Czorsztyn położony jest na terenie województwa małopolskiego, tuż nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego. Swoją turystyczną popularność zawdzięcza malowniczemu ułożeniu pomiędzy pasmami Pienin i Gorców. W pobliżu rozciągają się piękne szlaki piesze i rowerowe, a także znajdują się liczne, kameralne miejscowości górskie, doskonale wyposażone kurorty narciarskie oraz muzea, skanseny i zabytkowe kościoły.
1. Jezioro Czorsztyńskie
Jezioro Czorsztyńskie to zaporowy, duży akwen, który powstał w 1997 roku na rzece Dunajec. Charakteryzuje się pięknym umiejscowieniem w Kotlinie Nowotarskiej. Obecnie znajduje się tu elektrownia wodna, przyległa do tamy o wysokości 56 metrów, na której szczycie umiejscowiono punkt widokowy.
Zbiornik pełni dziś przede wszystkim funkcję rekreacyjną. Dookoła Jeziora Czorsztyńskiego rozciąga się szlak rowerowy VeloCzorsztyn, a także wiele tras spacerowych i widokowych.
Kursują tu również statki wycieczkowe, które pozwalają na poznawanie pięknych zakamarków akwenu.
2. Zamek Czorsztyn
Zamek Czorsztyn wybudowany został w XVI wieku, a jego ruiny do dziś wznoszą się na skarpie przy Jeziorze Czorsztyńskim. W latach swojej świetności – za czasów Kazimierza Wielkiego – był ważnym punktem obronnym całego regionu.
Obecnie jest to duża atrakcja turystyczna, udostępniona dla zwiedzających. Turyści mogą tu obejrzeć wspaniały dziedziniec, który otaczają zabytkowe, wiekowe mury.
Z Wieży Baranowskiego podziwiać można malowniczy widok Jeziora Czorsztyńskiego oraz otaczające go pasma Gorców i Pienin, a dla zwiedzających udostępniono również niewielką ekspozycję historyczną.
3. Pieniński Park Narodowy
Pieniński Park Narodowy to najstarszy park narodowy w Polsce – założony został już w 1932 roku, a obecnie obejmuje obszar o powierzchni ponad 23 kilometrów kwadratowych. Tereny parku zamieszkują m.in. borsuki, jelenie, dziki i rysie.
Przez jego obszar przechodzą liczne szlaki piesze, które prowadzą m.in. na szczyty Trzech Koron i Sokolicę. Udostępniono również dwa szlaki rowerowe, kilka krajobrazowych tras do uprawiania narciarstwa biegowego, a także pięć szlaków, które dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych (poruszających się na wózkach inwalidzkich), idealnie sprawdzających się również dla rodzin z małymi dziećmi.
4. Zamek Dunajec
Zamek Czorsztyn to nie jedyna średniowieczna budowla u brzegów Jeziora Czorsztyńskiego – po przeciwnej stronie znajduje się monumentalny Zamek Dunajec, którego zachwycającą panoramę obserwować można z punktu widokowego na tamie. Zamek Dunajec w Niedzicy prawdopodobnie wybudowany został już w XIV wieku, jednak w swojej wiekowej historii niejednokrotnie był przebudowywany i remontowany, czemu zawdzięcza dzisiejszy, bardzo dobry stan. Turyści mogą zwiedzić wnętrza budowli, w których ulokowana została duża kolekcja archeologiczno-historyczna, a także wspiąć się na najwyższe piętra budynku, na których znajdują się tarasy widokowe. Dla zwiedzających udostępniono również Spichlerz (z wystawą sztuki ludowej) oraz Wozownię, w której znajduje się ekspozycja powozów, zaprzęgów i sań.
5. Drewniane kościoły w Dębnie i Grywałdzie
Miłośnicy wiekowych budowli sakralnych z pewnością nie będą się nudzić podczas urlopu w Czorsztynie. Wśród wielu drewnianych kapliczek, świątyń i kościołów, na wyróżnienie zasługują dwa obiekty: w Dębnie i w Grywałdzie.
Kościół św. Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim (ok. 11km od Czorsztyna) to drewniana, gotycka budowla, której historia sięga XV wieku – jednak sama świątynia powstała na miejscu jeszcze starszego kościoła. Obiekt wpisany został na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ciekawostką jest, że w kościele znajduje się piętnastowieczna polichromia, która uznawana jest za najstarszą w całej Europie.
Kościół św. Marcina w Grywałdzie (około 7km od Czorsztyna) również pochodzi z XV wieku, a według podań w tym miejscu niegdyś stała skromna, pogańska świątynia. W środku podziwiać można m.in. przepiękny, szesnastowieczny ołtarz główny, barokowe krucyfiksy, rzeźby ludowe i tryptyki.
6. Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego
Muzeum Pienińskiego Parku Narodowego w Czorsztynie to punkt obowiązkowy przed każdą wycieczką na górskie szlaki. Muzeum mieści się w pawilonie przy wejściu do parku narodowego. Jest to miejsce, które skupia się przede wszystkim na ochronie i rozpowszechnianiu wiedzy o unikalnej przyrodzie parku. Dodatkowo w tym miejscu funkcjonuje biuro informacji turystycznej, w którym można nabyć mapy Pienińskiego Parku Narodowego.
7. Dwór Tetmajerów w Łopusznej
Dwór Tetmajerów położony jest w Łopusznej, około 17km od Czorsztyna. Budynek wybudowany został pod koniec XVIII wieku, a wkrótce po budowli wszedł w posiadanie rodziny Tetmajerów. W skład całego folwarku wchodzą m.in. stajnie oraz budynki gospodarcze. Obecnie w Dworku prezentowana jest kolekcja urządzeń, dzieł sztuki i przedmiotów codziennego użytku, które wykorzystywane były w XVIII i XIX wieku. Obiekt jest filią Muzeum Tatrzańskiego, a wstęp na jego teren jest płatny i kosztuje od 4 do 6zł.
8. Czorsztyn-Ski
Najpopularniejszym kurortem narciarskim w okolicach Czorsztyna jest Czorsztyn-Ski. To idealne miejsce dla miłośników sportów zimowych. Na obszarze kurortu znajdują się szlaki narciarskie i trasy do uprawiania narciarstwa biegowego – najdłuższa z nich obejmuje trasę o długości 5km dookoła góry Wdżar. Poza tym w kurorcie umiejscowiono wypożyczalnię sprzętu narciarskiego, tor saneczkowy, trzy restauracje serwujące kuchnię regionalną i polską, a także hotel ze strefą SPA, w której wykonywane są zabiegi kosmetyczne i masaże. Przez cały rok odbywają się tu imprezy tematyczne, grille oraz ogniska na świeżym powietrzu, którym towarzyszy muzyka na żywo.
9. Spiska Kraina
Podczas zwiedzania Czorsztyna warto wybrać się do rodzinnego parku rozrywki Spiska Kraina, który położony jest w Niedzicy (około 10km od Czorsztyna). Na rodziny z dziećmi czeka tu mnóstwo atrakcji: rozległy park miniatur z modelami budynków Orawy, Spisza i Podhala, strefa dmuchanych zabawek, bungee dla dzieci i młodzieży, wodny tor pontonowy, kino 9D, małpi gaj, salon gier oraz kilka parków linowych. Na starszych gości czeka Karczma Browar „Zadyma”, w którym produkowane jest kraftowe, podhalańskie piwo, a także serwowane są smaczne potrawy kuchni regionalnej.
10. Szczawnica
Szczawnica położona jest około 15 kilometrów od Czorsztyna i stanowi jedną z najbardziej znanych miejscowości turystycznych na obszarze Pienin. Piękne, malownicze miasteczko słynie przede wszystkim z idealnych warunków uzdrowiskowych: wydobywane są tu bogate w minerały wody szczawiowe, które wykazują prozdrowotny wpływ na ludzki organizm. Ciekawostką jest, że walory uzdrowiskowe tego regionu znane już były w XVI wieku, a obecnie umiejscowione są tu sanatoria, które pomagają w leczeniu chorób górnych dróg oddechowych, schorzeń układu kostnego oraz dolegliwości o podłożu reumatologicznym i nerwowym.
W Szczawnicy obejrzeć można wspaniałe budowle architektoniczne z połowy XIX wieku: wille, stare pijalnie wód, sanatoria, dworki, kaplice i altany. Z miejscowości rozciąga się również wiele szlaków górskich, które prowadzą na szczyty Trzech Koron, Sokolicy, Czeremchy i Palenicy.
11. Spływy Dunajcem
Spływ przełomem Dunajca uznawany jest za jedną z najpiękniejszych tras kajakowo-pontonowych w południowej części Polski. Choć przepłynięcie tego odcinka rzeki kajakiem wymaga dużych umiejętności i doświadczenia, dla mniej zaawansowanych pływaków (a także dla rodzin z dziećmi) organizowane są spływy pontonowe oraz spływy tratwami flisackimi, które prowadzone są przez wykwalifikowanych przewodników. Warto pamiętać, że wycieczki nie są organizowane przez cały rok ze względu na warunki pogodowe: odbywają się one od późnej wiosny do wczesnej jesieni. Spływ przełomem Dunajca to świetna rozrywka dla miłośników aktywnego wypoczynku i fanów emocjonujących rozrywek, a także doskonały sposób na podziwianie niezwykłej, pienińskiej przyrody.
12. Kuchnia regionalna i najlepsze restauracje
Kuchnia okolic Czorsztyna to kuchnia charakterystyczna dla całego Podhala: restauracje serwują m.in. dania z baraniny, kwaśnicę na żeberkach, regionalne sery z mleka krowiego i owczego oraz mączne moskole. Typowym, regionalnym daniem jest tzw. pamuła, czyli zupa serwowana w okresie Bożego Narodzenia, przygotowywana na bazie suszonych śliwek. Wśród najlepszych restauracji w okolicach miejscowości warto wyróżnić:
– Restaurację Panoramę (Czorsztyn) – lokal wspaniale umiejscowiony nad brzegami Jeziora Czorsztyńskiego, z którego okien można obserwować piękny widok akwenu. Podawane są tu wykwintne, nowoczesne dania, inspirowane regionalnymi smakami.
– Markową Zagrodę (Mizerna) – smażalnia pstrągów, która charakteryzuje się przytulnym, sielskim wystrojem oraz rozległym, zielonym ogrodem. Serwuje się tu lokalnie wyławiane, świeże ryby. Kulinarną atrakcją tego miejsca jest własna wędzarnia, która oferuje gościom pyszne wyroby domowe.
– Zajazd Czorsztyński (Maniowy) – tradycyjna gospoda góralska, która specjalizuje się w kuchni regionalnej i polskiej. Podawane są tu m.in. sycące zupy, lekkie sałatki, domowe pierogi oraz pyszne desery. Warto spróbować przede wszystkim dań mięsnych, które nawiązują do kulinarnych tradycji regionu: baraniny, duszonych i pieczonych mięs i soczystego schabu.
Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj
1 comment
Super wpis. Nie tylko samymi górami i szlakami człowiek żyje na Podhalu. Tyle atrakcji w jednym miejscu 🙂 Nie wiedziałam, że zamek w Niedzicy nazywa się Dunajec, nigdy w nim nie byłam.