Jezioro Łebsko 🗺️ Informacje i Ciekawostki

fotografia by By Paweł ‘pbm’ Szubert (talk) – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=14813719

Kiedy staje się przed dylematem: wakacje nad morzem czy nad jeziorem, najprościej jest przyjąć rozwiązanie „dwa w jednym”. Są takie miejsca nad polskim morzem gdzie można zarazem być nad jeziorem. Do takich niezwykłych miejsc zaliczyć można Jezioro Łebsko położone tuż obok miejscowości Łeba.

Jezioro Łebsko to przybrzeżne jezioro oddzielone od morza wąskim paskiem lądu. Dzięki swojemu położeniu, oraz walorom krajobrazowym, zaliczane jest do najpięknieszych jezior w Polsce.

Piękne widoki i przyrodnicze atrakcje sprawiają, że turyści coraz chętniej zaglądają na jego teren. Co warto wiedzieć na temat tego akwenu?

1. Jezioro Łebsko w liczbach

Jezioro Łebsko  ma powierzchnię 7142 ha, a jego długość przekracza 16 km. Jest to największe jezioro przybrzeżne w Polsce, a jednocześnie trzecie pod względem wielkości jezioro w kraju (większymi rozmiarami mogą się pochwalić tylko jeziora Śniardwy i Mamry).

Jezioro położone jest na wysokości 0,3 m n.p.m.. Ta niewielka różnica wysokości oraz krótkie ujście rzeki Łeby do morza, sprawia że w przypadku tak zwanej „cofki” do wód jeziora wpychana jest słona woda morska. Bliski kontakt z brzegiem morskim i efekt „cofki” sprawiają że woda w jeziorze jest słodko-słona.

2. Położenie jeziora

Jezioro Łebsko leży u ujścia rzeki Łeby do Bałtyku, pomiędzy znanymi letniskami: Łebą i Rowami. Nad jego brzegami czeka kilka klimatycznych wsi rybackich, m.in. Kluki i Rąbka. Dobrym punktem wypadowym nad jezioro jest też Czołpino, znane z dobrego zagospodarowania i licznych atrakcji.

3. Powstanie jeziora

Powstanie jeziora związane jest z wypiętrzeniem wód morskich. W miejscu położenia jeziora nigdy nie było zatoki. Od morza dzieli je wąski pasek Mierzei Łebskiej z której silne wiatry wiejące w tym rejonie, nanoszą do jeziora piasek z plaży. Tak bliska odległość od morza i napływ morskiej wody plus zanieczyszczone wody rzeki Łeby sprawiają, ze woda w jeziorze nie jest przezroczysta. Dodatkowo przyczyniają się do tego rowy melioracyjne odprowadzające wodę z pobliskich pól bezpośrednio do jeziora.

Jezioro na skutek oddziaływania zewnętrznych uwarunkowań, wypłyca się i zarasta. Proces ten sprawia, ze powierzchnia lustra wody staje się coraz mniejsza.

4. Mierzeja Łebska

Mierzeja Łebska to wąski pas lądu, który oddziela jezioro Łebsko od Morza Bałtyckiego. Długość mierzei wynosi 17 km, a jej szerokość nie przekracza 2 km. Najbardziej charakterystycznymi elementami krajobrazu są tu wysokie wydmy, m.in. Biała Góra i Wydma Czołpińska.

5. Słowiński Park Narodowy

Jezioro Łebsko jest częścią Słowińskiego Parku Narodowego – jednego z największych i najciekawszych w Polsce. Dumą tego parku są ruchome wydmy i przybrzeżne jeziora, bogaty świat owadów oraz liczne gatunki roślin, w tym rukwiel nadmorska.

W 1977 roku park narodowy uznany został za rezerwat biosfery UNESCO. Miejsce to jest jednym z 10 rezerwatów biosfery na ziemiach polskich.

6. Rezerwat Przyrody Bory Torfowe

Rezerwat Przyrody Bory Torfowe to jeden z kilku rezerwatów przyrody istniejących w rejonie jeziora Łebsko. Jest to obszar ochrony ścisłej, którego najcenniejszym skarbem są torfowiska wysokie i bory bagienne.

7. Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Wieś Kluki znana jest doskonale miłośnikom historii i ludowej architektury. Główną atrakcją jest tu Muzeum Wsi Słowińskiej, w którym można spędzić czas wśród zabytkowych chałup (coraz rzadziej spotykanych na terenie Pomorza) i zagród. Na terenie skansenu czeka też szałas rybacki z Mierzei Łebskiej oraz piec chlebowy.

8. Muzeum Wyrzutni Rakiet w Rąbce

Wieś Rąbka to dobre miejsce dla tych, którzy wypoczynek nad jeziorem chcą połączyć ze zwiedzaniem. Dumą tej rybackiej wsi jest Muzeum Wyrzutni Rakiet, założone na terenie poniemieckiego poligonu doświadczalnego. Można tu zobaczyć kilka zabytkowych budynków i bunkrów z czasów II wojny światowej, można też ujrzeć pozostałości hali, w których powstawały niegdyś wyrzutnie rakietowe.

9. Wydma Czołpińska

Jednym z ciekawszych miejsc nad jeziorem Łebsko jest Wydma Czołpińska (najpiękniejsza ze wszystkich wydm znajdujących się w granicach Słowińskiego Parku Narodowego). To rozległe pole wydmowe może się pochwalić zróżnicowaną rzeźbą terenu i ciekawą szatą roślinną (m.in. stanowiskami szczotlichy siwej).

10. Wydma Łącka

Wydma Łącka to kolejna atrakcja, której w czasie wycieczki wokół jeziora Łebsko nie można pominąć. Wydma ta osiąga wysokość 42 m n.p.m, a jej nazwa pochodzi od wsi Łączka, którą piaski zasypały ponad 300 lat temu.

11. Wielkie Bagno Słowińskiego Parku Narodowego

Wielkie Bagno Słowińskiego Parku Narodowego rozciąga się między miejscowościami Gać a Żarnowska, a na jego terenie można ujrzeć wiele ciekawych gatunków typowych dla torfowisk (m.in. turzyce i wełniankę pochwowatą). To miejsce przyciąga również ornitologów, którzy mogą tu podglądać żurawie, rybołowy i orły przednie.

12. Łeba

Dobrym miejscem na wczasy nad jeziorem Łebsko jest Łeba – miasto kuszące dobrze rozwiniętą bazą noclegową oraz licznymi atrakcjami. Co warto zobaczyć w Łebie? Gotycki kościół św. Mikołaja z XIV wieku, stare domy rybackie oraz oceanarium. Na tych, którzy przyjadą do Łeby z dziećmi, czekają z kolei takie atrakcje, jak Muzeum Figur Woskowych oraz Discovery Park Łeba.

13. Gać

Gać to tradycyjna wieś kaszubska, z której można urządzać ciekawe wycieczki po Słowińskim Parku Narodowym i rezerwatach przyrody (m.in. Gackie Łęgi). Wieś znana jest też z ciekawej ścieżki przyrodniczej oraz punktów widokowych, z których można podziwiać jezioro Łebskie i jego malownicze brzegi.

14. Czołpino

Czołpino może się pochwalić dobrym zagospodarowaniem, bliskością słynnych wydm oraz takimi atrakcjami, jak latarnia. W miejscowości tej warto również zajrzeć na teren zabytkowej osady latarników, na terenie której mieści się Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego. Nie lada gratką mogą się tu okazać również spacery po Zatopionym Lesie oraz wyprawy nad pobliskie jeziora: Łebsko i Gardno.

15. Przystań Rybacka

W miejscowości Żarnowska czeka na turystów Przystań Rybacka, w której można spróbować m.in. dań rybnych, domowego rosołu oraz szarlotki z lodami. A kto szuka ochłody, ten z pewnością doceni serwowaną w tym miejscu lemoniadę pietruszkową.

16. Rowerowa Przystań w Izbicy

W okresie letnim można skorzystać z pysznych posiłków w Rowerowej Przystani, kuszącej m.in. burgerami, naleśnikami z owocami oraz lodowymi deserami. Można tu również skorzystać z noclegów w przytulnych domkach z aneksem kuchennym i zapleczem sanitarnym, chętnie wynajmowanych przez amatorów rowerowych wypraw.

17. Ostoja ptaków

Słowiński Park Narodowy w tym również Jezioro Łebsko uznawany jest za międzynarodową ostoję ptaków. Na tym obszarze występują gatunki ptaków zagrożonych wyginięciem. Jest też miejscem na trasie ptaków migrujących i zimujących. Nadbrzeżne szuwary oraz otaczające jezioro torfowiska są siedliskiem lęgowym wielu ptaków w tym derkacza zwyczajnego.

4.1/5 - (51 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić