Zamek w Niedzicy 📍 Informacje i Ciekawostki

fotografia – Pixabay

Zamek w Niedzicy to jedna z najpiękniejszych średniowiecznych warowni w Polsce. Zamek położony jest u wybrzeży malowniczego Jeziora Czorsztyńskiego w niewielkiej wsi Niedzica-Zamek, która niegdyś stanowiła przysiółek miejscowości Niedzica.

Historia zamku sięga wczesnego średniowiecza – choć obecna warownia powstała w XIV wieku, prawdopodobnie już wcześniej w tym miejscu wznosił się gród obronny. Dziś Niedzica chętnie odwiedzana jest przez turystów, którzy odpoczywają w okolicznych miejscowościach.

1. Oficjalnie warownia nosi nazwę „Zamek Dunajec”, jednak wśród turystów nazywana jest ona po prostu „Zamkiem Niedzicą” od nazwy miejscowości położonej u wybrzeży Jeziora Czorsztyńskiego.

2. Gród powstał na początki XIV wieku i początkowo pełnił funkcję strażnicy pomiędzy Polską i Węgrami. Przez dziesięciolecia posiadłość przechodziła w panowanie różnych rodów, aż w końcu podupadła i w dużej części została spalona w wielkim pożarze. Dopiero na początku XIX wieku budynek wykupiła rodzina Horvatów, która zasłynęła na terenie całych Węgier z wyprawiania w nim hucznych przyjęć.

3. Jezioro Czorsztyńskie, przy którym umiejscowiona jest warownia, to ogromny zbiornik zaporowy na Dunajcu. Ciekawostką jest, że powstał dopiero kilkadziesiąt lat temu, a wcześniej Zamek Niedzica umiejscowiony był przy brzegu przepływającego tutaj Dunajca.

Powierzchnia jeziora wynosi 11 kilometrów kwadratowych, a po całym zbiorniku kursują statki wycieczkowe.

4. Według legendy na Zamku w Niedzicy niegdyś ukrywali się… Inkowie. Potomkowie słynnego indiańskiego przywódcy Tupaca Amaru II mieli schronić się w tym miejscu po ucieczce przed hiszpańskimi prześladowaniami.

Ponoć do dziś, gdzieś w podziemiach zamku, ukryty jest ogromny skarb Inków.

5. Obiekt wielokrotnie był wykorzystywany jako plan filmowy polskich produkcji. Nakręcono tu niektóre sceny z „Zemsty”, „Mazepy”, „Zwariowanej nocy” i seriali „Janosik” oraz „Wakacje z duchami”.

6. W Zamku obecnie znajduje się rozległa ekspozycja muzealna. Większość eksponatów to oryginalne wyposażenie zamkowych wnętrz za czasów ostatniego rodu, w którego rękach była posiadłość – rodziny Salamonów. Obejrzeć tu można sypialnie i komnaty, dokumenty i stare fotografie, a także wystawę starszych eksponatów, które pozyskane zostały podczas prac archeologicznych.

Na samym szczycie warowni wznoszą się tarasy widokowe, z których rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie.

7. Tuż przy warowni znajduje się Wozownia, w której znajdują się pojazdy konne z pierwszej połowy XIX wieku m.in. wozy, bryczki i sanie.


⇒ Zwiedzasz okolicę ? Zobacz najlepsze atrakcje w województwie małopolskim 🗺️


8. Ciekawą atrakcją Zamku Niedzica jest także pobliski, osiemnastowieczny spichlerz, w którym mieści się ekspozycja regionalnej sztuki ludowej.

9. Bilety wstępu do Zamku Niedzica i Wozowni kosztują 23zł (bilety normalne) i 17zł (bilety ulgowe). Dodatkowo płatny jest wstęp do galerii sztuki ludowej w Spichlerzu – wejście kosztuje 6zł bez względu na wiek odwiedzających ekspozycję gości.

10. Bliskie okolice Zamku są doskonale zagospodarowane turystycznie. W pobliżu znajdują się karczmy i restauracje, kilka obiektów noclegowych, a także liczne sklepy z pamiątkami, pysznymi, góralskimi przysmakami oraz z rękodziełem. Dodatkowo tuż przy kasach biletowych umiejscowione zostały stoiska z kawą i lodami, które otwarte są w sezonie letnim.

11. Najpiękniejszy widok niedzickiego Zamku podziwiać można podczas rejsów wycieczkowych, a także z nieodległej tamy.

Zapora budowana była przez ponad 20 lat z powodu licznych protestów ekologów. Na widokowej części zapory znajduje się duża luneta, dzięki której można obejrzeć Zamek w Niedzicy, Zamek w Czorsztynie, a także podziwiać malownicze szczyty górskie Pienin.

12. Niektóre części Zamku zostały wyremontowane i obecnie funkcjonuje tu niewielki hotel. Pasjonaci historii mogą spędzić noc we wspaniałych komnatach, w których częściowo pozostawiono zabytkowe umeblowanie. Miejsca noclegowe znajdują się na poddaszu Zamku, a także w dwóch budynkach na terenach warowni – w Celnicy i w murowanych Kurnikach czyli budowlach, które powstały na przełomie XIX i XX wieku.

13. Niedzica często odwiedzana jest również zimą. W niewielkiej odległości od zamku, przy Polanie Sosny, znajduje się ośrodek narciarski, a także kilka pensjonatów i obiektów gastronomicznych. Wiele ciekawych tras narciarskich i słynnych, zimowych kurortów wypoczynkowych położonych jest także w innych częściach Pienin m.in. w Krościenku i w Szczawnicy.

14. Niedzica położona jest na terenie Pienin – jednych z najpiękniejszych polskich gór. W pobliżu Zamku znajduje się wejście do Pienińskiego Parku Narodowego, który przyciąga turystów wspaniałymi trasami pieszymi. W Pienińskim Parku Narodowym warto wybrać się na Sokolicę (prawdopodobnie najbardziej znany szczyt górski w tej części Polski) oraz na Trzy Korony.

15. Zamek w Niedzicy to nie jedyna obronna warownia przy Jeziorze Czorsztyńskim. Na jego przeciwległym brzegu (tuż przy wejściu do Pienińskiego Parku Narodowego) znajdują się ruiny Zamku w Czorsztynie, który powstał jeszcze w XIV wieku.

4.3/5 - (55 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić