10 Najpopularniejszych Atrakcji w Mieście Kazań

fotografia – Pixabay

Kazań to piękne, pełne przepychu miasto, które zachwyca wspaniałą, rosyjską architekturą i pięknymi, klimatycznymi ulicami. Leży w nadwołżańskim okręgu Tatarstanie przy ujściu rzeki Kazanki do Wołgi – najdłuższej i największej europejskiej rzeki. Początki miasta sięgają już XI wieku i przez setki lat miasto to rosło w siłę jako ważny ośrodek gospodarczy i naukowy. Dziś słynie przede wszystkim z wytwórstwa lotniczego, jednak coraz chętniej Kazań odwiedzany jest także przez turystów podróżujących po Rosji.

1. Kreml Kazański

Kazański Kreml to bez wątpienia najważniejsza i najbardziej charakterystyczna budowla miasta. Ogromna cytadela została założona już w XVI wieku przez Iwana Groźnego, który wybudował m.in. tutejszą dzwonnicę soboru. W skład kompleksu wchodzi także jeden z największych meczetów w Europie – Kul Szarif. Piękny, biały budynek charakteryzuje się niebieskimi kopułami oraz czterema strzelistymi minaretami.

2. Świątynia Wszystkich Religii

Świątynia Wszystkich Religii to niezwykły budynek o eklektycznym charakterze. Składa się z wielu strzelistych wieżyczek i kolorowych kopuł, które formą nawiązują do typowej sakralnej architektury Moskwy. Choć nie jest to kościół żadnej z religii, styl elewacji i wnętrz utożsamiany jest zarówno z kulturą muzułmańską, jak i prawosławną. Obecnie budynek stanowi jeden z symboli Kazania i jest chętnie odwiedzany przez turystów z całego świata.

3. Ulica Baumana

Ulica Baumana jest deptakiem w samym centrum miasta, na którym toczy się społeczne i kulturalne życie Kazania. Znajdują się tu liczne lokale gastronomiczne, sklepy i punkty rozrywkowe, a dookoła rozciągają się ławki do odpoczynku i kolorowe, zabytkowe kamienice. Na ulicy Bauman a odbywają się festyny, jarmarki i targi okolicznościowe. Odwiedzić tu można również Aleję Gwiazd Tatarskich, na której znajdują się pamiątkowe tablice dla najbardziej zasłużonych gwiazd muzyki, kina i teatru kultury tatarskiej.

4. Dzielnica Starotatarska

Dzielnica Starotatarska (Staro-Tatarskaya Sloboda) to część miasta, w której zachował się specyficzny, średniowieczny klimat. Dzielnica umiejscowiona jest przy brzegu jeziora Kaban i znajdują się w niej dziesiątki zabytków architektonicznych, które są świetnym przykładem budownictwa i kultury tatarskiej. Obejrzeć tu można aż 75 różnych obiektów, które mają status pomników historycznych. Najstarsze z nich pochodzą z XVIII wieku, najmłodsze zaś – z początku XX. Dodatkowo na obszarze dzielnicy znajduje się ciekawe Muzeum Czakczaka (typowego dania tatarskiego), zabytkowe meczety i galerie sztuki.

5. Jezioro Kaban

Jezioro Kaban to największy zbiornik wodny w całym Tatarstanie. Połączone jest m.in. z rzeką Kazanką, Wołgą i licznymi kanałami. To najważniejsze miejsce odpoczynku mieszańców miasta i turystów zwiedzających Kazań. Wokół jeziora znajdują się liczne ścieżki i alejki, promenady, parki i zabytkowe budynki architektoniczne. Zbiornik przystosowany jest do uprawiania sportów wodnych, takich jak żeglarstwo i kajakarstwo.

6. Park rozrywki Kyrlay

Kyrlay to miejsce, które zachwyci przede wszystkim rodziny z dziećmi. Na terenie dużego kompleksu znajdują się liczne kolejki, karuzele i atrakcje dla osób w różnym wieku. Na odważnych czeka osiemnastometrowa wieża wolnego spadania i wysoki diabelski młyn. Najmłodsi z pewnością zakochają się w karuzeli w kształcie pirackiego statku oraz specjalnych torach do jazdy elektrycznymi samochodzikami. Park rozrywki Kyrlay gwarantuje wielogodzinną, doskonałą rozrywkę dla całej rodziny!

7. Sobór Pietropawłowski

Sobór Pietropawłowski to prawosławna świątynia, która zachwyca swoją barokową architekturą. Katedra powstała w pierwszej połowie XVIII wieku na cześć dwóch świętych: św. Piotra i św. Pawła. Największe wrażenie robi jednak bogate wnętrze świątyni, w której podziwiać można piękne, pozłacane elementy ozdobne, zabytkowy ołtarz główny oraz liczne dzieła sztuki sakralnej.

8. Dom Ushkova

Dom Ushkova to wyjątkowy przykład architektury eklektycznej, który dumnie wznosi się nad kazańskimi uliczkami. Obecnie w środku znajduje się główny oddział Biblioteki Narodowej, który w całości udostępniany jest dla turystów. W środku podziwiać można nie tylko bogate zbiory książek, ale również piękne witraże okienne i oryginalnie zachowane, zabytkowe wnętrza. Wyjątkowym miejscem jest zimowy ogród, który zajmuje drugie piętro budynku.

9. Muzeum Szczęśliwego Dzieciństwa

Wśród nietypowych muzeów w Kazaniu na wyróżnienie zasługuje Muzeum Szczęśliwego Dzieciństwa, które poświęcone jest zabawkom i typowym produktom, które towarzyszyły dzieciom i młodzieży w czasie istnienia ZSRR. Na interaktywnej wystawie możemy własnoręcznie podłączyć gramofon oraz zobaczyć liczne zabytki techniki sprzed kilkudziesięciu lat. W kolekcji znajdują się również zabawki i przedmioty codziennego użytku, które towarzyszyły młodym ludziom żyjącym w poprzedniej epoce.

10. Kazańskie pomniki

W całym Kazaniu podziwiać można niezliczone pomniki i rzeźby, w tym niektóre o wyjątkowej formie i znaczeniu dla mieszkańców miasta. Znajduje się tu m.in. ogromny pomnik smoka, który zjawiskowo wygląda podczas zachodu słońca czy rzeźba odpoczywającego kota – symbolu miasta Kazań.

Kazań to miasto, które zachwyca swoją architekturą, wieloma świątyniami różnych religii i wspaniałym, tatarskim klimatem. Niezliczona ilość muzeów, wspaniałe, zabytkowe kamienice oraz liczne atrakcje dla całej rodziny sprawiają, że Kazań to świetne miejsce na spędzenie weekendu pełnego wrażeń.

4.6/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić
Czytaj dalej

Giethoorn

Giethoorn to niewielka holenderska miejscowość, która leży około 35km od dużego miasta Zwolle. Nie bez powodu miejscowość ta…
Czytaj dalej