Siemiatycze turystycznie 🗺️ Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

Podlasie jest historyczną krainą, którą zamieszkują ludzie wywodzący się z wielu narodowości. Wśród mieszkańców dużą grupę stanowią Białorusini. W dawnych czasach w wielu miastach i miasteczkach sporą grupą była ludność pochodzenia żydowskiego. Oczywiście Polacy również stanowili spory odsetek wśród mieszkańców Podlasia. Nie bez przyczyny poruszane są te fakty. Miały one duży wpływ na kształtowanie się nowych osiedli miejskich. Bardzo często podział ten sprawiał, że na danym terenie tworzyły się odrębne miejsca gdzie osiedlali się przedstawiciele danej narodowości. Najczęściej dotyczyło to osób pochodzenia białoruskiego i polskiego. Z biegiem lat ośrodki te zaczynały się łączyć, a zamieszkująca je ludność powoli mieszała się i asymilowała. Właśnie tak wyglądał początek Siemiatycz, małego miasta znajdującego się obecnie w bezpośrednim sąsiedztwie granicy polsko-białoruskiej.

Siemiatycze – krótko historycznie

Powstanie miasta datowane jest na XV wiek. Na dwóch brzegach rzeki Kamianki zaczęły tworzyć się odrębne osady. W jednej dominowali Białorusini będący wyznania prawosławnego. W miejscu ich osiedlania wbudowana została cerkiew. Na przeciwnym brzegu osadzali się wyznawcy innych religii. Ta grupa wybudowała dla swoich mieszkańców kościół. Oba osiedla połączyły się w całość, co dało początek Siemiatycz. Miasto zostało lokowane na prawie magdeburskim w roku 1542. W tym samym roku z rąk króla Zygmunta Augusta dostaje prawa miejskie. Od tego roku zaczyna się rozwój i historia miasta. W 1582 przybywają pierwsi Żydzi.

W czasie wojny ze Szwedami obejmującymi lata 1655-1660 rozwój miasta ulega zahamowani. Miasto zostaje poważnie zniszczone przez wojska szwedzkie. Jednakże zniszczenia innych okolicznych ośrodków miejskich jak Drohiczyn czy Mielnik, sprawia powolne zwiększanie znaczenia Siemiatycz.
III rozbiór Polski w 1795 roku spowodował przejście miasta we władanie Prus. Ostatecznie na mocy Traktatu Tylżyckiego pomiędzy Napoleonem a carem rosyjskim miasto oddane zostało w ręce Rosji.
W historii miasta zapisano jeszcze ważne wydarzenie związane z Powstaniem Styczniowym. Pod Siemiatyczami w dniach 6-7 stycznia 1863 roku doszło do bitwy pomiędzy oddziałami powstańczymi, a wojskami rosyjskimi. Bitwa zakończyła się klęską powstańców. W odwecie za pomoc powstańcom wojska rosyjskie splądrowały i zniszczyły miasto.
Zakończenie I wojny spowodowało powrót Siemiatycz w granice polskie.

Atrakcje Siemiatycz

W mieście zachowało się wiele budowli sakralnych różnych wyznań. Najciekawsze pod względem historycznym są:

– Cerkiew prawosławna z 1866 roku
– Kościół Wniebowzięcia NMP którego początki sięgają roku 1456, a obecny kształt zawdzięcza licznym zmianom architektonicznym
– Klasztor Misjonarzy pochodzący z początków XVIII wieku
– Szpital z 1726 roku
– Bożnica z końca XVIII wieku
– Oranżeria z 1860 roku

W Siemiatyczach i najbliższej okolicy znajdują się trzy sztuczne zbiorniki wodne utworzone na rzece Kamionce. Same zbiorniki jak i ich otoczenie wykorzystywane jest do celów rekreacyjno-turystycznych. Wody zbiorników są również atrakcją dla miłośników wędkarstwa.

Położenie Siematycz

Siemiatycze położone są 90 km na południe od Białegostoku. Niedaleko znajdują się miejscowości Mielnik oraz Drohiczyn, które warto odwiedzić.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić