10 Najlepszych Atrakcji w Mieście Izmir

fotografia – Pixabay

Izmir to piękne, turystyczne miasto leżące w zachodniej części Turcji, tuż przy brzegu Morza Egejskiego. Początki cywilizacji na terenach dzisiejszego Izmiru sięgają pięciu tysięcy lat, a samo miasto powstało około 1000r p.n.e. W trakcie kilku tysięcy lat region ten rozkwitał jako główny port ziemi tureckiej, a najazdy Arabów czy – w późniejszym czasie – Imperium Osmańskiego pozostawiły po sobie wiele śladów, które można podziwiać do dziś.

1. Kadifekale – zamek w Izmirze

Turecki zamek Kadifekale leżący na niewysokim wzgórzu Pagos, z którego rozciąga się wspaniała panorama na miasto i pobliskie wybrzeże Morza Egejskiego. Pierwsze fortyfikacje w tym miejscu powstały ok. 300 roku p.n.e. Obecnie na wzgórzu zwiedzać można pozostałości po murach i baszcie obronnej. Duże wrażenie robi również dobrze zachowana wieża, która niegdyś broniła wejścia do zamku.

2. Plac Konak

Plac Konak (Konak Square) to jeden z najważniejszych i najbardziej turystycznych punktów w całym mieście. W jego samym centrum znajduje się wysoka wieża zegarowa, zjawiskowy meczet i budynki zajęte przez gubernatorstwo. Okolice pełne są sklepów, restauracji i kawiarni – to miejsce, wokół którego niemal bezustannie toczy się życie. W niedalekiej odległości w placu znajduje się handlowa ulica Kameralti.

3. The Wildlife Park

Izmir Wildlife Park to miejsce, które zachwyci nie tylko najmłodszych turystów, ale wszystkich miłośników dzikich zwierząt. W parku żyją liczni przedstawiciele aż 120 gatunków zwierząt, głównie zamieszkujących gorące obszary Afryki i Azji Mniejszej. Na dużym terenie podziwiać można m.in. słonie, żyrafy, zebry oraz licznych reprezentantów świata ptaków i gadów.

4. Muzeum Ataturka

Mustafa Kemal Ataturk jest wyjątkowo ważną postacią dla całej Turcji – to dzięki niemu państwo osiągnęło niepodległość i zyskało miano republiki. Ataturk został nawet pierwszym prezydentem kraju, a do dzisiejszego dnia uchodzi za postać legendarną. Muzeum mieści się w ormiańsko-greckiej budowli, która leży w pobliżu brzegu morza. Placówka sama w sobie stanowi niegdysiejszą siedzibę Ataturka, która po jego śmierci została przekształcona w galerię, w której można podziwiać m.in. zabytkowe, oryginalnie umeblowane wnętrza oraz liczne pamiątki po byłym prezydencie Republiki Turcji.

5. Muzeum Archeologiczne

Muzeum Archeologiczne w Izmirze otwarte zostało w 1984 roku. Obecnie kolekcja obejmuje ponad 1500 eksponatów, z których najstarsze datowane są na kilka tysięcy lat. Muzeum zajmuje się zbieraniem eksponatów związanych z dawnymi dziejami nie tylko Smyrny (dawnego miasta umiejscowionego na obszarze obecnego Izmiru), ale również całego regionu. Jak większość tureckich muzeów, Muzeum Archeologiczne otwarte jest codziennie poza poniedziałkami.

6. KEY Museum

Tureckie KEY Museum to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników samochodów. Leży w pobliskiej miejscowości Torbali i zajmuje ogromną powierzchnię 7 tysięcy metrów kwadratowych. Kolekcja obejmuje prawie 200 różnych eksponatów, w tym auta zabytkowe i luksusowe oraz wspaniałe motocykle.

7. Meczet Hisar

Meczet Hisar to jeden z najważniejszych symbolów miasta Izmir. Zbudowany został pod koniec XVI wieku i stanowi wspaniały przykład sztuki osmańskiej. Cechą charakterystyczną budowli jest szeroka kopuła i wysoki minaret. Zwiedzić można również rozległy dziedziniec, na którym mieści się specjalna fontanna do odprawiania islamskich rytuałów.

8. Wyspy Morza Egejskiego

Z Izmiru można z łatwością dostać się na kilka wysp Morza Egejskiego – a dokładniej jego części czyli Zatoki Izmirskiej. Wśród nich prym wiedzie wyspa Yassica z długą plażą, restauracją i wspaniałą, błękitną i wyjątkowo przejrzystą wodą. Odwiedzić można również wyspę Karantina – nieco mniej turystyczne lecz także piękne, zielone miejsce. Wracając w wycieczki po wyspach warto zobaczyć plażę Kum Denizi czyli płaską, piaszczystą plażę z czystą wodą i świetnymi warunkami do uprawiania różnych sportów wodnych.

9. Aquacity

Izmirski park wodny Aquacity to miejsce, w którym zakochają się nie tylko najmłodsi goście. To wielki kompleks basenów, zjeżdżalni i innych wodnych atrakcji, które zagwarantują rewelacyjną zabawę przez wiele godzin. Na terenie obiektu znajdują się aż 22 zjeżdżalnie wodne, 3 rozległe baseny o różnej głębokości, a także liczne atrakcje sportowe, takie jak możliwość uprawiania narciarstwa wodnego. Obiekt jest świetnie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i rodzin z dziećmi.

10. Izmir Birds Paradise

Birds Paradise to wyjątkowy obszar w Izmirze, który zamieszkiwany jest przez tysiące flamingów. Jest to sztuczna wyspa, na której corocznie dochodzi do lęgów nawet 18-20 tysięcy ptaków. Obserwować je można późnym latem i wczesną jesienią, aż do czasu osiągnięcia dojrzałości przez młode pokolenie zwierząt.

Izmir to z pewnością miasto o wyjątkowym znaczeniu turystycznym. Na jego terenie znajduje się wiele restauracji, barów, sklepów i miejsc o charakterze handlowym. Także okolica miasta jest wyjątkowo zielona i charakteryzuje się pięknym, roślinnym krajobrazem. Zwiedzić tu warto m.in. górzysty park Sipylos, malownicze jezioro Kara oraz wspaniały, zalesiony park Karagol.

Po więcej informacji turystycznych warto zajrzeć tutaj

4.2/5 - (35 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić