Trzebnica – Atrakcje Turystyczne 2024 – Co Zwiedzić i Gdzie Zjeść ?

fotografia – by Osobic / Wikipedia

Dwadzieścia pięć kilometrów na północ od Wrocławia znajduje się Trzebnica, której nazwa nawiązuje do prasłowiańskiego czasownika “trebiti” – co oznaczało karczowanie lasu. Dało to początek przypuszczeniom, że pierwotna osada w tym miejscu powstała na miejscu wykarczowanego lasu. Historycy twierdzą, że osiedliło się tutaj śląskie plemię Trzebowian.

Historia Trzebnicy sięga o wiele dalej niż odkrycia w innych miejscowościach w kraju. Na zboczach Winnej Góry oznaleziono bowiem ślady po najstarszym obozowisku ludzkim w całej Polsce, które datuje się na 500 tysięcy lat. Zostało ono odkryte przez polskiego archeologa, Jana Michała Burdukiewicza.

Słowiańska osada istniała w tym miejscu już w piątym wieku, ale zaczęła rozwijać się dopiero po procesie chrystianizacji Polski. Na początku XIII wieku do miasta sprowadziły się cysterki z Bawarii, a opactwo trzebnickie stanowiło pierwszy żeński klasztor cysterski w Polsce. Wiek XIX przyniósł miastu gwałtowny rozwój, zainwestowano w przemysł włókienniczy, powstały drukarnia i bank. W tym samym stuleciu powstało połączenie kolejowe z Wrocławiem i pierwsza gazownia, a elektryfikacja miejscowości na zawsze zmieniła codzienność mieszkańców i wygląd miasta.

Sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy zostało ufundowane w 1202 roku przez Henryka Brodatego. To tu stacjonowały trzebnickie cysterki. Od XIV wieku Trzebnica jest popularnym ośrodkiem kultu św. Jadwigi Śląskiej, znanym nie tylko w Polsce, ale i za granicą. Jest to również jedna z istotniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Zarówno klasztor, jak i bazylikę można dziś zwiedzać z przewodnikiem.

W pięknym Ratuszu przy Rynku znajduje się dzisiaj Muzeum Regionalne, a w nim zbiór powojennych dokumentów i zdjęć, a także grafiki z XVIII i XIX wieku czy dokumenty dotyczące wielkich odkryć archeologicznych na tych ziemiach. To tutaj dowiemy się, jak bogatą historię ma ten region i jak wiele z jej fragmentów udało się odkryć badaczom.

Miasto niemal z każdej strony otoczone jest przez piękne Wzgórza Trzebnickie, a Winna Góra to wzniesienie w niezwykła historią, sięgającą zamierzchłych czasów. Urocze wzgórza, okalające miasto, poprzecinane są pięknymi trasami pieszymi, podczas których można ujrzeć Trzebnicę z różnej perspektywy.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.8/5 - (20 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić