10 Najpopularniejszych Atrakcji w mieście Kaliningrad

fotografia – Pixabay

Kaliningrad to jedno z najbardziej znanych rosyjskich miast – stanowi eksklawę czyli terytorium oddzielone od reszty państwa, która graniczy z Polską. Miejscowość położona jest na Półwyspie Sambijskim przy wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Jej nazwa pochodzi od nazwiska Michaiła Kalinina: radzieckiego polityka, członka partii bolszewickiej o wyjątkowo złej sławie, który odpowiedzialny był za liczne zbrodnie wojenne. Pierwsze miasto na obszarze dzisiejszego Kaliningradu zostało założone przez Krzyżaków w XIII wieku. Miejscowość ta – mimo, że wciąż nie jest zbyt popularna wśród polskich turystów – stanowi wyjątkowo ciekawe miejsce na mapie Europy.

1. Muzeum Bursztynu

Jak w każdej dużej, nadbałtyckiej miejscowości, także w Kaliningradzie znajduje się Muzeum Bursztynu. I to nie byle jakie! Cała kolekcja liczy aż 6 tysięcy różnych eksponatów, w tym wspaniałe przykłady inkluzji bursztynowej, wyjątkowe dzieła sztuki wykonane z tego surowca oraz liczną kolekcję bursztynowych wyrobów ozdobnych.

2. Brama Królewska

Kaliningradzka Brama Królewska powstała w XIX wieku. Ozdobą murowanej bramy są liczne rzeźby i płaskorzeźby: podziwiać tu można m.in. podobiznę czeskiego władcy Ottokara II i pierwszego pruskiego króla Fryderyka I. W środku umiejscowione jest ciekawe muzeum poświęcone dziejom i rozbudowie miasta.

3. Katedra Matki Bożej i św. Wojciecha

Katedra Matki Bożej i św. Wojciecha to jedna z najważniejszych świątyń w całym mieście. Ciekawostką jest, że w środku organizowane są nabożeństwa prawosławne, katolickie i protestanckie, a dodatkowo w tym miejscu odbywają się liczne koncerty muzyki religijnej. Kościół wzniesiony został w XIV wieku na miejscu jeszcze starszej świątyni. W środku można podziwiać zabytkowe organy z XVII wieku oraz licznie dzieła sztuki.

4. Muzeum Światowego Oceanu

Kolejnym ciekawym miejscem w Kaliningradzie jest Muzeum Światowego Oceanu, które funkcjonuje od 1990 roku. Kolekcja obejmuje różnego rodzaju pojazdy i maszyny (m.in. hydroplan, okręt podwodny i statki badawcze), specjalne pomieszczenie, w którym posłuchać można odgłosów wydawanych przez morskie stworzenia oraz szkielety zwierząt oceanicznych i liczne akwaria.

5. Ogród Zoologiczny Kaliningrad

W kaliningradzkim Ogrodzie Zoologicznym żyje prawie 4 tysiące zwierząt, które są przedstawicielami przeszło 270 różnych gatunków. Na ogromnym, kilkunastohektarowym terenie znajdują się liczne wybiegi, pawilony i miejsca przeznaczone do odpoczynku. Podziwiać tu można m.in. kilka gatunków niedźwiedzi, tygrysy, hipopotamy i wilki arktyczne.

6. Sobór Chrystusa Zbawiciela

Sobór Chrystusa Zbawiciela to kolejna wyjątkowo charakterystyczna świątynia, którą warto odwiedzić podczas wizyty w Kaliningradzie. Piękny, biały kościół z trzema złotymi wieżami jest świetnym przykładem architektury bizantyjsko-ruskiej. W środku można obejrzeć zjawiskowy ikonostas i wspaniały ołtarz główny.

7. Altes Haus

Altes Haus to rodzaj muzeum prywatnego, które przenosi nas w początki XX wieku. Mieszkanie odwzorowuje typowe domostwo w 1912 roku – znajdują się tu m.in. oryginalne meble i liczne akcesoria używane sprzed ponad 100 laty. Wizyta w muzeum to także okazja, by dowiedzieć się jak wyglądało życie typowego, przedwojennego mieszczanina.

8. Plac Zwycięstwa

Plac Zwycięstwa położony jest w centrum miasta i stanowi jedno z najważniejszych miejsc w całym Kaliningradzie. To tu toczy się życie kulturowe i społeczne, a wokół niego znajdują się liczne lokale gastronomiczne i sklepy. Plac Zwycięstwa ozdobiony jest ławkami przeznaczonymi do odpoczynku oraz zielenią, a dookoła rozciągają się piękne, kolorowe kamienice.

9. Wioska Rybacka

Kaliningradzka Wioska Rybacka to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić podczas wizyty w miejscowości. Umiejscowiona jest wzdłuż brzegu rzeki Prełoga i obejmuje wiele typowych, rybackich zabudowań, w których znajdują się nie tylko pomieszczenia mieszkalne, ale również liczne restauracje, bary i kawiarnie. Długi, zadbany deptak i okoliczna zabudowa noszą miano “Konigsperg” na cześć niemieckich korzeni regionu.

10. Kaliningradzkie restauracje

Kaliningrad to miasto, które świetnie odzwierciedla nie tylko rosyjską kulturę i sztukę, ale również smaki. Znajdziemy tu liczne restauracje, które serwują oryginalne potrawy rosyjskie. Z pewnością warto skosztować pielmieni czyli oryginalnych, syberyjskich pierożków, które tradycyjnie faszerowane są mięsem (głównie jagnięcym, wołowym lub wieprzowym). Wśród wielu dań kuchni rosyjskiej trzeba spróbować również twarogowych placków i wyjątkowych słodkości.

Choć Kaliningrad jest miastem z kilkusetletnią tradycją, w którym wciąż można znaleźć ślady dawnych epok, większość z jego terenu zajmują typowe radzieckie zabudowania powstałe po II wojnie światowej. To również miasto portowe, które zachowało swój nadmorski charakter oraz niegdysiejszy ośrodek pruski, w którym do dziś znajdziemy liczne odniesienia do języka i kultury niemieckiej. To także wyjątkowe miejsce, które posiada specyficzny, oryginalny klimat, jakiego nie sposób szukać w żadnym innym europejskim mieście. I – wbrew pozorom – to miasto bardzo atrakcyjne turystycznie, w którym czeka mnóstwo atrakcji dla całej rodziny.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić