12 Najlepszych Atrakcji w Łebie w 2024 🏖️

atrakcje łeba: port
fotografia – Pixabay

Wybrzeże morskie zawsze stanowiło atrakcyjne miejsce dla osadnictwa ludzkiego. Kiedy w bezpośrednim sąsiedztwie morza są duże zbiorniki słodkiej wody w postaci jezior to nic lepszego dla pradawnych ludów nie mogło się przydarzyć. Takim idealnym miejscem na osadnictwo był teren na którym położona jest Łeba. Pierwsze ślady osadnictwa wskazują na obecność ludów przypisywanych kulturze łużyckiej i datowane są na czasy 1000 do 400 r. p.n.e. Nieco później bo około VIII wieku nowej ery na terenach tych pojawili się przodkowie dzisiejszych Kaszubów.

Szybki rozwój przypada na czasy związane z Zakonem Krzyżackim. Oni pierwsi docenili strategiczne położenie miejsca pomiędzy morzem, dwoma jeziorami i przeciętego dwoma rzekami.

Mapa Łeby
Łeba – mapa sytuacyjna / foto – Podróż Trwa

Dziś uroki Łeby postrzegane są nie przez pryzmat militarny, a przez atrakcyjność położenia w ciekawym usytuowaniu terenu. Mało jest miejsc w Polsce o tak ciekawym położeniu spełniającym oczekiwania najbardziej wymagających turystów. Morze, jeziora, rzeki to atuty Łeby. Co jeszcze może dodatkowo zachęcić do przyjazdu w ten rejon zaprezentuje ten krótki wykaz atrakcji Łeby i jej okolic.


→ Czytaj także: Najlepsze restauracje w Łebie – gdzie warto zjeść będąc w Łebie ?


1. Funlandia Łeba

Funlandia to Dmuchany Park Rozrywki dla całej rodziny, który powstał w 2021 roku. Znajduje się tutaj ponad 600 m2 dmuchanych atrakcji dla dzieci starszych jak i tych najmłodszych.
Największą atrakcją jest potężny 50-to metrowy tor przeszkód gdzie trzeba w jak najkrótszym czasie pokonać takie przeszkody jak: wielkie ścianki wspinaczkowe, długie zjeżdżalnie czy wąskie tunele.
funlandia łeba
 

Dla dla dzieci, które nie skończyły jeszcze 3-go roku życia są dwie specjalne strefy malucha z osobnym wejściem na dmuchanym placu oraz samochodowy skakaniec połączony z basenem z kulkami.

Dodatkowo zjesz tutaj pyszne lody naturalne, wypijesz ciepła kawę lub chłodną granitę, a także pochrupiesz popcorn robiony na oleju kokosowym.

Co ważne – pobawisz się tu nawet w czasie deszczowej pogody, a dla rodziców, którzy chcą odpocząć, przygotowana jest strefa chilloutu z leżakami.

Przystępne ceny i mnóstwo frajdy dla całej rodziny.

Obiekt otwarty jest codziennie, od godziny 11:00 do 21:00. Ulica Tysiąclecia 10, wejście od strony orlika. Więcej informacji o Funlandia znajdziesz tutaj

2. Farma Alexa

atrakcje łeba - farma alexa

FARMA ALEXA to magiczna wioska przygód, w której spędzicie wyjątkowy czas.  

Obiekt zajmuje aż 10 hektarów świetnej zabawy a to przeliczając 100 000 metrów kwadratowych- czyli dużo!
Ponad 50 atrakcji w farmerskim stylu, a kilka z nich to:
– Zwierzęta – od królików, przez amerykańskie kury, górskie kozy, owce po alpaki.
– Traktory – Od przejażdżek po muzeum
– Labirynt w polu kukurydzy na 2 hektarach ,
– Pole do gry w golfa, ale piłką nożną na prawie 2 hektarach- odbierz swój medal!

atrakcje łeba - farma alexa

– Show z Alexem na żywo

– Wiejska Szkoła Alexa

atrakcje łeba - farma alexa

– Ogromne poduchy do skakania,

– Wielka Wioska  z Siana,

– Jedyna w Polsce gra terenowa ESCAPE FARM- odkryj kto ukradł sejf Królika Alexa.

Wszystkie atrakcje w cenie biletu!

atrakcje łeba - farma alexa
MAJ – CZERWIEC – FESTIWAL KWIATÓW
LIPIEC – SIERPIEŃ – LATO Z ALEXEM i codziennie konkursy z nagrodami
WRZESIEŃ – PAŹDZIERNIK – FESTIWAL DYNI

Każdy festiwal to niespodzianki ZA DARMO dla każdego!

Farma Alexa w Charbrowie koło Łeby

Tel: 735 583 270

3. Plaża w Łebie

Tak długą plażą sięgająca niemal 10 kilometrów może pochwalić się niewiele miast w Europie, a już na pewno w Polsce. Piękna plaża o zmiennym „rysunku” raz szeroka, a raz trochę węższa wypełniona czystym drobnym morskim piaskiem. Każdy kto lubi takie miejsca może w Łebie oddać się rozkoszy słonecznych kąpieli czy długich spacerów brzegiem szumiącego morza. Jedynym ogranicznikiem może być rzeka Łeba wpadające do morza i dzieląca plaże na dwie części.

Plaża w Łebie zaliczana jest do najpiękniejszych plaż w Polsce.

4. Ruchome Wydmy

Wydma Łącka – Dla zwykłego zjadacza chleba jest to wysoka na 30 metrów góra piasku. Dla naukowców jest to sztandarowy przykład wzniesienia wydmowego z ruchomymi piaskami. Ruch piasku jest ciągły i polega na przemieszczaniu się najdrobniejszych ziarenek piasku powodujących obsuwanie się całej hałdy. Ruch ten stymulowany jest wiatrem i wraz z jego intensywnością zwały piasku przesuwają się w głąb lądu zasypując wszystko po drodze. I właśnie to zjawisko doskonale jest widoczne w okolicach Łeby.

5. Port Morski Łeba

Jest to typowy port rybacki częściowo dzielący się swoją powierzchnią z portem żeglarskim. Kolejnym użytkownikiem portu są statki turystyczne obsługujące sezonowe rejsy wycieczkowe. Port spełnia również rolę przejścia granicznego skierowanego głównie do obsługi ruchu turystycznego i przeładunku rybackiego. Na terenie portu znajduje się posterunek Straży Granicznej. W porcie można też dostrzec statek ratowniczy służby SAR.

6. Latarnia Morska Stilo

Niedaleko Łeby w miejscowości Osetnik znajduje się Latarnia Morska. Ciekawy obiekt stanowiący atrakcję turystyczną. Wysoka budowla wznosząca się na wysokość ponad 30 metrów udostępniona jest do zwiedzania. Z tarasu widokowego na jej szczycie rozciąga się widok na morze i najbliższą okolicę. Do niewątpliwych atrakcji zaliczyć należy fakt że latarnia znajduje się w odległości 1000 metrów od brzegu morza i położona jest na wierzchołku wydmy. Latarnia jako jedna z dwóch w Polsce jest całkowicie metalowa. Druga taka jest w Jastarni.

7. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Planując dłuższy pobyt w Łebie warto zrobić sobie wycieczkę do niedaleko położonego skansenu. Skansen znajduje się we wsi Kluki na terenie Słowińskiego Parku Narodowego, założony został w 1963 roku. W skansenie zapoznać się można z zabudową zagrodową typową dla budownictwa słowińskiego końca XVIII wieku. Słowińcy byli etniczną grupą zamieszkującą tereny położone nad jeziorami Gardno i Łebsko.

8. Dzika Plaża Czołpino

Jeśli ktoś ceni sobie ciszę i spokój znajdzie ją na czołpińskiej plaży. Miejsce oddalone od zgiełku typowego dla nadmorskich miejscowości. Cisza i spokój na szerokiej plaży to wymarzone miejsce dla „odludków” uciekających od tłumu ludzi. W tym miejscu można również podziwiać ruchome wydmy. Osoby które odwiedzają to miejsce cyklicznie mogą dostrzec różnicę i skalę przemieszczania się ton morskiego piasku. 

Dodatkowo niedaleko Czołpina znajduje się tzw. “zatopiony las”. Jest po pozostałość po lesie znajdującym się na plaży. Pnie wystają na około 50 cm ponad ziemię co w zestawieniu z plażą oraz morzem sprawia, że jest to niecodzienny widok. 

9. Muzeum Bursztynu

W czterech salach o powierzchni łącznej 400 metrów kwadratowych zgromadzono ponad 1500 eksponatów prezentujące bursztyn. Przechodząc przez „bursztynowy las” sprzed 40 milionów lat poznać można tajniki powstawania i kształtowania się bursztynu. Pośród eksponatów są też te najcenniejsze ukazujące zatopione w swoim wnętrzu owady, które swój żywot zakończyły 40 milionów lat temu.

10. Muzeum Wyrzutni Rakietowych

W pobliżu Łeby w czasie ostatniej wojny Niemcy urządzili tajny poligon do testowania swojej „cudownej broni” Owym cudem wojennej śmiercionośnej broni były pociski rakietowe V1 i V2. Poligon znajduje się w Łebie-Rąbka i zamieniony został na prywatne muzeum prezentujące tajniki niemieckiej broni rakietowej z okresu II wojny. O tym, że na miejsce poligonu doświadczalnego, Niemcy wybrali właśnie tą okolicę, zadecydowało położenie i ukształtowanie terenu. Dziś te argumenty na całe szczęście są jedynie magnesem przyciągającym turystów i wczasowiczów.

11. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to skansen stanowiący oddział Muzeum Pomorza Środkowego. Znajduje się tutaj oryginalna zabudowa Słowińców z XIX wieku oraz chałupy Charlotty Klick, która została wybudowana w XVIII wieku. Na miejscu można zobaczyć również narzędzie, przedmioty codziennego użytku oraz artefakty reprezentujące tradycyjną sztukę słowińską.

12. Łeba Park Dinozaurów

W tym miejscu nie tylko najmłodsi przenoszą się w odległe czasy kiedy po ziemi przechadzały się mniej lub bardziej dostojne dinozaury. Repliki dinozaurów wykonane są w skali 1:1 jednym słowem zachowują swoją naturalną wielkość. Dopiero stając „oko w oko” z potężnymi gadami można przeżyć dreszczyk emocji pomimo tego że to tylko repliki. Oprócz dinozaurów na odwiedzających Park Dinozaurów czeka jeszcze wiele innych niespodzianek oraz spora porcja wiedzy o czasach, w których dinozaury stąpały po ziemi.

 

Łeba – Ciekawostki i informacje praktyczne

  • Łebski browar – produkowane jest tutaj lokalne piwo
  • Na spacer warto wybrać się na Czarny stawek który położony jest przy Wojska Polskiego 1

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (127 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić