Jezioro Goczałkowickie – Informacje praktyczne i ciekawostki

jezioro goczałkowickie
foto – Autorstwa Janericloebe – Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11962320

Jezioro Goczałkowickie to ogromny zbiornik zaporowy, który utworzony został w 1956 roku na głównej rzece w Polsce – Wiśle. Mimo, że zbiornik wodny wykorzystywany jest do zapewnienia dostępu pitnej wody mieszkańcom dużej części województwa śląskiego, Jezioro Goczałkowickie cieszy się również dużą popularnością wśród turystów.

1. Jezioro Goczałkowickie ma powierzchnię 3200 hektarów, a jego pojemność wynosi aż 168 milionów metrów sześciennych.

2. Główną funkcją zbiornika wodnego jest zapewnienie bieżącej wody dla mieszkańców okolicznych miast. Szacuje się, że niemal 40% wód wykorzystywanych i rozprowadzanych przez Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągowe pochodzi właśnie z Jeziora Goczałkowickiego.

3. Obszar Jeziora Goczałkowickiego jest objęty całkowitym zakazem wstępu. Mimo to, przy jego brzegach znajdują się ścieżki rowerowe i spacerowe, liczne restauracje oraz punkty widokowe, z których rozciąga się wspaniała panorama jeziora.

4. Nazwa jeziora pochodzi od nazwy pobliskiej miejscowości uzdrowiskowej Goczałkowice-Zdrój. Niewielka wieś słynie z dostępu do wód mineralnych, które wykazują lecznicze właściwości. W Goczałkowicach-Zdroju warto obejrzeć także kilka zabytków: zabytkowe budynki administracyjne, piękny Kościół św. Jerzego oraz starą Kaplicę św. Anny.

5. Jedną z największych atrakcji w okolicy Jeziora Goczałkowicego są Ogrody Kapias. Na ogromnym terenie znajdują się m.in. ogrody angielskie, francuskie i skandynawskie, “wioska hobbitów”, rozległy plac zabaw dla najmłodszych, a także kilka punktów gastronomicznych i miejsc do odpoczynku wśród wspaniałej scenerii.

6. Jezioro Goczałkowickie stanowi ważny punkt wędkarski w regionie. W wodach zbiornika żyją m.in. szczupaki, sandacze, wzdręgi, węgorze, sumy, karpie i karasie. Na obszarze jeziora zakazany jest jednak połów ryb z łodzi, a ryby wyławiać można jedynie z płytkich brzegów zbiornika.

7. Przy południowych brzegach jeziora położony jest rezerwat przyrody Rotuz, który obejmuje obszar o powierzchni ponad 40 hektarów. W rezerwacie podziwiać można torfowiska, mokradła oraz lasy świerkowe. Łącznie rośnie tu 86 roślin naczyniowych, w tym kilka rzadkich gatunków roślin bagiennych.

8. Jezioro Goczałkowickie utworzone zostało po wybudowaniu wysokiej zapory na Wiśle. Dziś tama chętnie odwiedzana jest przez turystów – znajduje się tu duży parking, kilka obiektów gastronomicznych, a także piesze i rowerowe trasy.

9. Jezioro Goczałkowickie stanowi ważny punkt lęgowy różnych gatunków ptaków. Miłośnicy ornitologii mogą zaobserwować tu takie gatunki jak: rybitwa białowąsa, mewa czarnogłowa, czapla purpurowa i ślepowron.

10. Zbiornik posiada tylko jeden naturalny dopływ – potok Bajerka.

11. Zaledwie 10 kilometrów od Jeziora Goczałkowickiego umiejscowiony jest Dream Park Ochaby – rozległy kompleks rozrywkowy, w którym goście mogą odwiedzić Park Owadów King Size, Labirynt Luster i unikalne Oceanarium Prehistoryczne. W Dream Parku znajdują się również zjeżdżalnie, karuzele i parki linowe, a także atrakcje dla najmłodszych dzieci.

12. Podczas wypoczynku przy Jeziorze Goczałkowickim warto wybrać się do Pszczyny – niedużego miasta, w którym znajduje się Muzeum Zamkowe z ciekawą ekspozycją historyczną, Pokazowa Zagroda Żubrów oraz piękny Park Pszczyński.

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić