10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Alghero

fotografia – Pixabay

Sardynia dla wielu to najpiękniejsza wyspa całego Morza Śródziemnego. Nic dziwnego – włoski klimat tutejszych miasteczek, wspaniałe plaże z krystalicznie czystą, lazurową wodą i doskonała, pełna smaku kuchnia to z pewnością największe zalety Sardynii. Wśród wielu pięknych miejscowości na wyróżnienie zasługuje Alghero czyli niegdysiejsza wioska katalońska, a dziś miejsce o dużym znaczeniu turystycznym, które z pewnością warto odwiedzić podczas zwiedzania wyspy.

1. Nuraghe Palmavera

O bogatej historii Alghero świadczy choćby Nuraghe Palmavera czyli jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych na całej Sardynii. W tym miejscu znajdują się pozostałości po wiosce, która wybudowana i zamieszkiwana była już w okresie brązu. Najstarsze znaleziska z Nuraghe Palmavera datowane są na XV wiek p.n.e. Niegdyś osada obejmowała kamienne wieże zbudowane z wapienia, okoliczne domy mieszkalne oraz chaty mające prawdopodobnie znaczenie publiczne.

2. Katedra Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny

Najważniejszą świątynią katolicką w mieście jest Katedra Niepokalanego Poczęcia NMP, która wybudowana została w drugiej połowie XVI wieku. W fasadzie i wnętrzach budynku możemy dopatrzeć się elementów stylu katalońskiego, gotyckiego i renesansowego. W środku znajduje się wspaniały, osiemnastowieczny ołtarz główny autorstwa Giuseppe Massettiego oraz zabytkowe kaplice i płyty nagrobne.

3. Kościół św. Michała

Nieco odmienny styl architektoniczny reprezentuje Kościół św. Michała – jedna z najważniejszych świątyni o barokowym charakterze na całej wyspie. Cechą charakterystyczną kościoła jest piękna, kolorowa kopuła, która posiada zdobienia w kształcie kwadratów. W środku podziwiać można piękny ołtarz z wizerunkiem Michała Archanioła (patrona Alghero). Wizerunek Archanioła przedstawiony jest także w formie drewnianej rzeźby podczas walki z Szatanem. W kościele znajdują się również liczne zabytkowe dzieła sztuki.

4. Plaża La Bombarde

Miłośnicy plażowania i uprawiania sportów wodnych z pewnością zakochają się w położonej w Alghero plaży La Bombarde. To wspaniała, szeroka i piaszczysta plaża, która cechuje się bardzo łagodnym zejściem do krystalicznie czystej wody. Lazurowe morza posiada świetne warunki do uprawiania różnych sportów wodnych, m.in. kajakarstwa, pływania, nurkowania i żeglarstwa.

5. Plaża Maria Pia

Kolejnym miejscem, które zapewni wspaniały odpoczynek, jest plaża Maria Pia. Szeroka, piaszczysta plaża nie odstaje w niczym od wcześniej wspomnianej La Bombarde, a jej dodatkowym atutem jest wspaniały widok na nieco oddalone wzgórza. Dodatkowo wzdłuż całej plaży znaleźć można wypożyczalnie leżaków i parasoli.

6. Nekropolia Anghelu Ruju

Nekropolia Anghelu Ruju to miejsce o wyjątkowym znaczeniu archeologicznym. Podziemia nekropolii skrywają liczne komnaty, w których zwiedzać można grobowce liczące około 5,5 tysiąca lat. W grobowcach odkryto m.in. narzędzia, ozdoby i naczynia, a także ogromne rzeźby byków, które były związane prawdopodobnie z kultem religijnym niegdysiejszych mieszkańców Sardynii.

7. Muzeum Koralowców

W Muzeum Koralowców możemy zwiedzić wyjątkową kolekcję koralowców – istot niezwykle ważnych dla rozwoju miasta i cennego surowca, które od wieków było najważniejszym towarem wyławianym w tutejszych wodach. Zwiedzając muzeum dowiemy się m.in. jak dużą rolę odgrywały koralowce w handlu i rozwoju Alghero oraz w jaki sposób wykorzystywane one były do tworzenia ozdób, dzieł sztuki i przedmiotów użytkowych.

8. Splash Aquapark

Położony w Alghero Splash Aquapark to największy park tego typu na całej wyspie. Złożony jest z wielu dmuchanych zabawek i torów przeszkód, które zapewniają szaleństwo w krystalicznie czystych wodach okalającego wyspę morza. Wśród wielu atrakcji aquaparku na wyróżnienie zasługują zjeżdżalnie do morza, miejsca do wspinaczki i miękkie tunele. Przy pobliskiej plaży znajdują się lokale gastronomiczne oraz miejsca do odpoczynku i zażywania kąpieli słonecznych.

9. Główny targ

Prawdziwą atrakcją dla miłośników odkrywania nowych smaków jest targ w Alghero. To miejsce pełne kolorowych stoisk z owocami, mięsami i serami od lokalnych rolników, świeżych ryb i owoców morza oraz regionalnych produktów z całej Sardynii. To doskonałe miejsce do zrobienia zakupów i zaopatrzenia się w najlepszej jakości produkty, z których przyrządzimy wspaniałą włoską ucztę.

10. Butterfly House

Park Butterfly House to wyjątkowe miejsce, które zamieszkiwane jest przez około 400 gatunków motyli. Znajdują się tu rozległe ogrody tropikalne, duży basen, dookoła którego umiejscowione są leżaki i parasole oraz liczne obiekty gastronomiczne. Dużą zaletą obiektu jest świetne przystosowanie do zwiedzania rodzin z dziećmi – znajdują się tu m.in. brodziki oraz place zabaw, które zapewnią świetną rozrywkę nawet najmłodszym zwiedzającym.

Sardynia to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych wysp włoskich. Średniowieczne zabytki, liczne stanowiska archeologiczne oraz wspaniałe plaże w krystalicznie czystą, lazurową wodą to największe atuty wyspy. Jednak znaleźć tu można także klimatyczne, niewielkie miasteczka, punkty rozrywkowe dla całej rodziny oraz wyjątkową, pełną smaku i świeżych produktów kuchnię, która spełni wymagania nawet najbardziej wymagających podróżników.

4.4/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić