Czołpino to niewielka osada znajdująca się w północnej Polsce, położona w województwie pomorskim. Czołpino leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Leży między Ustką, Rowami i Łebą. Początki osady datuje się na koniec XIII wieku, wtedy to pojawiają się pierwsze wzmianki o osadnictwie. Osada w granice Polski weszła w 1945 roku. Z kolei zaś Latarnia Morska jest jedna z nielicznych, które są oddalone od dużych skupisk ludzi.
Atrakcje w miejscowości Czołpino:
1. Latarnia Morska Czołpino – latarnia morska znajdująca się na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Ustka a Latarnią Morską Stilo. Wieża zlokalizowana jest na jednej z najwyższych wydm Słowińskiego Parku Narodowego, której wysokość sięga 55 m n.p.m. Latarnię ukończono budować w 1875 roku. Wysokość samej latarni to 25 metrów. Latarnię można zwiedzać od lat 90. Wcześniej teren był objęty obszarem tajnym, ze względu na Rakietową Jednostkę Wojskową. Z tarasu widokowego zobaczymy malownicze widoki na jeziora, przybrzeże i wydmy.
2. Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego – muzeum swoją siedzibę ma w zabytkowym kompleksie Osady Latarników, który pochodzi z końca XIX wieku. Ekspozycja mieści się na trzech kondygnacjach głównego budynku, który w dawnych czasach pełnił funkcję mieszkalną dla latarników pracujących przy obsłudze pobliskiej latarni oraz ich rodzin. Dziś zobaczymy tam tematyczne ekspozycje. Na pierwszym piętrze zapoznamy się z historią Słowińskiego Parku Narodowego oraz walorami środowiska naturalnego Parku. Na poddaszu zaś poznamy historię budynku i latarni, a także zapoznamy się z eksponatami nawiązującymi do nawigacji, latarnictwa i ratownictwa morskiego.
3. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach to skansen w Klukach, jest to oddział Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Placówka powstała 1963 roku, kiedy to w jednej z zagród, która powstała w XIX wieku zlokalizowano stałą wystawę, która prezentuje kulturę Słowińców, czyli ludności zamieszkującej nad jeziorami Gardno i Łebsko.
4. Zatopiony Las – są to pozostałości po puszczy dębowo – bukowej, która rosła tam kilka tysięcy lat temu. Jednakże w wyniku działalności Morza Bałtyckiego na przełomie dziejów puszcza została pochłonięta przez wodę. Niedawno, po jednym ze sztormów, pozostałości lasu wyłoniły się spod piasku.
5. Jezioro Łebsko w okresie wakacyjnym odbywa się tutaj żegluga pasażerska z przystani w Rąbce. Rejsy organizowane są między innymi do Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce oraz do Muzeum Wsi Słowińskiej. Na jeziorze zobaczymy również wielu kajakarzy. Trzeba pamiętać, że na jeziorze mogą występować wysokie fale powodowane nagłym silnym wiatrem. Część powierzchni jeziora została udostępniona do wędkowania.
6. Jezioro Gardno oddzielone od Morza Bałtyckiego piaszczystą mierzeją. Ma powierzchnię 2469 ha i maksymalną głębokość 2,6 m. W całości leży w Słowińskim Parku Narodowego. W obrębie akwenu jeziora znajduje się rezerwat Wyspa Kamienna. Jezioro jest idealnym miejscem do uprawiania turystyki kwalifikowanej. Można tam uprawiać windsurfing, żeglarstwo i wędkarstwo.
7. EuroVelo 10/13 to Międzynarodowy szlak rowerowy. Jedna z najciekawszych tras w tej części Europy. Prowadzi on przez kraje basenu Morza Bałtyckiego. W regionie pomorskim prowadzi wzdłuż Bałtyku począwszy od Ustki przez Łebę, Puck, Trójmiasto aż do wschodniej granicy województwa pomorskiego.
8. Rowokół to wzgórze pochodzenia polodowcowego o wysokości 114,8 m n.p.m. Znajduje się na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Jest ono dobrze widoczne z morza jako żeglarski punkt nawigacyjny. Około 0,5 km od wierzchołka Rowokołu leży wieś Smołdzino. Na szczycie znajduje się czynna od maja do września platforma widokowa na Smołdzino. Prowadzi tu szlak turystyczny.
Czołpino to osada, której największym atutem jest położenie na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Niestety baza noclegowa i gastronomiczna nie jest tam dobrze rozwinięta na swoje umiejscowienie. Plażą szybko można dotrzeć do okolicznych Czołpina i do Słowińskiego Parku Narodowego. Na terenie Parku uprawiana jest turystyka piesza, a z kolei jeziora dają możliwość aktywnego wypoczynku na wodzie. Mamy możliwość odpoczynku w zaciszu bujnej roślinności. Nie uchodzi wątpliwościom- jest to niezwykłe miejsce, w którym to przyroda odmierza czas. Będąc w okolicach warto odwiedzić to miejsce i odpocząć od zgiełku miast.