Kalisz to miasto na prawach powiatu w środkowo-zachodniej Polsce, położone na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni. Jest to drugie co do wielkości w województwie wielkopolskim miasto, liczy ok. 110 tys. mieszkańców. Miasto stanowi ważny ośrodek kulturalny – znajdują się w nim teatry, muzea, filharmonia, liczne galerie i organizowane są festiwale.
O Kaliszu można dowiedzieć się dużo ciekawostek. Zachęcam do zapoznania się z nimi.
1. Najstarsze ślady działalności ludzkiej na terenie miasta i jego okolic sięgają mezolitu. Intensywne zasiedlenie w okresie wpływów rzymskich wynikało z położenia w znaczącym punkcie „Szlaku Bursztynowego”, łączącego imperium rzymskie z wybrzeżem Bałtyku. O wystąoieniu tego świadczy fakt, iż około połowy II wieku n. e. aleksandryjski uczony Klaudiusz Ptolemeusz w „Geografii” wymienił miejscowość „Kalisia”,która jest identyfikowaną przez badaczy z Kaliszem. Dzięki temu mówi, się że Kalisz jest najstarszym miastem o którym mówi i pisze się w historii.
2. Liczne wojny i pożary spotkały miasto w XVII i XVIII w. i przez to został zahamowany rozwój Kalisza. Tragiczny był zwłaszcza rok 1792, kiedy to wielki pożar strawił bez mała całe miasto. Wiele lat zajęła jego odbudowa.
3. Ważnym zabytkiem o którym warto wspomnieć jest pochodzący z XV stulecia ratusz. Kształt budowli jest wynikiem późniejszych przebudów i modernizacji, głównie odbudowy dwudziestowiecznej. Był to konieczny zabieg ponieważ, niszczejąca już w XVIII i zdewastowana przez władze zaborcze w XIX wieku budowla została spalona w czasie pierwszej wojny światowej. W czasie odbudowy w 1924 roku ratuszowi nadano formę neoklasycystyczną.
4. W 1838 r. rodzi się w Kaliszu Adam Asnyk, znany i zasłużony pisarz polski.
5. I Wojna Światowa również miała negatywny wpływ rozwój miasta. W sierpniu 1914 r. wojska pruskie zburzyły i spaliły bezbronne miasto. Duża część miasta legła w gruzach. Mieszkańcy w latach 20-tych i 30-tych zawzięcie odbudowywali miasto. Odbudowano go zgodnie z wytycznymi konserwatorskimi, zachowując układ przestrzenny, choć bez rekonstrukcji form historycznych budynków.
6. W XIX wieku można było zaobserwować występowanie różnych kościołów. Panowało wiele kultur, ludzie byli różnej wiary. Na ówczesnym placu św. Józefa obok siebie stoją: prawosławny sobór ( został zburzony w latach 20 XX w.), luterański kościół pojezuicki (obecnie Garnizonowy) i katolicka kolegiata.
7. Podczas II Wojny Światowej Kalisz wcielony został do tzw. Kraju Warty. Okupacja przyniosła represje i prześladowania również wśród ludności żydowskiej, która licznie zamieszkiwała teren.
8. Jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach miasta była wizyta Papieża Jana Pawła II 4 czerwca 1997 r. podczas V pielgrzymki do ojczyzny.
9. W okresie PRL od 1975 r. Kalisz odzyskuje tytuł miasta wojewódzkiego. Jego utratę w 1998 r. częściowo rekompensuje utworzenie diecezji kaliskiej i rozwój szkolnictwa wyższego. Nadzieje na dalszy rozwój daje utworzenie aglomeracji kalisko-ostrowskiej oraz planowana trasa tzw. szybkiej kolei.
10. Ważnym zabytkiem dla miasta jest Katedra św. Mikołaja. Najcenniejszym zabytkiem kościoła należącym pierwotnie do kanoników lateraneńskich był obraz Piotra Pawła Rubensa „Zdjęcie z Krzyża”. Płótno to zostało zniszczone lub skradzione w 1973 r. Jest to wielka strata, gdyż należało do jednych z trzech najcenniejszych arcydzieł malarstwa w Polsce. Ciekawym miejscem, które pozostało są zbudowane przez Kazimierza Wielkiego mury obronne. Ich pozostałe części znajdują się one na terenie dawnego klasztoru.
11. Gęstość zaludnienia w Kaliszu wynosi 1464 osób na km².
12. Kalisz w 2018 roku zamieszkiwało około 4, 6 razy więcej mieszkańców niż w roku 1900.
13. Najniżej położony punkt w Kaliszu znajduje się na 98 m n. p. m. Natomiast najwyższy wznosi się na 151 m n. p. m.
14. Kalisz jest jedynym miejscem w Europie, gdzie można w profesjonalny sposób nauczyć się budowy fortepianów i pianin. Są tylko 3 takie szkoły na świecie
15. 1 października 1994 roku na rynku w Kaliszu zrobiono największego na świecie loda na patyku. Miał on ponad 4 metry wysokości i ważył 8280 kg.
16. Patronem Kalisza jest św. Józef. Święto miasta obchodzone jest 11 czerwca.