15 Ciekawostek o Cinque Terre

Cinque Terre
foto – Pixabay

Cinque Terre to włoski region, który chętnie wybierany jest przez turystów na wakacyjne wypady. Znajduje się on w środkowej części kraju na zachodnim wybrzeżu Półwyspu Apenińskiego (około 90km od Genui). Cinque Terre jest częścią tzw. riwiery liguryjskiej, która zachwyca pięknym, malowniczym wybrzeżem, wspaniałymi plażami i licznymi atrakcjami dla dorosłych i dzieci. Przedstawiamy 15 ciekawostek o tym wspaniałym regionie!

1. Cinque Terre ma status parku narodowego, a w 1997 roku został on wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako miejsce o wyjątkowym znaczeniu kulturowym.

2. Największym miastem na obszarze Cinque Terre jest La Spezia, które słynie szczególnie z dużego portu. W miejscowości La Spezia znajduje się również wiele atrakcji. Warto odwiedzić Muzeum Technologii Morskiej, zabytkowy zamek San Giorgio, Centrum Sztuki Nowoczesnej oraz lokalne Muzeum Etnograficzne.

3. W obszar Parku Narodowego Cinque Terre wchodzą trzy wyspy: Palmaria, Tinetto i Tino. Palmaria, największa z wysp archipelagu, ma do zaoferowania wspaniałe, piaszczyste plaże. Warto wybrać się również na Tino, która słynie ze skalistego wybrzeża i latarni morskiej San Venerio, w której znajduje się ekspozycja muzealna dotycząca technologii morskiej i historii włoskiej marynarki wojennej.

4. Na obszarze Cinque Terre znajduje się kilka miejscowości, z których dwie cieszą się wyjątkowym uznaniem wśród turystów: Manarola i Riomaggiore. Te niewielkie miasteczka wybudowane zostały bezpośrednio na skalistym, wysokim wybrzeżu. Kolorowe budynki szczególnie pięknie prezentują się podczas morskich rejsów po przybrzeżnych wodach.

5. W miasteczkach znajdujących się na obszarze Cinque Terre powszechnie występują tzw. carruggi czyli wąskie, strome uliczki, które schodzą z klifów w stronę wybrzeża.

6. Na całej riwierze liguryjskiej panują doskonałe temperatury do letniego wypoczynku. Lata są tu słoneczne, występują zwykle przyjemne temperatury w okolicy 23-25 stopni, co sprzyja plażowaniu, uprawianiu sportów wodnych i kąpielom. Wiosna i wczesna jesień to idealne pory roku do zwiedzania tutejszych miasteczek i cieszenia się otaczającą zielenią. Zimy na riwierze liguryjskiej są stosunkowo łagodne, jednak często dosyć wietrzne i wilgotne.

7. Na trenie Cinque Terre – a konkretnie w miejscowości Monterosso al Mare – znajduje się piękna, piaszczysto-żwirowo plaża, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych na całej riwierze liguryjskiej.

8. Choć w Monterosso al Mare znajduje się najpiękniejsza plaża regioniu, inne miasteczko dzierży tytuł najbardziej malowniczego. Jest to Vernazza, którą często podziwiać można na pocztówkach i instagramowych fotografiach podróżników. Cechą charakterystyczną Vernazzy są kolorowe zabudowania, które rozciągają się na całej wysokości wysokich klifów.

9. Dojazd samochodem do Cinque Terre może być nieco trudny z powodów ciężkich do pokonania, wyboistych tras. Aby dostać się do parku narodowego lub jednego z pięciu głównych miasteczek na jego terenie najlepiej podróżować pociągiem, które kursują z pobliskich miast.

10. W 2011 roku na terenie Parku Narodowego Cinque Terre doszło do największej katastrofy w historii tego miejsca. Lawina błotna, która przemieszczała się z wyższych partii wybrzeża, spowodowała śmierć 11 osób, a także zniszczyła infrastrukturę turystyczną, niektóre budynki mieszkalne i pojazdy.

11. Miłośnicy pieszych wędrówek powinni przemierzyć Drogę Miłości (Via dell’Amore) – szlak o długości 1,6km, który ciągnie się wzdłuż wysokiego klifu. Podziwiać tu można piękną panoramę morza i fal, które rozbijają się o skaliste wybrzeże. Droga Miłości wzięła swoją nazwę od setek kłódek z inicjałami, imionami i wyznaniami miłości, które przypinają tu zakochani.

12. W Cinque Terre nie brakuje atrakcji dla całej rodziny. Poza zwiedzaniem klimatycznych miasteczek i pieszymi wędrówkami po parku narodowym, to idealne miejsce do zażywania kąpieli, nurkowania i wycieczek statkami – zarówno po zatoczkach, jak i otwartym morzu. Cały region jest świetnie zagospodarowany turystycznie: znajdują się tu miejsca noclegowe, dobrze rozwinięta komunikacja (głównie poprzez połączenia kolejowe), punkty informacji turystycznej i baza gastronomiczna.

13. Najmniejszym miasteczkiem na terenie Cinque Terre jest Corniglia. To niewielka miejscowość, do której dostać się można jedynie przemierzając prawie 400 kamiennych schodów. Odwiedzić w niej można jedną z wielu umiejscowionych tu winnic, które produkują doskonałe, znane na całym świecie wina.

14. Podczas pobytu na riwierze liguryjskiej nie sposób nie spróbować tutejszej, lokalnej kuchni. W restauracyjnych kartach królują potrawy ze świeżych, wyławianych w tym regionie ryb i owoców morza. Znajdziemy również miejsca, w których spróbować można oryginalnej, tradycyjnie wyrabianej pizzy – symbolu całego kraju – a także dań na bazie ryżu czy makaronu. Warto odwiedzić także tutejsze lodziarnie, które ze smaku swoich lodów słyną w całych Włoszech!

15. Na co warto się przygotować podczas pobytu w Cinque Terre? Przede wszystkim na wysokie ceny – region ten chętnie jest odwiedzany przez turystów, przez co ceny w dobrych restauracjach czy ceny zakwaterowań mogą być wysokie. Warto również pamiętać, że tradycyjnie dolicza się tu do rachunku tzw. coperto czyli napiwek od każdej obsługiwanej osoby.

4.2/5 - (25 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić