Szlak Tatarski

Szlak Tatarski to kompleks miejscowości, w których swój ślad odcisnęła kultura tatarska i muzułmańska. Leży on w województwie podlaskim wśród malowniczych Wzgórz Sokulskich i przylegających do niego borów Puszczy Knyszyńskiej. Podzielić go można na dwa oddzielne fragmenty: Szlak Tatarski Duży i Szlak Tatarski Mały.

Duży Szlak Tatarski

Dłuższa trasa Szlaku Tatarskiego mierzy 57km długości i ciągnie się od Sokółki, aż do Kruszynian.

1. Sokółka

Podróż Dużym Szlakiem Tatarskim rozpoczynamy w Sokółce. Znajduje się tu Muzeum Ziemi Sokólskiej, gdzie możemy podziwiać kolekcje zabytków związane z dziejami, osadnictwem i wierzeniami tatarskimi oraz ich wpływem na obecną kulturę regionalną. Dodatkowo w Sokółce zwiedzić możemy zabytkowy rynek, którego niektóre ulice powstały już w XVI wieku, oraz zabytkowy Kościół pod wezwaniem św. Antoniego.

2. Bohoniki

Bohoniki to drugi przystanek na trasie Szlaku Tatarskiego – jest to niewielka wieś, która znajduje się zaledwie 8km od Sokółki. W Bohonikach odwiedzić możemy tatarski meczet zbudowany w 1883r oraz istniejący od trzystu lat cmentarz tatarski, który jest największym wciąż działającym cmentarzem muzułmańskim w Polsce.

3. Kruszyniany

W Kruszynianach mieści się najstarszy meczet w Polsce. Ta niewielka, drewniana świątynia o intrygującym, zielonym kolorze posiada narożne minarety i oddzielne pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn. W tej miejscowości corocznie organizowany jest również Festiwal Tradycji i Kultury Tatarów Polskich, na których wszyscy turyści mają okazję do poznania potomków Tatarów i wspólnego świętowania wraz z nimi.

W pobliżu Dużego Szklaku Tatarskiego warto również zwiedzić Supraśl, czyli niewielkie, urokliwe uzdrowisko leżące w Puszczy Knyszyńskiej oraz Malawicze Górne, gdzie podziwiać możemy malownicze wzgórza z wiatrakami.

Szlak Tatarski Mały

Krótsza część Szlaku Tatarskiego wynosi 19 kilometrów i rozpoczyna się w Kruszynianach, a kończy w Waliłach. Przebiega przede wszystkim przez niewielkie wsie, takie jak Józefowo, gdzie potomkowie Tatarów żyją od setek lat. Nie spotkamy tu okazałych meczetów i typowych przejawów kultury muzułmańskiej, za to ten szlak obfituje w przepiękne widoki, urokliwe jeziorka i tereny leśne. To 19 kilometrów wspaniałej trasy widokowej, która zachwyca odgłosami natury i możliwością obserwowania codziennego życia dzisiejszych Tatarów.

Tatarskie przysmaki

Szlaki Tatarskie oferują również dostęp do wielu punktów gastronomicznych, w których skosztować możemy oryginalnych, regionalnych przysmaków kuchni tatarskiej. Kuchnia ta opiera się na prostym, sytym i kalorycznym jedzeniu, a wieprzowina zastępowana jest baraniną lub wołowiną. Warto spróbować kołdunów tatarskich (pierożków nadziewanych mięsnym nadzieniem), tatarskiej babki ziemniaczanej czy pierkaczewnika (ciasta z wytrawnym lub słodkim nadzieniem). Na naszym stole pojawić się może katłama czyli rodzaj rolady z mięsnym lub wegetariańskim nadzieniem lub shavla czyli tatarski gulasz przygotowywany z cielęciny. Nawet dzisiejszy Tatarzy dużą wagę przykładają do tradycji, dlatego część potraw związanych bezpośrednio z różnymi świętami może być dostępna w restauracjach i karczmach jedynie w wybranych okresach.

Z pewnością piesza podróż Szlakiem Tatarskim to doskonała przygoda, która daje możliwość poznania obcej kultury, która miała niemały wpływ na życie także rodowitych Polaków i Białorusinów. To właśnie wpływy tatarskie ukształtowały sposób życia dzisiejszej ludności wschodu, jak i miała ogromne znaczenie w kształtowaniu tamtejszej kuchni. To również lekcja tolerancji dla najmłodszych: warto zdawać sobie sprawę z tego, że Polskę od setek lat zamieszkują mniejszości, które są potomkami niegdyś jednego z największych imperiów świata.

4.9/5 - (16 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić