10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Alberobello

fotografia – Pixabay

Alberobello to włoska miejscowość, która od kilku lat zyskuje na popularności. Miasto to leży przy brzegu Morza Adriatyckiego w Apulii – regionie należącym do prowincji Bari. Charakterystyczną częścią Alberobello jest specyficzne budownictwo. Okrągłe, kamienne domy ze stożkowatym, spiczastym dachem nazywane są “trulli” i to właśnie one przyciągają turystów podróżujących po południowej części Włoch. Co jeszcze warto zwiedzić w pobliżu Alberobello? Przedstawiamy 10 największych atrakcji samej miejscowości i jej okolic!

1. Domki “trulli”

Choć domki budowane w stylu trulli można spotkać w całym regionie, to właśnie w Alberobello jest ich najwięcej. Budowane były w tej części Włoch z powodu chęci uniknięcia podatków, które nakładane były na większe, murowane domy. Bajkowy klimat, wąskie alejki i wspaniała sceneria po zmroku to najważniejsze zalety tego miejsca. Wiele z domków posiada malunki na dachach, które związane są z tutejszymi obyczajami i dawnymi wierzeniami. Do niektórych budynków można również wejść – są przerabiane na oryginalne, niewielkie muzea, w których podziwiać można oryginalne wyposażenie sprzed lat.

2. Kościół św. Antoniego z Padwy

Najważniejszą świątynią w Alberobello jest Kościół św. Antoniego z Padwy. Świątynia wybudowana została w XX wieku i – jak większość miasteczka – także ona utrzymana jest w charakterystycznym stylu budownictwa trulli. Zwiedzając kościół warto przejść się nieco dalej i zobaczyć unikatowe “syjamskie trulli” (wł. Trullo Siamese) – podwójny dom z XV wieku, co czyni go jednym z najstarszych budynków w mieście.

3. Aqua Splash

Wodny park Aqua Splash to miejsce, które zapewni doskonałą rozrywkę dla całej rodziny. Na jego terenie znajdują się baseny sportowe i rekreacyjne, liczne zjeżdżalnie (w tym rodzina, poczwórna zjeżdżalnia i wznosząca się na wysokość 9 metrów zjeżdżalnia kamikaze) i wodny zamek. Dodatkowo na ternie obiektu funkcjonuje szkółka pływacka oraz działają różne obiekty gastronomiczne.

4. Fasanolandia

Fasanolandia to duży teren, na którym stworzony został park rozrywki i ogród zoologiczny. Jedną z jego największych atrakcji jest duży park safari – teren, który pokonać można własnym autem, a w trakcie zwiedzania podziwiać można liczne gatunki zwierząt żyjące w zbliżonych do naturalnych warunkach. W trakcie wycieczki zobaczymy m.in. bawoły, lwy, niedźwiedzie, żyrafy i różne gatunki ptaków. Na terenie obiektu organizowane są również pokazy delfinów. Drugą część parku stanowi rozległy park rozrywki z kolejkami, karuzelami i atrakcjami dla dzieci i młodzieży.

5. Grotte di Castellana

Zaledwie kilka kilometrów od Alberobello znajduje się Grotte di Castellana – rozległy system jaskiń, który corocznie przyciąga wielu turystów. Jaskinie ciągną się na długość ponad 3 kilometrów i osiągają głębokość nawet 70 metrów. W środku można obejrzeć m.in. ogromną, otwartą komnatę La Grave i salę La Grotta Bianca z ciekawymi formami naciekowymi. Przy odrobinie szczęścia podczas wycieczki można natknąć się na przedstawicieli różnych gatunków nietoperzy.

6. Locorotondo

W niewielkiej odległości Alberobello znajduje się kolejna piękna miejscowość – Locorotondo. Białe miasteczko pełnie jest zabytkowych świątyń, prześlicznych uliczek i klimatycznych miejsc, w których można odpocząć w przepięknej scenerii. Wzdłuż wąskich alejek umiejscowione są kawiarnie, restauracje i niewielkie sklepiki.

7. Bazylika Katedralna w Conversano

Miłośnicy średniowiecznej architektury z pewnością powinni udać się do pobliskiego miasteczka Conversano. Znajduje się w nim piękna bazylika romańska, która wybudowana została w XIV wieku. W środku obejrzeć można wspaniałe, piętnastowieczne freski, zabytkowy drewniany krzyż oraz ikonę Matki Boskiej, która – według wierzeń – ma za zadanie ochronę miasta przed nieszczęściami.

8. Lama Monachile

Okolice Alberobello to nie tylko wspaniałe zabytki i klimatyczne miasteczka: to także wspaniałe plaże i miejsca o wyjątkowym, naturalnym pięknie. Jednym z takich miejsc jest Lama Monachile – plaża ukryta między stromymi klifami, która charakteryzuje się wyjątkowo przejrzystą i krystalicznie czystą wodą. Miejsce to jest dosyć turystyczne, dlatego warto odwiedzić je wczesnym rankiem.

9. Plaża Cala Porta Vecchia

Szukając idealnego miejsca to plażowania nie można ominąć plaży Cala Porta Vecchia. Kamienisto-piaszczysta, szeroka plaża znajduje się w wyjątkowo atrakcyjnym pobliżu zabytkowych murów. Także w tym miejscu można zażywać kąpieli w bajecznie czystych, lazurowych wodach. Dodatkowo miejsce to idealnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych.

10. Marina di ostuni

Na koniec jedno z najpiękniejszych miejsc w całej Apulii, które z pewnością zachwyci wszystkich miłośników wspaniałych widoków. Marina di ostruni to szeroka, piaszczysta plaża z łagodnym zejściem do wody, bliskością roślinności i doskonałymi warunkami do nurkowania i żeglowania. W pobliżu znajdują się liczne obiekty noclegowe i gastronomiczne oraz wypożyczalnie leżaków i parasoli.

Cała Apulia to region wyjątkowo atrakcyjny turystycznie: nie brakuje w nim średniowiecznych zabytków i malowniczych miasteczek, których klimatu na próżno można szukać w innych częściach Włoch. To także region, w którym znajdziemy mnóstwo atrakcji dla całej rodziny oraz obfitujący w bajkowe plaże z lazurową i krystalicznie czystą wodą.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.6/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić