Nadbałtyckie plaże cieszą się dużą popularnością wśród polskich i zagranicznych turystów. Klimatyczne, niewielkie miasteczka z promenadami i atrakcjami dla całej rodziny, przepiękne parki narodowe i krajobrazowe, a także piaszczyste, szerokie plaże z łagodnym zejściem do wód Morza Bałtyckiego to bez wątpienia cechy, które doceniają wczasowicze wypoczywający na polskim wybrzeżu.
1. Plaże w Rewalu
Na terenie gminy Rewal znajduje się ponad 19 kilometrów piaszczystych plaż. Charakterystyczną cechą tutejszego, nadmorskiego krajobrazu są wysokie klify, z których rozpościera się wspaniała panorama Morza Bałtyckiego – same tereny tuż przy brzegu są jednak łagodne, a wybrzeże morskie jest tu stosunkowo płytkie. Okolice Rewalu to doskonałe miejsce do uprawiania różnych sportów wodnych i plażowych: nurkowania, windsurfingu i siatkówki plażowej. Dużą atrakcją plaży w Rewalu jest wysoka platforma widokowa, z której można podziwiać malownicze zachody słońca nad Bałtykiem.
Atrakcje w Rewalu: Park Wieloryba, platforma widokowa, Park Linowy “Gibon”, Bajkowa Chata.
2. Plaże na Półwyspie Helskim
Półwysep Helski to wąska mierzeja, która ma długość 35 kilometrów. Tutejsze plaże mają charakter wydmowy i cechują się typową dla regionu, niską roślinnością. Półwysep Helski przyciąga przede wszystkim miłośników sportów wodnych: na odsłoniętym, otoczonym wodą cyplu panują idealne warunki wietrzne do uprawiania m.in. windsurfingu i żeglarstwa morskiego. Nie brakuje tu również atrakcji dla całej rodziny – plaże są świetnie przystosowane do potrzeb turystów, znajduje się na nich infrastruktura wypoczynkowa, toalety i przebieralnie, a w okolicach zejść na plażę umiejscowione są promenady, lokale gastronomiczne i stoiska handlowe.
Atrakcje Helu i okolic: Fokarium Stacji Morskiej, Muzeum Obrony Wybrzeża, rezerwat przyrody “Helskie Wydmy”, Muzeum Rybołówstwa, Latarnia Morska na Helu.
3. Plaża w Łebie
Łeba już od kilku lat uznawana jest – wraz z Mielnem – za imprezową, nadmorską stolicę Polski. W miejscowości znajduje się wiele klubów, a tym także plażowych dyskotek pod gołym niebem. Jednak Łebę warto odwiedzić dla jej wspaniałych, szerokich i piaszczystych plaż. Dziesięciokilometrowa linia wybrzeża charakteryzuje się zmiennością krajobrazu – podziwiać tu można zarówno wydmy, jak i sosnowe, przybrzeżne lasy i płaskie, piaszczyste tereny. W miejscowości znajduje się ujście rzeki Łeba, która dzieli ogromną plażę na dwie części: wschodnią i zachodnią, na których latem funkcjonują dwa kąpieliska strzeżone.
Atrakcje Łeby: Muzeum Motyli, Illuzeum, Łeba Discovery Park, Łebskie Klocki, Łeba Labirynt, Jezioro Sarbsko.
4. Plaża w Krynicy Morskiej
Krynia Morska to jeden z najważniejszych kurortów nadmorskich we wschodniej części wybrzeża Morza Bałtyckiego. Miłośnicy plażowania mają tu naprawdę duży wybór pięknych plaż: w Krynicy Morskiej znajdują się dwa strzeżone kąpieliska (działające w sezonie letnim), dzikie, niemal puste plaże, a także plaża dla naturystów. Dużą atrakcją miejscowości jest wysoka, położona przy plaży wieża widokowa, z której rozpościera się przepiękny widok na wzburzone Morze Bałtyckie. Samo miasteczko jest doskonale zagospodarowane: znajduje się tu wiele obiektów noclegowych, lodziarnie, stoiska z pamiątkami, sklepy, restauracje i smażalnie ryb.
Atrakcje Krynicy Morskiej: Wielbłądzi Garb, rezerwat przyrody “Buki Mierzei Wiślanej”, Latarnia Morska w Krynicy.
5. Plaże w Gdańsku
Gdańsk przez wielu turystów uznawany jest za najpiękniejsze miasto w całej Polsce. Słynie z widoku wąskich, kolorowych kamienic, tętniącego życiem centrum miasta oraz wielu zabytków o znaczeniu historycznym. W Gdańsku znajduje się również kilka pięknych, zadbanych plaż, które cieszą się dużą popularnością wśród turystów i mieszkańców okolicznych miejscowości. Plaża w Jelitkowie, położona na uboczu, jest kameralna i niewielka, a jej charakterystyczną cechą jest Potok Jelitkowski, który uchodzi w tym miejscu do Morza Bałtyckiego. Bardziej popularną wśród turystów – a w sezonie także bardziej zatłoczoną – jest plaża w gdańskim Brzeźnie, przy której znajduje się długie molo, zabytkowy Dom Zdrojowy oraz rozległy Park Brzeźnieński.
Atrakcje Gdańska: Bazylika Mariacka, Fontanna Neptuna, Muzeum II Wojny Światowej, Długi Targ (deptak handlowo-rozrywkowy), Muzeum Bursztynu, Europejskie Centrum Solidarności.
6. Plaża w Grzybowie
Grzybowo to niewielka, nadmorska osada, która znajduje się tuż przy Kołobrzegu. Mimo, że sama miejscowość jest bardzo cicha, spokojna i kameralna, na jej terenie znajduje się plaża o długości 710 metrów, z których ponad połowę stanowią strzeżone kąpieliska. Ciekawostką jest, że to właśnie w Grzybowie znajduje się jedyna w tej części Polski depresja (1m p.p.m.). Najlepszą porą na plażowanie w Grzybowie jest sierpień, kiedy to w osadzie odbywa się słynny Jarmark Ceramiczny, któremu towarzyszą koncerty, pokazy muzyczne, wystawy plastyczne i degustacje kulinarne. Na plaży w Grzybowie znajduje się również wysoki taras widokowy tuż przy brzegu Morza Bałtyckiego.
Atrakcje w okolicach Grzybowa: rodzinny park rozrywki “PROMERIA”, Latarnia Morska w Kołobrzegu. Muzeum Oręża Polskiego.
7. Plaże w Kołobrzegu
Kołobrzeg to duże, nadmorskie miasto, położone na Pomorzu Zachodnim, w którym znajdują się trzy duże kąpieliska: Kąpielisko Wschodnie, Kąpielisko Zachodnie i Kąpielisko Centralne. Wszystkie posiadają doskonałą infrastrukturę turystyczną: w przeciwieństwie do większości małych, nadbałtyckich miasteczek, w Kołobrzegu niemal na każdym kroku wypożyczyć można leżaki i parasole plażowe. Kąpieliska w Kołobrzegu nagrodzone zostały tzw. Błękitną Flagą, czyli wyróżnieniem, na które zasługują jedynie najczystsze i najlepiej utrzymane plaże w Polsce.
Atrakcje Kołobrzegu: Latarnia Morska, Muzeum Oręża Polskiego, Miasto Myszy, Maszoperia (Muzeum 6D), sala zabaw Bajkowa Kraina.
8. Plaża w Trzęsaczu
Plaża w Trzęsaczu to prawdopodobnie najbardziej znana plaża nadbałtycka w Polsce. Jej charakterystyczną cechą jest wysoki klif, na szczycie którego znajdują się ruiny gotyckiego kościoła z przełomu XIV i XV wieku. Ciekawostką jest, że pierwotnie świątynia wybudowana została niemal 2 kilometry od brzegu Morza Bałtyckiego, jednak przez naturalne procesy abrazyjne, przez wieki wody Bałtyku “zbliżyły się” do ścian budowli. W Trzęsaczu znajduje się strzeżone kąpielisko o długości około 200 metrów oraz platforma widokowa, a sama miejscowość cieszy się dużą popularnością wśród miłośników paralotniarstwa.
Atrakcje w Trzęsaczu i okolicach: Kościół Miłosierdzia Bożego, ruiny średniowiecznego kościoła na klifie, zespół parkowo-pałacowy z XVIII wieku, MuzeON – Multimedialne Muzeum Trzęsacza.
9. Plaża w Świnoujściu
Świnoujście może pochwalić się najszerszą w całej Polsce plażą – jej szerokość w niektórych miejscach dochodzi aż do 200 metrów. Miejscowość od lat nagradzana jest corocznie wyróżnieniem Niebieskiej Flagi. Kąpielisko w Świnoujściu uznawane jest za jedno z najpiękniejszych, najlepiej utrzymanych i najczystszych w kraju. Przy plaży znajdują się m.in. toalety i przebieralnie, obiekty gastronomiczne i stoiska handlowe, boiska do siatkówki plażowe i atrakcje dla dzieci.
Atrakcje Świnoujścia: Woliński Park Narodowy, Latarnia Morska w Świnoujściu, Baltic Park Molo, Park Zdrojowy.
10. Plaża w Dziwnówku
Plaża w Dziwnówku jest piaszczysta, szeroka i zadbana. Jej charakterystyczną cechą jest przystosowanie do wypoczynku całych rodzin – znajdują się tu m.in. place zabaw dla dzieci, zjeżdżalnie, dmuchańce i atrakcje wodne. W okolicach nie brakuje barów, restauracji i smażalni ryb. Ciekawostką jest, że to właśnie Dziwnówek może poszczycić się najlepszym stanem czystości wód Morza Bałtyckiego na całym Pomorzu.
Atrakcje w okolicach Dziwnówka: Park Miniatur i Kolejek, Promenada w Dziwnowie, Morskie Centrum Nauki, Aleja Gwiazd Sportu.