Atrakcje Goczałkowice-Zdrój 2024 – Co Warto Tutaj Zobaczyć ?

fotografia – Wikipedia

Goczałkowice-Zdrój to niewielka malownicza wieś znajdująca się w południowej części Polski, w województwie śląskim, niedaleko Bielska-Białej. Liczba ludności to raptem 6600 osób.

Złoża soli na tych terenach zostały odkryte w drugiej połowie XIX wieku. Po przeprowadzeniu odpowiednich badań dowiedziono, że goczałkowickie wody można porównać do renomowanych wówczas miejscowości uzdrowiskowych, w których popularnością cieszyły się wody zdrojowe.

Ze względu na zachwycającą infrastrukturę lecznicą do Goczałkowic-Zdroju powinni wybierać się ci, którzy borykają się z konkretnymi dolegliwościami. Mieści się tutaj największy w całym województwie ośrodek reumatologiczny.

Ciekawostką jest, że elektryczność w Goczałkowicach pojawiła się dopiero w 1925 roku, choć i wtedy jedynym miejscem, w którym można było się nią cieszyć był dworzec kolejowy.

Wiadomo dziś, że pierwsze wzmianki na temat miejscowości pochodzą jeszcze z pierwszej połowy XIV wieku. Legenda głosi, że sama nazwa wsi wywodzi się od imienia pewnego rycerza o imieniu Goczał, który otrzymał te tereny w podziękowaniu za specjalne zasługi.

Obecnie jest to wieś, do której z przyjemnością udają się kuracjusze borykający się z bardzo różnymi dolegliwościami oraz turyści pragnący odpocząć w spokojnym i malowniczym miejscu.

Co warto zobaczyć w Goczałkowicach-Zdroju, jak spędzić tutaj czas i jakie atrakcje są godne polecenia? Oto kilka przydatnych informacji.

1. Ogrody Kapias

Ogrody Kapias to bez wątpienia jedna z największych atrakcji wsi, która każdego roku przyciąga ogromne ilości turystów. To ponad cztery hektary przepięknie zaaranżowanych ogrodów w różnych stylach, począwszy od japońskiego, a na skandynawskim kończąc.

Na terenie Ogrodów Kapiasa znajduje się sporo atrakcji dla dzieci, ustronnych altanek i urokliwych zakątków Poza pięknymi drzewami, krzewami i roślinami z różnych zakątków świata, znajduje się tutaj również szklarnia, w której podziwiać można przepiękne okazy kaktusów.

2. Jezioro Goczałkowickie

Jezioro Goczałkowickie to kolejne miejsce, które dobrze wziąć pod uwagę, wybierając się w te rejony na odpoczynek. Zwłaszcza gdy należymy do grona osób poszukujących miejsca na odpoczynek w przepięknej scenerii i otoczeniu przyrody. Jezioro jest otoczone lasami Puszczy Pszczyńskiej.

Na Jeziorze znajduje się zapora po której można spacerowa. Jej całkowita długość wynosi trzy kilometry i objęta jest specjalną ochroną “NATURA 2000”. Spacerowicze uwielbiają wybierać się w te rejony tuż przed zachodem słońca. Piękne złote światło sprawia, że miejsce nabiera jeszcze większego uroku.

3. Wędkarstwo

Jezioro Goczałkowickie to prawdziwy raj dla miłośników wędkarstwa. Nie bez powodu mówi się, że to królestwo sandacza. Jezioro jest regularnie zarybiane. Poza sandaczem można tutaj złowić również szczupaka oraz węgorza.

Należy jednak pamiętać, że wędkarze nie mają prawa wypływać na wodę w celu łowienia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by oddawali się swojej pasji na wybrzeżu.

4. Park Zdrojowy

Jego historia sięga początków XX wieku. Po gruntownej rewitalizacji ponownie cieszy się świetnością i ogromnym zainteresowaniem zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów przybywających do Goczałkowic-Zdroju. Na terenie parku znajdują się urokliwe zbiorniki wodne, a cały park poprzecinany jest świetnie przeprowadzonymi alejkami.

5. Trasy rowerowe

Goczałkowice- Zdrój to świetne miejsce dla rowerzystów. Znajdują się tutaj atrakcyjne ścieżki rowerowe, ale największym zainteresowaniem cieszy się trasa rowerowa przebiegająca przez wieś. Wiślana Trasa Rowerowa zaczyna się w Wiśle, biegnąć wzdłuż Wisły i kończąc się tak naprawdę dopiero w Gdańsku.

6. Centrum Edukacji Technicznej

Oglądając wystawę zagłębić się można w świat meteorologii, astronomii oraz energii odnawialnej i nieodnawialnej. Interaktywne elementy sprawiają, że to doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, które z pewnością zachwycą się możliwością zgłębienia wiedzy w tym temacie. Obiekt znajduje się przy ulicy Jeziornej.

7. Kościół św. Jerzego

Historia kościoła św. Jerzego w Goczałkowicach sięga XVI wieku. To właśnie wtedy powstał tutaj pierwszy drewniany kościołek, który został doszczętnie zniszczony w wyniku pożaru, który miał miejsce w 1908 roku. Bardzo szybko podjęto decyzję o stworzeniu nowej budowli, dlatego już w 1910 roku pojawił się kościół zbudowany tym razem w stylu barokowym. To piękna budowla, którą zdecydowanie warto zobaczyć na własne oczy.

8. Restauracja Kogut i Kurka

Przy ulicy Uzdrowiskowej znajduje się restauracja Kogut i Kurka. To nowoczesne miejsce, w którym będziemy mogli delektować się doskonałej jakości kuchnią śląską. Lokal słynie z innowacyjnego podejścia, pysznych posiłków i świetnej obsługi.

9. Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

W Pszczynie znajdującej się raptem cztery kilometry od Goczałkowic-Zdroju znajduje się Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej. Jego historia sięga lat siedemdziesiątych. Na ponad dwóch hektarach będziemy mogli podziwiać architekturę pochodzącą z XIX i XVIII wieku. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi. Będziemy mogli dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na temat naszych przodków oraz ich codzienności.

10. Muzeum Zamkowe w Pszczynie

Na terenie obiektu podziwiać można przepiękne wnętrza pochodzące z XIX i XX wieku. Jest tutaj również cieszący się dużą popularnością Gabinet Miniatur czy Galerię Portretów. Znajdują się tutaj również zachwycające eksponaty, które niegdyś należały do Heleny Dąbczańskiej w postaci elementów umeblowania i innych przedmiotów codziennego użytku.

11. Park Pszczyński

W Parku Pszczyńskim znajduje się przepięknie usytuowana Zagroda Żubrów. To niepowtarzalna okazja do tego, by podziwiać te wspaniałe zwierzęta w niemal naturalnym środowisku. Warto podkreślić, ze zwierzęta można oglądać ze specjalnej platformy widkowej. W wyznaczonych godzinach odbywa się również spektakularne karmienie żubrów. Mieści się tutaj również obiekt muzealno-edukacyjny, w których odbywają się bardzo ciekawe zajęcia przyrodnicze.

12. Grodzisko po Starym Bielsku

Bielsko- Biała znajduje się raptem kilkanaście kilometrów od Goczałkowic-Zdroju. Mieści się tutaj Grodzisko po Starym Bielsku. To prawdziwa gratka dla entuzjastów historii. Niegdyś mieściła się tutaj osada produkcyjna o charakterze obronnym. Miejsce zostało odkryte w latach trzydziestych.

13. Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta

Również w Bielsku-Białej mieści się jedno z najbardziej osobliwych muzeów w naszym kraju. Prywatne Muzeum Literatury im. Władysława Reymonta jest od lat prowadzone przez Tadeusza Modrzejewskiego. Klimatyczne wnętrza i mnogość dzieł polskich mistrzów pióra ręcznie przepisywanych przez właściciela to prawdziwa gratka. Opłata za wstęp do muzeum zależy od zwiedzającego.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.1/5 - (36 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić