10 Atrakcji w Mieście Ankara

ankara
foto – Pixabay

Ankara to tureckie miasto, stolica kraju i jeden z najważniejszych ośrodków gospodarczych i naukowych w całej Turcji. Leży w Anatolii – regionie wyjątkowo suchym, charakteryzującym się surowym, stepowym klimatem. To także waży region z punktu widzenia badań archeologicznych – od lat w Ankarze znajduje się ślady starożytnych cywilizacji (greckiej, rzymskiej czy frygijskiej), które rościły sobie prawa do okolicznych terenów. To właśnie najdłużej panujące ludy – począwszy od starożytnego ludu Hatti, aż po czasy Cesarstwa Bizantyjskiego – odcisnęły ślady, które możemy po dziś dzień podziwiać w Ankarze. Przedstawiamy 10 największych atrakcji miasta!

1. Muzeum Cywilizacji Anatolijskich

Muzeum Cywilizacji Anatolijskich to placówka o charakterze historycznym i archeologicznym założona w 1921r. Muzeum zlokalizowane jest w budynkach piętnastowiecznego targowiska osmańskiego. W środku podziwiać można liczne pamiątki po zamieszkujących Anatolię ludach już od czasów paleolitycznych. Do najważniejszych zabytków należą malowidła i płaskorzeźby sprzed 9 tysięcy lat, neolityczne naczynia i figurki oraz pamiątki z czasów hetyckich (m.in. przedmioty codziennego użytku, elementy dekoracyjne i ozdobne).

2. Mauzoleum Ataturka

Mauzoleum poświęcone pamięci Kremala Ataturka zbudowano w 1953r na cześć pierwszego tureckiego prezydenta i założyciela Republiki Turcji. Budynek jest wspaniale oświetlony po zmroku, a w niektóre dni wieczorem odbywają się pokazy świetlne. Dookoła rozciągają się tereny zielony oraz rozległy plac, dookoła którego znajdują się liczne wieże, niewielkie wystawy z pamiątkami po prezydencie oraz zjawiskowa Aleja Lwów.

3. Ruiny zamku w Ankarze

Początki zamku w Ankarze, którego ruiny można podziwiać do dzisiaj, sięgają aż XVIII wieku p.n.e. Przez setki lat fortyfikacja była wielokrotnie odbudowywana, remontowana i przerabiania m.in. przez Rzymian i Bizantyjczyków. Obecnie zwiedzić można ruiny i pozostałości po zamkowych murach, a także położoną w pobliżu trzynastowieczną salę modlitewną i piękne, klimatyczne alejki pełne sklepików i punktów gastronomicznych, z których rozciąga się wspaniały widok na miasto.

4. Muzeum Etnograficzne

W Muzeum Etnograficznym w Ankarze podziwiać można wspaniałą kolekcję dzieł sztuki związanych głównie z twórczością religijną osmańską i seldżucką. W pobliżu znajduje się także Muzeum Malarstwa i Rzeźby z bogatą ekspozycją związaną ze sztuką XIX, XX i XXI wieku.

5. Meczet Kocatepe

Meczet Kocatepe to monumentalna budowla, która jest równocześnie jednym z najważniejszych symbolów miasta. Świątynia została wybudowana w latach 1967-1987. Charakteryzuje się śnieżnobiałą barwą elewacji, licznymi kopułami dachowymi i czterema wysokimi, strzelistymi minaretami. Meczet pomieścić może nawet 24 tysiące osób podczas nabożeństwa, a jej charakter nawiązuje do tradycyjnych budowli osmańskich. Świątynia udostępniona jest dla wszystkich zwiedzających.

6. Muzeum Historii Naturalnej

Muzeum Historii Naturalnej w Ankarze to wyjątkowe miejsce, które pokochają wszyscy miłośnicy nauki i prehistorii. W środku znajdują się wystawy poświęcone m.in. mineralogii, paleontologii (gdzie można podziwiać ogromne szkielety tych prehistorycznych zwierząt) oraz nauki. Ciekawą atrakcją dla dzieci jest długi tunel edukacyjny pokazujący faunę Południowej Afryki. W Muzeum znajduje się również planetarium oraz interesująca wystawa dotycząca pierwszego osadnictwa na terenie dzisiejszej Anatolii.

7. Muzeum Wojny o Niepodległość

Muzeum upamiętnia turecką wojnę, która miała miejsce w latach 1919-1923. Walki zbrojne przeciwko sprzymierzonym wojskom m.in. Anglii, Francji i Grecji zostały zakończone tureckim zwycięstwem, które równocześnie stanowiła koniec Imperium Osmańskiego i początek całkiem nowego państwa zarządzanego przez prezydenta Kemala Ataturka. Obecnie w muzeum podziwiać można pamiątki z wydarzeń sprzed 100 lat, takie jak dokumenty, obrazy, militaria i fotografie.

8. Muzeum Szachów

Wyjątkowym miejscem w Ankarze jest unikalne Muzeum Szachów, w którym znajduje się wyjątkowa kolekcja ponad 700 różnych kompletów szachowych z wielu państw całego świata. Wśród wielu zestawów znaleźć tu można szachy tematyczne (m.in. związane z takimi seriami jak Harry Potter czy Smerfy) oraz wykonane z różnych materiałów (np. drewno, metal czy marmur).

9. Muzeum Lotnictwa

Miłośnicy podniebnych lotów z pewnością powinni wybrać się do Muzeum Lotnictwa w Ankarze. Na ogromnym, otwartym obszarze podziwiać można liczne maszyny: samoloty wojskowe i helikoptery. Dodatkowo zwiedzać tu można kolekcję związaną z historią i rozwojem lotnictwa, która obejmuje liczne dokumenty, fotografie oraz umundurowanie i wyposażenie pilotów.

10. Cyprus Village Canyon

W niewielkim oddaleniu od Ankary znajduje się jeden z najpiękniejszych rezerwatów przyrody w całej Turcji – Cyprus Village Canyon. Liczne szlaki przez długie wąwozy o stromych ścianach zapewniają nie tylko zastrzyk adrenaliny, ale również możliwość obcowania z przyrodą. To miejsce, które doskonale nadaje się na całodzienną, rodzinną wycieczkę!

Ankara, mimo swojego położenia w surowym, suchym regionie jest miastem bardzo zielonym, pełnym parków i miejskich terenów rekreacyjnych. Błogi relaks zapewni spacer po Genclik Park lub Goksu Park. Warto wybrać się na krótką wycieczkę w pobliże okolicznych jezior m.in. wyjątkowo malownicze jezioro Eymir. W mieście znajduje się także ciekawy Park Botaniczny pełen egzotycznej roślinności i zacisznych miejsc do odpoczynku. Cała Ankara jest miastem świetnie przystosowanym do aktywnego odpoczynku oraz pełnym atrakcji dla całej rodziny.

3.9/5 - (33 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić