15 Ciekawostek o Jeziorze Como

jezioro como
foto – Pixabay

Jezioro Como to jedna z największych atrakcji północnej części Włoch. Znajduje się ono w Alpach i zajmuje trzecie miejsce pod względem wielkości wśród wszystkich włoskich jezior. Na jego wybrzeże przyciągają turystów wspaniały widok błękitnych wód i górujących nad nimi, ośnieżonych szczytów Alp. W otoczeniu nie brakuje atrakcji dla całej rodziny, a także dobrze rozwiniętej bazy gastronomicznej i noclegowej. Przedstawiamy 15 ciekawostek o Lago di Como!

1. Jezioro Como jest jednym z najgłębszych zbiorników wodnych w Europie. Stanowi kryptodepresję – jego dno sięga poniżej poziomu morza. Maksymalna głębokość jeziora dochodzi aż do 425m!

2. Choć jezioro Como nie jest największym we Włoszech – pod względem objętości wody ustępuje miejsca jeziorze Garda i graniczącemu ze Szwajcarią Lago Maggiore), cechuje się bardzo zróżnicowaną linią brzegową. Znajdują się tu liczne małe cyple, półwyspy i zatoczki. To wszystko sprawia, że linia brzegowa jeziora Como jest dłuższa niż linie brzegowe dwóch największych włoskich jezior razem!

3. Na jeziorze Como znajduje się zaledwie jedna wyspa: Isola Comacina. Dostać się na nią można statkiem lub łódką, a na wyspie znajduje się obecnie stanowisko archeologiczne udostępnione zwiedzającym oraz restauracja i punkty widokowe.

4. W języku włoskim nazwa jeziora to Lacus Larius. Okolice jeziora – wraz z wyspą Isola Comacina – były zamieszkiwane przez starożytnych rzymian, po których podziwiać tu można liczne pamiątki w postaci ruin niegdysiejszych budowli.

5. Jezioro Como znane jest wśród gwiazd kina i muzyki, które przy jego wybrzeżu mają swoje wypoczynkowe rezydencje. Znajdują się tu domy m.in. Madonny, Brada Pitta, George’a Clooney’a i Sylvestra Stallone’a.

6. Jedną z najpopularniejszych miejscowości turystycznych przy wybrzeżu Lago di Como jest Bellagio. Początki miasteczka sięgają starożytności, kiedy to istniała w tym miejscu rzymska osada. Ta piękna, zabytkowa miejscowość to dziś najważniejszy kurort i turystyczne centrum całego Jeziora Como. Warto odwiedzić tutejsze wille – niektóre z nich posiadają wspaniałe kolekcje dzieł sztuki, które udostępniane są zwiedzającym.

7. Turyści chętnie odwiedzają także miejscowość Menaggio – piękne, zabytkowe miasteczko, które urzeka rynkiem Piazza Garibaldi. W mieście znajduje się również duży port, atrakcyjną promenadę, a także liczne atrakcje dla rodzin z dziećmi i duża liczba punktów gastronomicznych.

8. Jezioro Como to świetne miejsce wypoczynkowe dla wszystkich miłośników uprawiania sportów wodnych. Latem jest tu ciepło i wietrznie, co sprzyja uprawianiu m.in. windsurfingu. Czyste wody jeziora są prawdziwą gratką dla nurków. Zimą miejsce to jest bazą wypadową w różne części Alp, które słyną z pięknych, malowniczych tras narciarskich i snowboardingowych.

9. Zwiedzając okolice Jeziora Como warto odwiedzić Sacro Monte di Ossuccio czyli świątynię, która wchodzi w kompleks tzw. dziewięciu świętych gór, które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

10. Okolice Jeziora Como słyną z produkcji doskonałej jakości jedwabiu. Największe muzeum, które przedstawia ekspozycje związaną z tym materiałem, podziwiać można w miejscowości Como. Podczas wizyty w miasteczku możemy zwiedzić również tutejszy, trzynastowieczny kościół San Fedele, malowniczy zamek Baradello oraz piękny, zabytkowy rynek miejski.

11. Wokół jeziora usytuowanych jest wiele kąpielisk, które zdobędą serca najbardziej wymagających plażowiczów. Najpiękniejsza z plaż znajduje się w miasteczku Varenna. Słynie ona z piaszczysto-żwirowego podłoża, łagodnego zejścia oraz lazurowej, czystej i przejrzystej wody.

12. W okolicach Jeziora Como nakręconych zostało wiele filmów, a rajskie scenerie zobaczyć można m.in. w słynnym filmie o przygodach Jamesa Bonda “Casino Royale”.

13. Podczas zwiedzania północnego wybrzeża jeziora, warto odwiedzić Orrido di Bellano czyli wąwóz, który powstał miliony lat temu. W tym miejscu przejść się można specjalnie wyznaczonym szlakiem nad rozpadliną z rwącą rzeką. To idealna sceneria do zrobienia pięknych zdjęć!

14. Okolice Jeziora Como słyną z doskonałej kuchni. W tutejszych restauracjach spróbować można świeżych ryb i owoców morza, które wyławiane są bezpośrednio z jeziora. Szczególnie popularne są smażone i wędzone ryby, do których tradycyjnie podaje się polentę – rodzaj kleiku z mąki kukurydzianej. W niewielkich miasteczkach znaleźć można również restauracje z typowymi daniami kuchni włoskiej: pizzą oraz potrawami na bazie ryżu i makaronu.

15. Jak zwiedzać okolice jeziora? Należy pamiętać, że zbiornik wodny otoczony jest przez lasy, kręte drogi i wysokie masywy górskie, przez co przemieszczanie się własnym lub wypożyczonym samochodem może być nieco uciążliwe. Pomiędzy miasteczkami możemy jednak przemieszczać się regularnie kursującymi promami, które zabiorą nas nawet w najbardziej odległe zakątki Jeziora Como.

4.3/5 - (29 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić