Atrakcje Rybnik – Co wart zobaczyć ?

rybnik
foto – Autorstwa Photo: Hons084 / Wikimedia Commons, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=28514971

Rybnik to dosyć duże miasto znajdujące się w województwie śląskim. Jest zamieszkiwane przez około 140 tysięcy osób. Pierwsze wzmianki na temat Rybnika pochodzą jeszcze z XIII wieku, choć miejskie prawa uzyskał dopiero w 1327 roku. Warto dodać, że nazwa miasta nawiązuje do czasów, gdy duża ilość mieszkańców utrzymywała się z hodowli ryb z pobliskiego stawu, a samo słowo “rybnik” niegdyś oznaczało staw z rybami. Rybnik jest zatem miastem z długą i niezwykle ciekawą historią. Jest również miejscem, w którym można spędzić nieco czasu, zwiedzając okoliczne atrakcje. Oto kilka propozycji.

1. Zabytkowa Kopalnia Ignacy

Zabytkowa Kopalnia Ignacy znajduje się w dzielnicy Niewiadom i jest atrakcją, która ma szansę zachwycić miłośników industrialnych klimatów. Historia tego miejsca sięga końca XVIII wieku. To wtedy kopalnia powstała, a stało się to za sprawą pruskiego ministra. Na przestrzeni lat zmieniała nazwy, by w końcu stać się kopalnią Ignacy ku czci prezydenta Mościckiego. Głównymi atrakcjami są dwie maszyny parowe z początków XX wieku. Na miejscu jest również zorganizowana stała wystawa dotycząca górnictwa. Warto dodać, że kilka lat temu miejsce zyskało status jednej z najlepszych atrakcji na Śląsku.

2. Muzeum w Rybniku

Muzeum w Rybniku znajduje się tuż przy rynku. Zostało powołane do życia w latach siedemdziesiątych, a od niedawna cieszy się nową nazwą – Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku. Na terenie obiektu można podziwiać wspaniałe wystawy etnograficzne oraz sztukę wywodzącą się z ziemi rybnickiej. Znajdziemy także działy poświęcone historii Rybnika oraz górnictwa na tych terenach. To idealne miejsce dla osób, które pragną dowiedzieć się czegoś o minionych latach w Rybniku.

3. Park nad Nacyną

Przez Rybnik przepływają dwie rzeki – Ruda oraz Nacyna. Warto wybrać się do niewielkiego, aczkolwiek niezwykle urokliwego parku nad Nacyną. To świetnie zaaranżowany park, w którym będzie można złapać chwilę wytchnienia i odpocząć od miejskiego zgiełku.

4. Park Tematyczny nad Nacyną

Rodzice poruszający się po Rybniku z dziećmi z pewnością ucieszą się z obecności świetnego Parku Tematycznego nad Nacyną. To atrakcja przede wszystkim dla dzieci. Na terenie obiektu znajduje się sporo atrakcji w postaci różnego rodzaju urządzeń do przeprowadzania eksperymentów, ścianka wspinaczkowa, boisko sportowe czy piękna fontanna. Nieopodal znajduje się parking, więc można śmiało podjechać do parku samochodem.

5. Staw Paruszowiec

Warto wybrać się nad staw Paruszowiec. To idealne miejsce dla osób, które pragną odpocząć od miasta i pobyć trochę w otoczeniu natury. Znajduje się tutaj niewielka promenada zachęcająca do spacerów oraz drewniane molo. Teren z jednej strony jest otoczony lasem, co sprawia, że można tutaj naprawdę zapomnieć o tym, że jest się w mieście.

6. Tężnia solankowa

Tuż przy stawie Paruszowiec znajduje się również fantastyczna tężnia solankowa. Przepiękna sceneria oraz właściwości tężni solankowych sprawiają, że jest to miejsce doskonałe na chwilę odpoczynku w rewelacyjnych warunkach. Znajdują się tam stoliczki i ławeczki, więc warto się tam wybrać na plenerową kawę czy piknik.

7. Bazyliki Świętego Antoniego Padewskiego

Niedaleko Placu Jana Pawła II znajduje się najsłynniejsza budowla Rybnika w postaci Bazyliki Świętego Antoniego Padewskiego. Ta niezwykła budowla została stworzona na początku XX wieku. W latach dziewięćdziesiątych znalazła się na liście zabytków sztuki i nie sposób się temu dziwić. Jest przepiękna zwłaszcza wieczorami, kiedy jest włączane dodatkowe oświetlenie. Warto również zajrzeć do środka.

8. Park Kozie Góry

Warto udać się do dzielnicy Meksyk. To właśnie tutaj znajduje się najstarszy park w Rybniku – Kozie Góry. Historia tego miejsca sięga początków XX wieku. Park został ufundowany przez właściciela fabryki skór Juliusza Haase, który w ten sposób chciał zrekompensować miastu tragiczny wypadek, do którego doszło w jego fabryce.

9. Jezioro Rybnickie

Jezioro Rybnickie to bez wątpienia miejsce, do którego warto wybrać się w sezonie letnim. Jest to zbiornik zaporowy, ale tuż nad nim znajduje się kilka klubów żeglarskich, różnego rodzaju kawiarnie oraz ośrodki rekreacyjne.

10. Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich

Park Krajobrazowy Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich to kolejne miejsce na mapie Rybnika, które warto wziąć pod uwagę, wybierając się w te rejony. Przemierzając park będzie można podziwiać wspaniałe świadectwa historii w postaci renesansowych kuźni, stajni czy młynów. Sporą atrakcją są także pomnikowe drzewa.

11. Szkoła Windsurfingu Pol33

Rybnik to również świetne miejsce dla osób, które pragną spróbować swoich sił w sportach wodnych. Funkcjonuje tutaj fantastyczna szkoła windsurfingu POL 33, mająca swoje bazy w Rybniku właśnie i w Chorwacji. Jest kierowana przez zawodnika windsurfingu Mirka Małka.

12. Park linowy “Leśna Przygoda”

Warto także wybrać się do świetnie zorganizowanego parku linowego “Leśna Przygoda”. To miejsce przyjazne zwłaszcza dzieciom, aczkolwiek rodzice również będą mogli odetchnąć i zaczerpnąć nieco świeżego powietrza. Na terenie obiektu znajduje się sporo atrakcji w postaci torów przeszkód, siatek, zjeżdżalni, itp.

5/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić