojny.

Nowe molo musiało długo czekać na swoje otwarcie, które nastąpiło dopiero w 1971 roku. W miejscu starego zbudowano nowe molo o długości 220 metrów i szerokości 9 metrów. Na końcu mola znajduje się przystań dla statków wycieczkowych.

Molo znajduje się w Dzielnicy Uzdrowiskowej, obok sanatorium Bałtyk.

W 2014 roku molo było remontowane i pojawiły się również kolorowe iluminacje świetlne.

3. Promenada

kołobrzeg atrakcje

Promenada jest obowiązkowym punktem spacerowej wycieczki każdego odwiedzającego Kołobrzeg turysty. To bulwar liczą 500 metrów długości i rozciągający się od mola aż do zabytkowej latarni morskiej.

4. Plaże

kołobrzeg atrakcje

Przyjeżdżając nad morze, zwłaszcza latem, każdy poszukuje jak najbliższego kontaktu z morską wodą i plażą. Kołobrzeg posiada ładną zadbaną plażę wypełnioną morskim piaskiem. Wszyscy mogą skorzystać z jej uroków. Wzdłuż plaży biegną drogi spacerowe, z których korzystać można niezależnie od pory roku w jakiej się przybywa do Kołobrzegu. Plaża kołobrzeska podzielona została na 3 kąpieliska: Plaża Zachodnia, Plaża Centralna, Plaża Wschodnia. Łączna długość plaż miejskich wynosi ponad 700 metrów.

Główna plaża znajduje się tuż przy molo, wysypana jest piaskiem, a wzdłuż niej znajduje się promenada z zapleczem gastronomicznym gdzie można spacerować i podziwiać widoki na statki wpływające u wypływające z portu oraz molo. W okresie letnim na plaży odbywają się imprezy, koncert i rozkładane są dmuchane place zabaw.

Plaża w Kołobrzegu zaliczana jest do najpiękniejszych plaż w Polsce.

5. Port Morski

kołobrzeg atrakcje

Jak miasto portowe to również port. Niewątpliwa atrakcja dla turystów licznie odwiedzających Kołobrzeg. W porcie znajduje się 5 basenów, najbardziej atrakcyjnym pod względem turystycznym jest basen jachtowy, który jest bardzo przyjemnym miejscem na spacery.

Dodatkową atrakcją dla zwiedzających są organizowane rejsy przybrzeżne oferowane przez statki turystyczne. Możliwe jest również udanie się w rejs na wyspę Bornholm.

Port w Kołobrzegu słynie z największego połowu dorsza w Polsce.

W porcie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne. Można tu miło spędzić czas i kupić ciekawe pamiątki kołobrzeskie.

6. Papugarnia i Motylarnia Koszalin

papugarnia koszalin

Papugarnia  w Koszalinie to wyjątkowa atrakcja, którą będziecie bardzo długo wspominać. W specjalnie przygotowanym pawilonie swój dom ma blisko 70 papug z całego świata, m. in. kilka gatunków papug Kakadu, Konura Słoneczna, Lora Wielka czy dobrze Wam znana z filmu o przygodach piratów Ara Ararauna.

papugarnia koszalin

papugarnia koszalin

Największą atrakcją tego miejsca, poza oczywiście samymi kolorowymi papugami jest to, że możemy wejść do pomieszczenia gdzie te wszystkie zjawiskowe ptaki swobodnie latają! Gwarantuje Wam, że na pewno chociaż jedna usiądzie na Was a inne, jeżeli tylko będziecie mieli karmę, będą jadły Wam z ręki.

Położona w południowej części Koszalina papugarnia, to nie tylko miejsce gdzie macie okazje w bezpośredni sposób doświadczyć świata kolorowych papug ale również dowiedzieć się bardzo wiele ciekawego o tych kolorowych ptakach, które na co dzień mieszkają w odległej Afryce, Ameryce Południowej, Indiach czy Australii. Opiekunowie tego miejsca, pod opieką których wchodzi się do pomieszczenia z papugami bardzo chętnie opowiadają o swoich skrzydlatych podopiecznych, odpowiadają na pytania a nawet pomagają okiełznać papugi, kiedy zbytnio się im spodobaliście:) Motylarnia w Koszalinie jest miejscem niezwykłym, w którym można obserwować motyle, które latają swobodnie wśród odwiedzających.

motylarnia koszalin

Motylarnia jest miejscem czynnym tylko  w sezonie letnim. Motylarnia jest idealnym miejscem zarówno dla rodzin z dziećmi jak dorosłych. Na miejscu można podziwiać kilkadziesiąt gatunków egzotycznych motyli, które zaskakują zarówno swoimi barwami jak i niespotykanym rozmiarem. Motylarnia to miejsce gdzie wielbiciele subtelnego piękna będą mogli podziwiać motyle z przeróżnych zakątków świata. Atrakcją jest również wylęgarnia, w której można zaobserwować etapy rozwoju motyla.

7. Miejski Szlak Fortyfikacji Kołobrzeg

12 kilometrowa trasa piesza i rowerowa prowadzi do miejsc nawiązujących do dawnych fortyfikacji. Pokonując trasę można zapoznać się z rozwiązaniami panującymi w rożnych etapach tworzenia Twierdzy Kołobrzeg.

8. Kołobrzeg Zdrój

Już w czasach przedwojennych Kołobrzeg słyną ze źródeł solankowych, które stanowią istotny element w regeneracji ludzkiego organizmu. Dzięki tym źródłom i sposobom ich wykorzystania w zabiegach balneologicznych, Kołobrzeg bogaty jest w ośrodki sanatoryjne. W 1967 miasto otrzymało oficjalnie status uzdrowiska. Z dobrodziejstwa solanki można przekonać się korzystają z ogólnodostępnego źródełka znajdującego się na Wyspie Solnej.

9. Szlak kołobrzeskich Marianów

Ciekawą – a przy tym całkowicie darmową – atrakcją Kołobrzegu są słynne Mariany, czyli niewielkie rzeźby, przedstawiające mewy w różnych, nietypowych sytuacjach. Podążając szlakiem kołobrzeskich monumentów zobaczyć można m.in. Mariana na deskorolce, zmierzającego w stronę molo, Mariana z trąbką i oznaczeniem wolontariusza Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Mariana Kopernikańskiego, umiejscowionego tuż przy Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika. Pierwsze pomniki zostały odsłonięte w 2019 roku, a ich prezentowanie i odsłanianie szybko stało się swoistą tradycją miasta.

10. Baszta Lontowa

W mieście zachowały się dwie baszty będące pozostałościami po średniowiecznej zabudowie obronnej miasta. Jedną z nich jest właśnie Baszta Lontowa potocznie zwana basztą prochową, wybudowana w XIV wieku baszta wchodziła w skład murów miejskich.

Dla miłośników dawnej sztuki wznoszenia fortyfikacji obronnych jest to dobre miejsce do odwiedzenia i zapoznania się ze średniowieczną budowlą obronną miasta Kołobrzeg.

Od strony południa budynek nie ma okien a jedynie wąskie otwory strzelnicze.

Miały tu swoje siedziby kawiarnia, dom noclegowy, siedziba kołobrzeskiego PTTK oraz punkt informacji turystycznych.

11. Muzeum Oręża Polskiego

Jak przystało na miasto które przez wieki spełniało rolę twierdzy, znajduje się tu muzeum związane z militariami. Wśród eksponatów zobaczyć można dawne rodzaje broni używane przez różne armie oraz te pochodzące z okresu I i II wojny światowej związane z wojskiem polskim – repliki czołgów, wozów pancernych, samolotów, a także największą w Polsce kolekcja mundurów.

Muzeum istnieje od 1963 roku i znajduje się w zabytkowym pałacu Brunszwickich.

12. Ekopark wschodni

Ekopark Wschodni to jedna z tych wyjątkowych lokalizacji w nadmorskich miejscowościach, w której odnaleźć można spokój i odczuć dzikość natury. Park leży we wschodniej części Kołobrzegu, w lesie oddzielającym od miasta osiedle Podczele. Dzięki niegdysiejszej przynależności do terenów wojskowych, las pozostał nietknięty, a przyroda rozkwitła tu w całej swojej okazałości. Do wyjątkowych atrakcji Ekoparku Wschodniego należy Solne Bagno, składające się ze skupiska solnych torfowisk. Występują tu unikatowe gatunki roślin i zwierząt. Cały park stanowi doskonałe miejsce do obserwacji ptaków, takich jak czapla biała, żuraw, bąk, gęś gęgawa, czy łabędź niemy. Łączną liczbę ptaków zasiedlających teren Ekoparku Wschodniego szacuje się na ok. 100 gatunków.

13. Katedra

Katedra kołobrzeska jest XIV wiecznym gotyckim kościołem. W czasie wojny niestety została niemal całkowicie zniszczona. Z oryginalnych zabytków zachowały się jedynie świecznik siedmioramienny z 1327 roku, chrzcielnica z 1355 roku, trzy ołtarze z drewna z XV i XVI wieku, płaskorzeźba „Ostatnia wieczerza”.

Wieża katedry jest bardzo atrakcyjnym punktem widokowym na miasto. Podziwianie panoramy miasta ze szczytu kołobrzeskiej bazyliki mariackiej jest bezpłatne, trzeba jedynie pokonać 216 schodków, aby dotrzeć na jej szczyt.

14. Kamienica Mieszczańska

O świetności miasta w minionych wiekach przypominają odrestaurowane kamienice bogatych kupców i mieszczan. Większość z nich uległa zniszczeniu wojennemu. Staraniem władz miasta udało się zrekonstruować dostojną mieszczańską kamienicę pochodząca z XV wieku. Kamienica była własnością rodziny Schliffenów. Jest to przykład domostwa bogatego hanzeatyckiego kupca i jego rodziny. Rekonstrukcja została przeprowadzona w latach 1957-1963. Obecnie budynek spełnia rolę czasowych ekspozycji muzealnych wchodzi również w skład kompleksu budynków Muzeum Oręża Polskiego.

15. Pałac Brunszwickich

Przykład XIX wiecznej zabudowy. Wzniesiony został w panującym w XIX wieku stylu empire. Jako jeden z nielicznych budynków uległ jedynie nieznacznemu uszkodzeniu podczas wojny co pozwoliło na szybkie odrestaurowanie. Budynek w okresie powojennym spełniał różne role, obecnie stanowi jedną z części Muzeum Oręża Polskiego.

16. Park im. Stefana Żeromskiego w Kołobrzegu

Przepiękny zabytkowy park w Kołobrzegu. Wybierając się na spacer po plaży warto zboczyć trochę z trasy i najpierw odwiedzić to miejsce. Zachwycić może nas wyjątkowy Cypryśnik Błotny. Pod tą tajemniczą nazwą skrywa się imponujący pomnik przyrody o obwodzie ponad 200 cm. Oczywiście nie można zapomnieć o Pomniku Zaślubin z Morzem. Idąc kawałek dalej można się też natknąć na muszlę koncertową, w której nadal odbywają się koncerty. Dla bardziej aktywnych też coś się znajdzie. Można tam pograć w tenisa, pojeździć na rowerze czy poćwiczyć na siłowni.

17. Ratusz Miejski

kołobrzeg atrakcje

Ratusz wyglądem przypomina neogotycki zamek obronny, który został, wybudowano w latach 1829-32. Zdobią go wieżyczki oraz herby Polski i Kołobrzegu.

18. Muzeum Patria Colebergiensis

Warto wybrać się do ciekawego miejsca w piwnicach Ratusza. To właśnie tam znajduje się Muzeum Patria Colebergiensis. Oferuje ono poznanie historii miasta i regionu kołobrzeskiego. Znajdują się tam nigdzie indziej niespotykane zbiory m.in. porcelany, szkła, malarstwa, rycin, kartografii, ceramiki, rzeźby czy numizmatyki miejskiej.

19. Pomnik Zaślubin Polski z Morzem

Pomnik znajduje się w Parku Żeromskiego przy bulwarze Jana Szymanowskiego. Został wybudowany w celu upamiętnienia zaślubin Polski z morzem z 18 marca 1945 roku.

20. Muzeum Bursztynu

Ten szlachetny surowiec przez wielu poszukiwany w wodach Bałtyku można podziwiać w Muzeum w Kołobrzegu. Jednym z najciekawszych elementów ekspozycji jest największa bryła bursztynu która ma aż 2,2 kilograma wagi. Nie brakuje tam również bogatej kolekcji wyrobów biżuteryjnych. Ciekawe może okazać się zwiedzanie warsztatu szlifierskiego i podpatrzenie jak wygląda obróbka bursztynu. Na koniec zwiedzania można się udać do sklepu. Oprócz pamiątek i biżuterii znaleźć tam można również kosmetyki, a nie od dziś wiadomo że bursztyn doskonały jest dla cery zwłaszcza dojrzałej.

21. Pomnik Sanitariuszki

Pomnik przedstawia klęczącą młodą kobietę, ubraną w żołnierski mundur, z torbą, na której widnieje znak krzyża. Jest to sanitariuszka udzielająca pomocy rannemu człowiekowi. Pomnik powstał ku czci kobiet walczących w szeregach Wojska Polskiego w czasie II wojny światowej. Pomnik został odsłonięty w 1980 roku przy ulicy Sikorskiego.

22. Ukryta Kraina w Kołobrzegu

Zaczarowana kraina to atrakcja dla dzieci. Znajduje się 100 metrów od Latarni i zaprasza wszystkich do świata magii. Na ponad 400m2 stworzona została niezwykła magiczna przestrzeń. Już na wstępie otrzymuje się różdżkę, która czaruje bajkowe postacie i przedmioty. W Ukrytej Krainie zamieszkują bajkowe postacie, które można spotkać tylko tu na ul. Obrońców Westerplatte 18E.

23. Kula ziemska

Granitowa kula ziemska to pomnik znajdujący się na palcu przed Miejskim Ośrodkiem Kultury. Kula umieszczona jest na łożysku wodnym i można ją z łatwością popchnąć i poruszyć po wodzie.

24. Marina Solna

Jest miejscem dla miłośników żeglugi morskiej, co roku odwiedza ją ogromna ilość jachtów z całego świata. Jest bardzo dobrym punktem na rozpoczęcie wyprawy na Duńską wyspę Bornholm lub dalej do Skandynawii. Posiada nowoczesną pełną infrastrukturę jachtową a dodatkowo zabytkowy fort obronny z XVIII wieku – Reduta Morast, będący atrakcją dla odwiedzających.

25. Muzeum minerałów

Znajdujące się w podziemiach latarni morskiej muzeum posiada w swoich zbiorach kilkaset minerałów, które zostały przywiezione m.in. z Madagaskaru, Brazylii, Maroka oraz Rosji.

26. Pomnij rybaka i rybaczki

kołobrzeg atrakcje

Rzeźba znajduje się w porcie, przedstawia rybaka i rybaczę naciągających sieci, tworząc przy tym ławeczkę, na której można usiąść. Pomnik postawiono ku czci rybaków, którzy zginęli na morzu, łowiąc ryby.

27. Fontanna na Placu 18 Marca

Woda tryskająca z fontanny tworzy kulę, ponadto wieczorem jest ona ciekawie podświetlana i sprawia przyjemne ciepłe wrażenie świecącej kuli.

28. Amfiteatr

Stanowi jeden z głównych obiektów kulturalnych Kołobrzegu. Scena amfiteatru gości wielu artystów z Polski i ze świata i jest w stanie pomieścić 4,5 tysiąca widzów. W ciągu roku obiekt organizuje ok 40 imprez kulturalnych.

28. Kołobrzeski Skansen Morski – Oddział Muzeum Oręża Polskiego
Ta plenerowa ekspozycja znajduje się nieopodal Reduty Solnej. Okręty można nie tylko oglądać z zewnątrz, ale także wejść na ich pokład, zwiedzać kajuty i poczuć się jak załoga statku.

29. Fontanna na Skwerze Pionierów

kołobrzeg atrakcje

Fontanna w kształcie kwiatu lotosu, została wyremontowana w roku 2013 i od tamtego czasu jest ozdobą miasta, oraz miejscem imprez kulturalnych i jarmarku, zarówna w ciągu dnia, jak i w nocy, kiedy jest rozświetlona.

30. Rejs statkiem w Kołobrzegu

Rejsy statkami pasażerskimi organizowane są przez cały rok, nie tylko w sezonie letnim. Swój początek mają w Porcie Pasażerskim, gdzie znajduje się Latarnia Morska. Do wyboru jest kilka statków i każdy w niezwykłym klimacie. Rejs statkiem wycieczkowym „Pirat” trwa 30 – 45 minut w godzinach od dziesiątej rano aż do zachodu słońca. Statek „Santa Maria” oferuje dwa rodzaje rejsów trwające po 30 minut lub godzinne. Dzieciom natomiast na pewno spodoba się rejs statkiem „Torpedowy”.

31. Źródełko solankowe

Ogólnodostępne źródło solankowe znajduje się na Wyspie Solnej. Woda płynąca z tego źródełka bardziej nadaje się na kiszenie ogórków niż jej picie, jest to bowiem sześcioprocentowy roztwór soli. Na dnie studni, do której spływa woda widać osadzającą się sól. Z tym kiszeniem ogórków to nie jest żart, woda ma idealne stężenie i jest bogata w minerały. Warto zwrócić uwagę na tablicę znajdującą się przy źródle, zawiera ona najważniejsze informacje o historii tego miejsca.

32. Mokradła Pyszka

Powstałe wskutek działania człowieka Mokradła Pyszka stanowią idealne miejsce do wypoczynku w bliskości z naturą. Teren ten stworzono poprzez podpiętrzenie rzeki Pysznicy i przekierowanie jej wód na obszar starej doliny. W rezultacie powstały tu nadrzeczne tereny podmokłe, będące cennymi przyrodniczo obszarami w skali europejskiej. Na terenie mokradeł znajduje się dogodny parking samochodowy i wieża obserwacyjna, a nawet ścieżka rowerowa. Podążanie wytyczonymi szlakami to doskonały pomysł na relaks, a stworzone warunki są idealne do bezpośrednich obserwacji fauny i flory.

33. Basen Milenium

Aquapark Milenium w Kołobrzegu to idealne miejsce na aktywne spędzenie czasu z rodziną. Oprócz basenów dostępne są tu wanny z hydromasażem, sucha sauna, czy łaźnia parowa. Wyposażenie basenu rekreacyjnego sprawia, że nie sposób się tu nudzić. Rozrywkę zapewnia dzika rzeka, bicz wodny Tajfun, zjeżdżalnie zewnętrzne i gejzer powietrzny. Znajdzie się tu również coś dla najmłodszych dzieci. W specjalnie wydzielonym brodziku dostępna jest ślizgawka zapewniająca moc frajdy, a kompleks wyposażony jest także w różnego rodzaju deski, pasy, rękawki i makarony wypornościowe, a także zabawki wodne i piłki.

34. Muzeum Modeli Statków

Muzeum Modeli Statków w Kołobrzegu jest miejscem wyjątkowym w swoim regionie. Mieści się ono w latarni morskiej, co nadaje mu specyficznego i niepowtarzalnego klimatu. Muzeum jest domem wielu eksponatów, nie tylko tych współczesnych. Jeden z modeli, Santa Maria, liczy sobie ponad sto lat. Zobaczyć tu można model najsłynniejszego filmowego statku piratów – Czarnej Perły. Ogromną ciekawostką muzeum w Kołobrzegu jest największy model w całości wykonany z zapałek. Muzeum Modeli Statków to miejsce wyjątkowe, obok którego nie sposób przejść obojętnie.

35. Spływy rzeką Parsętą

Dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek, świetną propozycją mogą się okazać spływy kajakowe rzeką Parsętą. Kończą się one w Kołobrzegu, w kuźni przy ulicy Szpitalnej. Spływy Parsętą można zacząć w Ząbrowie (to najłatwiejszy i najkrótszy wariant), we Wrzosowie lub w Bardach. Doświadczeni kajakarze mogą postawić na trasę Karlino-Kołobrzeg, liczącą sobie aż 45 km długości.

Po więcej informacji turystycznych o mieście Kołobrzeg warto zajrzeć tutaj

Kołobrzeg krótko historycznie

Badania archeologiczne wskazują jednoznacznie, że w rejonie dzisiejszego Kołobrzegu istniała najstarsza na terenie pomorza zachodniego osada. Świadczą o tym znaleziska w niedalekim Budzistowie. Głównym powodem rozwoju tego terenu było pozyskiwanie soli, którym to zajęciem parali się tamtejsi mieszkańcy. A początek obecnego Kołobrzegu datuje się na rok 1255 kiedy książę Warcisław III aktem lokacyjnym dał początek miasta w obecnym położeniu. Losy Kołobrzegu jak większości miast znajdujących się w strategicznych rejonach były na przestrzeni wieków bardzo burzliwe. Również Kołobrzeg wielokrotnie uczestniczył w różnych działaniach wojennych. Najdotkliwsze straty w mieście przypadają na koniec II wojny światowej. Jako ważny port bałtycki był w końcówce wojny łącznikiem pomiędzy wojskami niemieckimi odciętymi w Prusach, a resztą Rzeszy. Miasto z rozkazu Hitlera zamienione zostało w twierdzę i bronione miało być do ostatniego żołnierza. Efektem tego dramatycznego rozkazu było zniszczenie miasta w 95%.

Okres powojenny to rekonstrukcja i odbudowa miasta, która trwa nieprzerwanie, aż po dzień dzisiejszy.

* wszystkie zdjęcia pochodzą z pixabay.com

4.1/5 - (77 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić