10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Agrigento

fotografia – Pixabay

Agrigento jest malowniczym miasteczkiem leżącym w południowej części Sycylii – włoskiej wyspy, która uchodzi za jedną z najpiękniejszych na całym Morzu Śródziemnym. Początki osadnictwa na tym terenie sięgają już XIV wieku p.n.e., a samo miasto – początkowo noszące nazwę Akragas – zostało założone przez Greków w 582r p.n.e. Przez wieki rejon ten słynął z produkcji win i uprawy drzew oliwnych, które do dziś stanowią chlubę Agrigento. Obecnie miejscowość ma przede wszystkim znaczenie turystyczne i przyciąga miłośników kultury starożytnej z całego świata. Przedstawiamy 10 największych atrakcji Agrigento!

1. Dolina Świątyń

Dolina Świątyń to najważniejszy zespół zabytków starożytnych na całej wyspie. Kompleks składa się z wielu świątyń, ruin i pozostałości po budynkach pełniących funkcje sakralne. Do najlepiej zachowanych z nich należą świątynie Junony i Concordii, jednak na obszarze Doliny Świątyń znajdują się również pozostałości po obiektach poświęconych innym bóstwom. Ciekawostką jest, że w tym miejscu możemy zobaczyć także rzeźbę polskiego artysty Igora Mitoraja, który znany jest przede wszystkim dzięki swojej rzeźbie “Eros Bendato” czyli słynnej “głowie” umiejscowionej na krakowskim rynku.

2. Muzeum Archeologiczne

W pobliżu Doliny Świątyń zlokalizowane jest tutejsze Muzeum Archeologiczne, które zajmuje się grupowaniem i przechowywaniem wszelkich wykopalisk znalezionych na pobliskich stanowiskach archeologicznych. W muzeum zobaczyć można m.in. fragmenty zniszczonych świątyń, znaleziska archeologiczne (takie jak figurki, ozdoby, naczynia i monety) oraz makiety obiektów sakralnych, które nie przetrwały do dzisiaj.

3. Kościół San Nicola

Kościół San Nicola powstał w XII wieku i od tego czasu niewiele się zmienił. Początkowo pełnił funkcję świątyni klasztornej Cystersów. Kościół posiada surowy, małomiasteczkowy klimat włoski i skromne wyposażenie, jednak w środku podziwiać można piękne malowidła naścienne i freski pochodzące z XVI wieku.

4. Kolymberta

Zlokalizowania przy Dolinie Świątyń Kolymberta to rodzaj rozległego ogrodu botanicznego umiejscowionego w miejscu niegdysiejszych akwenów – to one dostarczały wodę do rosnącej tu roślinności i pozwalały na stworzenie ogrodów mających prawdopodobnie religijne znaczenie. Obecnie rosną tu przede wszystkim drzewka owocowe oraz różnego rodzaju gatunki typowe dla Sardynii. Ciekawą atrakcją Kolymberty są pozostałości po długim na ponad kilometr basenie, wybudowanym przez zniewolonych Kartagińczyków w V wieku p.n.e.

5. Stare Miasto

Choć najstarsze części Agrigento datuje się na okres starożytności, większość Starego Miasta powstała w średniowieczu. Znajdują się tu pajęczyny wąskich, klimatycznych uliczek, wzdłuż których wznoszą się zabytkowe budynki. Spacerując po pięknych alejach Starego Miasta dostrzec można wiele unikalnych elementów zabudowy. Przez środek starówki przechodzi Via Atenea – najważniejsza, główna ulica handlowa, przy której znajdują się restauracje, bary, kawiarnie i sklepy.

6. Klasztor Santo Spirito

Budynki klasztorne powstały już w XIII wieku i obecnie w swoich murach skrywają pomieszczenia Miejskiego Muzeum Etnograficznego. Podziwiać tu można m.in. dzieła sztuki sakralnej, średniowieczne malowidła, obrazy i freski oraz liczne pamiątki związane z Agrigento. W muzeum znajdują się także galerie dzieł sztuki lokalnych artystów oraz stylizowane pomieszczenia użytkowe.

7. Katedra Metropolitalna

Katedra Metropolitalna jest jednym z najważniejszych i największych kościołów w całym Agrigento. Jedenastowieczna świątynia o eklektycznej, włoskiej fasadzie skrywa piękne, barokowe wnętrza. Przy kościele funkcjonuje Muzeum Diecezjalne kolekcjonujące zabytki o znaczeniu sakralnym. Katedra Metropolitalna mieści się przy słynnej ulicy Via Duomo, która podziwiana jest za wspaniałą architekturę.

8. Schody Turków

Schody Turków to jeden z naturalnych symboli Sycylii. Ich nazwa pochodzi od arabskich piratów, którzy mieli w zwyczaju chować się na tutejszych terenach przed wymiarem sprawiedliwości. Schody Turków to wysokie, białe klify o warstwowej formie, które stanowią doskonałe miejsce do zażywania kąpieli w lazurowej, czystej wodzie, nurkowania i uprawiania różnych sportów wodnych. Miejsce to położone jest zaledwie kilka kilometrów od centrum Agrigento i z łatwością można się tu dostać komunikacją miejską.

9. Sztuka uliczna

Wspaniałe przykłady sztuki ulicznej w Agrigento widoczne są na każdym kroku. Spacerując ulicami miasta dostrzec możemy liczne murale, grafiki i piękne ilustracje, często dające przykład wielokulturowości tego miasteczka. Na szczególne wyróżnienie zasługują grafiki w Starym Mieście oraz w pobocznych dzielnicach zamieszkiwanych przez imigrantów.

10. Rezerwat przyrody Torre Salsa

Miłośnicy natury, pięknych widoków i aktynego wypoczynku powinni wybrać się nieco na zachód do rezerwatu przyrody Torre Salsa. Na tym obszarze znajdują się wspaniałe, piaszczyste plaże z łagodnym zejściem do krystalicznie czystej, błękitnej wody. Miejsca odpoczynkowe otaczają oliwne zagajniki i wrzosowiska. Na terenie całego rezerwatu można plażować i uprawiać sporty wodne.

Dlaczego warto odwiedzić Agrigento? Przede wszystkim jest to jeden z najważniejszych archeologicznych ośrodków na całej Sycylii. To także miasteczko, w którym możemy poczuć wspaniały, włoski klimat i rozkoszować się pięknym widokiem średniowiecznej architektury. Agrigento to również dosyć spokojna baza wypadowa, idealna do zwiedzania południowej części Sycylii.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.5/5 - (15 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić