Borne Sulinowo

fotografia by Kapitel / Wikipedia

Jeśli jesteś fanem historii, to miasto z pewnością Cię zainteresuje. Borne Sulinowo to miejscowość niezwykła, która prawa miejskie uzyskała dopiero w 1993 roku. Jeśli wybierasz się nad morze, koniecznie rozważ pojawienie się w Borne i odkryj magię miejsca leżącego nieopodal Szczecinka.

Borne Sulinowo – miasto z historią

Niegdyś w Borne stacjonowały wojska radzieckie. Taka sytuacja miała miejsce między 1945 a 1992, kiedy na miejscu działała radziecka baza wojskowa. Warto dodać, że Borne Sulinowo długo było wyłączone z administracji polskiej. Gdyby tego było mało, wcześniej w miejscowości istniała tam niemiecka baza wojskowa, na których ćwiczyły oddziały Afrika Korps pod wodzą Erwina Rommla. Drugim poligonem dla Afrika Korps w Polsce była ówcześnie pustynia Błędowska. Borne Sulinowo jest dla nas lekcją historii, za sprawą dobrze zachowanych zabytków z minionych lat. Dziś jest to jedno z najmłodszych miast w Polsce.

Jak miasto wygląda dziś?

Włodarze miasta zadbali o aspekt turystyczny. Wszystkie zabytki są dobrze opisane i pozwalają pogłębić wiedzę nawet największym laikom. Wokół miasta prowadzi ścieżka turystyczna. Zmierzając przez nią można natknąć się na willę Urząd Miejski, Willę gen. Dubynina oraz budynek aresztu domowego. Atrakcją godną odnotowania jest podmokły las, czyli część wyspy, która osunęła się i dziś jest pod powierzchnią wody. Co najciekawsze, wszystkie budynki spełniały te same funkcje przed i w trakcie trwania II wojny światowej, a dziś są zachowane w dobrym stanie. Znakomita większość miasta jest jednak zniszczona, przez co organizowane są tam biesiady w stylu radzieckim i PRL. Dziś wiele z posiadłości obróciło się w ruinę. Przechadzając się ścieżkami i ulicami Borne Sulinowo, czuć ducha minionej epoki.

Noclegi w Borne Sulinowo

Wybierając się na wycieczkę w te rejony, warto przenocować w historycznym mieście. Choć nie ma ono zaplecza turystycznego, które równałoby się z największymi kurortami, noclegi są na wysokim poziomie. W Borne znajdziesz oferty skierowane do fanów historii, hotele, pensjonaty oraz domki wczasowe. Unikalny klimat sprawia, że miejscowość nie jest przeznaczona tylko dla pasjonatów historii. Za sprawą ciekawego zagospodarowania terenu powinien ją zobaczyć każdy. Jest świetnym miejscem na rodzinną wyprawę i poszerzenie własnych horyzontów. Polecamy serdecznie Borne Sulinowo, jako punkt wypadu nad morze.

Będąc w Borne Sulinowo warto wybrać się do pobliskiego Szczecinka

3.3/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić