Szczecinek Atrakcje 2024 🗺️ Co Warto Zobaczyć

fotografia – Pixabay

Są w Polsce miasta, które położone są na wzgórzach, są i takie które leżą w dolinach, przez niektóre przepływają rzeki. Ale jest jedno takie, które zawładnęło jeziorem, a dwoma innymi się otoczyło. Tym miastem jest Szczecinek, a jeziorami są: Wielmie, Trzesiecko i Wilczkowo.

Jeśli nie przepadasz za zatłoczonymi nadmorskimi kurortami – Szczecinek, może być dla ciebie ciekawą alternatywą.

Miasto leży w północno-zachodniej Polsce (przy drodze krajowej nr 11 prowadzącej z Katowic przez Poznań aż nad morze w Kołobrzegu), na granicy Pojezierza Drawskiego i Pojezierza Szczecińskiego. Zachodnie Pomorze jest krainą bogatą w jeziora i duże kompleksy leśne i właśnie w tutaj setki lat temu powstało miasto Szczecinek.

Zabytki Szczecinka

– Zamek Książąt Pomorskich – zbudowany w średniowieczu do dnia dzisiejszego nie zachował swojego pierwotnego wyglądu. Liczne przebudowy i przeróbki sprawiają, że dziś znajduje się w rękach prywatnych i nie ma możliwości zwiedzania tego zamienionego na biura obiektu. Jedynie południowa część zamku pochodząca a I połowy XIV wieku została zrekonstruowana. Ta część starego zamku również zaadaptowana została na cele komercyjne. Znajduje się tu centrum konferencyjne. Dawną potęgę i urok podziwiać można jedynie w piwnicach gdzie mieści się klimatyczna restauracja w której przy lampce dobrego wina można poczuć dawną świetność tego miejsca.

– Wieża kościelna św. Mikołaja – jest to pozostałość po XVI wiecznym późnogotyckim kościele rozebranym w 1909 roku. W budynku znajduje się Muzeum Regionalne

– Budynek dawnej szkoły męskiej – obiekt wzniesiony został na przełomie 1879-1880 w stylu eklektycznym.

 

– Spichlerz – wybudowany w 1850 roku. Ciekawy obiekt którego dolna część wymurowana jest z kamienia polnego, część ścian wykonana jest w technologii szachulcowej co nadaje całemu budynkowi ciekawy wygląd

– Kościół Narodzenia NMP – wybudowany w latach 1905-1908 z bardzo charakterystyczną wysoką na 78 metry wieżą. Do tego neogotyckiego kościoła przeniesiona została część wyposażenia pochodzącego z rozbieranego kościoła św. Mikołaja

– Cerkiew Świętej Trójcy – znajduje się ona w bardzo nietypowym jak na cerkiew budynku, który kiedyś był żydowską synagogą. Budynek został wzniesiony w 1824 roku. Co do jego pierwotnego przeznaczenia istnieją różnice w poglądach. Według niektórych był to dawny kościół ewangelicki a nie synagoga. Swój obecny charakter spełnia od 1952 roku.

Pozostałe atrakcje Szczecinka

– Restauracje w Szczecinku – jeżeli zgłodniejesz będąc w Szczecinku warto wybrać się do któregoś z popularniejszych lokali:

  • Trattoria Due Gusti – włoska kuchnia. Na google ocena 4,5*
  • The Blackrock Irish Pub – Pub i świetne jedzenie w jednym. Na google ocena 4,6*
  • Smażalnia ryb EkoRybka – dla fanów rybek w panierce i nie tylko
  • Amore Mio – lodziarnia więc tutaj wpaść należy na deser

⇒ Zjesz więcej ? Zobacz najlepsze restauracje w Szczecinku 🍽️


– Schrony Wału Pomorskiego – stanowią część poniemieckich umocnień budowanych w latach 1934 -1935. Bunkry wykonane z żelbetonu miały spełniać zadanie ochrony przesmyku między jeziorami. Do zwiedzania udostępniony został duży bunkier w którym znajduje się Muzeum Wału Pomorskiego i II Wojny Światowej.

– Wyciąg nart wodnych – zwolennicy sportów wodnych, zwłaszcza narciarstwa wodnego, mają tu do dyspozycji najdłuższy w Europie wyciąg do nart wodnych, jego długość wynosi 1080 metrów.

– Wieża Bismarcka – została wybudowana w 1910 roku, aby uczcić kolejne urodziny „żelaznego kanclerza” Niemiec. W czasach kiedy powstała na jej szczycie w dniu urodzin kanclerza rozpalano potężne ognisko. Dzisiaj wieża udostępniona jest dla turystów i spełnia rolę punktu widokowego

– Kalwaria Szczeciniecka – trzecia w Polsce po znajdującej się w Licheniu i Kałkowicach-Godowie kamienna kalwaria wzniesiona w 1999 roku. Zajmuje obszar pół hektara. Kalwaria powstała wokół kościoła św. Rozalii w Szczecinku przy ulicy Kościuszki

Ze Szczecinka blisko jest również do pobliskich miejscowości.

Borne Sulinowo – była baza wojsk radzieckich

Szczecinek – krótko historycznie

Na początku epoki nazwanej średniowieczem w okolicach dzisiejszego Szczecinka istniały 3 grody. Każdy z nich położony był nad brzegiem jeziora. Nie przetrwały one walk o Pomorze Zachodnie. Dopiero miasto założone w roku 1310 dało początek Szczecinkowi. Początkowo miasto nazywało się Nowy Szczecin i było bastionem obronnym przed terytorialnymi zakusami Brandenburgii. Położenie nowego miasta nie było przypadkowe, w jego otoczeniu znajdowały się jeziora co dawało naturalny teren obronny przed wrogimi atakami.
Od początku powstania miasta było ono narażone na walkę o wpływy ze strony sąsiadów. Największe pretensje do Szczecinka rościli sobie Brandenburczycy, którzy w końcu dopięli swego i od 1637 roku sprawowali w nim władzę praktycznie aż do 1945 roku.

3.9/5 - (57 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić