Toruń zaliczany jest do jednych z najstarszych miast w Polsce. Wielowiekowa historia miasta ma też swój epizod związany z życiem najsłynniejszego astronoma w historii świata, Mikołaja Kopernika. Według niektórych przekazów w roku 1473 w jednej z toruńskich kamienic urodził się Mikołaj Kopernik. Przyszły astronom spędził w tym mieście pierwsze lata życia w Toruniu. Opuścił miasto w młodzieńczym wieku udając się do Krakowa pobierać nauki. Niewątpliwie Toruń można uznać za kopernikowskie miasto. W związku z tym nie ma nic dziwnego w tym, że w mieście znalazło się miejsce dla powstania nowoczesnego Planetarium.
Budynek Planetarium w Toruniu
W 1860 roku zbudowano w mieście budynek z przeznaczeniem na zbiornik gazu. Przez długie lata była to jedyna tego typu ceglana budowla w mieście. Wraz ze zmieniającymi się warunkami i nowoczesnym systemem gazowniczym, budynek przestał spełniać swoje pierwotne przeznaczenie. W 1989 roku władze miasta podjęły decyzję o przebudowie i adaptacji obiektu na obserwatorium astronomiczne. 17 lutego 1994 roku dokonano uroczystego otwarcia obiektu.
Planetarium
Jest to obiekt w którym dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możliwe jest prowadzenie szerokiej edukacji astronomicznej. Osoby odwiedzające Planetarium w ciągu trwającego ponad 40 minut seansu mogą ujmując to w dużej przenośni, odlecieć w kosmos i sięgnąć po najdalsze gwiazdy.
Dzięki nowoczesnej technice możliwe jest pokrycie całej wewnętrznej strony kopuły budynku licznymi slajdami imitującymi nieboskłon. Specjalny projektor umożliwia stworzenie panoramy nieba. Projektor zbudowała i dostarczyła niemiecka firma Zeiss. Utworzony dzięki kopule ekran ma 15 metrów średnicy i jednym z największych w Polsce. Pod ekranem znajduje się 196 miejsc w wygodnych fotelach. Dzięki temu rozwiązaniu każda osoba może siedząc w bardzo wygodnej pozycji śledzić ukazujące się obrazy nieba.
Szukasz więcej atrakcji w okolicy ? Zobacz najlepsze atrakcje w Toruniu
Obserwatorium obok sali projekcyjnej posiada jeszcze inne ciekawe miejsca. Jednym z nich jest Sala Geodium. W tym miejscu każdy może uczestniczyć w interesującej projekcji prezentującej wszystko co wiąże się z planetą Ziemią. Specjalnie dobrane efekty wizualne w sposób bardzo przystępny wyjaśniają dlaczego na Ziemi występują cztery pory roku. Prześledzić tutaj także można również pozorny ruch słońca i jego oddziaływanie na Ziemię. Dzięki temu w jasny sposób wyjaśnia się, że to Ziemia wraz z innymi planetami krąży wokół nieruchomego słońca.
Oprócz zjawiskom towarzyszącym ruchowi Ziemi, przechodząc do następnych miejsc, zwiedzający znajdują się w centrum trzęsienia ziemi. Można tutaj także zapoznać się z mechanizmami powodującymi tworzeniu się cyklonów, powstawanie wydm i tym podobnym zjawiskom.
Ciekawscy mogą także poznać mechanizmy związane z tworzeniem się wulkanów oraz całym procesem towarzyszącym ich wybuchowi.
Kolejnym miejscem w Planetarium jest Sala Mars. Przebywając w tej sali każdy staje się uczestnikiem wyprawy kosmicznej. Wyprawa ta dociera na Marsa i w bazie kosmicznej daje możliwość pobierania próbek kosmicznej planety. Oprócz tego symulowane są różne inne zajęcia i prace, które wykonują astronauci uczestniczący w kosmicznej misji. Pasjonujące może być usuwanie niespodziewanych usterek dające jedyną szansę na przeżycie.
Te wszystkie niesamowite przeżycia związane z pozaziemskim światem daje uczestnikom zwiedzania toruńskie Planetarium.
O niezwykłej atrakcyjności świadczy ilość odwiedzających to miejsce osób. Biorąc pod uwagę ograniczenia techniczne co do ilości osób przebywających w czasie trwania seansów, za niezwykłe osiągnięcie uznać można fakt, że w ciągu pierwszych siedmiu lat funkcjonowania obiekt odwiedziło milion osób.
Podczas odwiedzin Torunia, wizyta w Planetarium powinna być obowiązkowym miejscem na trasie zwiedzania miasta.
Planetarium czynne jest z wyjątkiem poniedziałku we wszystkie pozostałe dni tygodnia.