Atrakcje Pułtusk 2024 🗺️ Ciekawe Miejsca • Co Warto Zobaczyć

fotografia – Marcin Białek / Wikipedia

Pułtusk to wyjątkowo piękne, zabytkowe miasto, które stanowi atrakcyjny turystycznie punkt na mapie województwa mazowieckiego.

Oddalone jest o 60 km na północ od Warszawy. Leży tuż przy skraju Puszczy Białej nad rzeką Narwią. Malownicze ulokowanie miejscowości sprawiło, że corocznie odwiedzają je dziesiątki tysięcy turystów, którzy pragną odkryć wszystkie perły Mazowsza.

Krótka historia Pułtuska

Pierwsze osady na trenie dzisiejszego Pułtuska pojawiły się prawdopodobnie na przełomie VII i VIII wieku. Początek wieku X przyniósł miasto pierwszy duży rozwój – powstał w tym miejscu gród obronny oraz pierwsze zabudowania kasztelańskie. Przez wieki miasto rozwijało się za sprawą biskupów płockich, którzy urzędowali w tutejszym zamku. W ciągu setek lat Pułtusk był wielokrotnie atakowany (między innymi przez Litwinów i Sasów), jednak miasto to było miejscem również wielu wygranych bitew. To właśnie pod Pułtuskiem w 1806 roku wojska Napoleona Bonaparte zwyciężyły legiony rosyjskie, a na cześć tej zwycięskiej bitwy został wzniesiony paryski Łuk Triumfalny. Podczas I i II wojny światowej miasto to było wielokrotnie niszczone podczas bitew między Armią Czerwoną i wojskami III Rzeszy, jednak wiele z wiekowych zabytków możemy podziwiać do dzisiaj.

Największe zabytki miasta

Pułtusk to miasto, w którym znajdziemy przede wszystkim zabytki związane z kulturą chrześcijańską. Najważniejszym z nich jest Bazylika Kolegiacka Zwiastowania Najświętszej Marii Panny czyli piętnastowieczna świątynia powstała dzięki funduszom biskupa płockiego Pawła Giżyckiego. Ogromny budynek został przebudowany dwieście lat później, a za sprawą remontów zyskał renesansowy wygląd. Biała, masywna budowla ze wspaniałymi wieżami zachwyca jednak przede wszystkim swoim wnętrzem: znajduje się tu wiele zabytkowych, pozłacanych ornamentów, gotyckie kielichy sprzed przeszło 500 lat oraz – poza bogatym głównym ołtarzem – aż 14 ołtarzy bocznych.

Na trenie miasta znajduje się również Kościół Świętego Krzyża reprezentujący styl gotycki oraz siedemnastowieczny, barokowy Kościół Świętego Józefa. Do dziś można podziwiać również piwnice magazynowe Jezuitów na Wzgórzu Abrahama (choć dzisiaj częściej nazywa się je „lochami”), których budowę rozpoczęto w 1573 roku. Długie, wąskie korytarze podziemne skrywają pomieszczenia gospodarcze, które niegdyś służyły do przechowywania zapasów wody, wina i pożywienia.

Wartym zobaczenia zabytkiem jest również Zamek w Pułtusku. Ta renesansowa, piętnastowieczna budowla ulokowana jest tuż nad Narwią. Zamek przez ponad 600lat był w posiadaniu biskupów płockich, którzy w tym miejscu żyli i obradowali. Obecnie znajduje się on w rękach prywatnych, a w jego murach swoją siedzibę ma Dom Polonii.

Dużą atrakcją miasta jest także ulokowany na wysepce Rynek, którego centralną część zajmuje zabytkowy Ratusz z wysoką wieżą, w której ulokowane jest Muzeum Regionalne. Dookoła placu handlowego znajduje się mnóstwo zabytkowych kamieniczek i budowli pochodzących z XVIII, XIX i początku XX wieku. Ciekawostką jest to, że jest to jeden z najdłuższych rynków w całej Europie – jego długość wynosi prawie 400 metrów, co plasuje go na pierwszym miejscu na Starym Kontynencie!

Muzeum Regionalne w Pułtusku

Jedną z największych atrakcji w mieście jest Muzeum Regionalne, które skupia się na odnajdywaniu i archiwizowaniu eksponatów historycznych i etnograficznych miasta oraz całego regionu. Szczególnie duża liczba pamiątek dotyczy wydarzeń z początku XIX wieku związanych z pobytem wojsk Napoleona w Pułtusku. Na wystawie znajduje się m.in. szczegółowa makieta obrazująca przemieszczanie się wojsk w czasie Bitwy pod Pułtuskiem, broń powszechnie używana w tamtym okresie oraz liczne ryciny.
Muzeum zajmuje się również epoką średniowiecza. Wystawa „Średniowieczne proto-miasto” znajduje się na siedmiu piętrach wieży ratuszowej i przedstawia najdawniejsze dzieje miasta. Znajdują się tu ekspozycje przedmiotów codziennego użytku stworzone z metali, drewna, kości, a nawet części roślin. Muzeum Regionalne jest organizatorem kilku wydarzeń kulturalnych, w tym również cyklicznych, takich jak Noc Muzeów, Jarmark Średniowieczny i Spotkania ze Sztuką Puszczy Białej.

Atrakcje Puszczy Białej

Będąc w Pułtusku nie sposób ominąć wycieczkę do Puszczy Białej. W XVIII wieku był to jeden z najsłabiej zaludnionych w całym regionie mazowieckim, głównie za sprawą działalności biskupów płockich, którzy traktowali ten obszar jako własność. Choć tereny puszczy w dużej mierze zostały zniszczone w trakcie II wojny światowej, po wielu latach zdołano częściowo odbudować ekosystem tego miejsca. Przez Puszczę Białą przepływa aż pięć z rzek, w tym również Bug i Narew czyli jedne z najdłuższych rzek w Polsce. Przy odrobinie szczęścia zaobserwować można tu życie wielu ssaków m.in. saren, dzików, jeleni czy piżmaków. Duży, podmokły teren sprawia, że na obszarze puszczy istnieją chronione obszary lęgowe wielu gatunków ptaków. Puszcza Biała stwarza idealne warunki do wycieczek pieszych i rowerowych. Obszar ten przecina wiele szlaków dostosowanych zarówno do możliwości wytrawnych miłośników długich wędrówek, jak i początkujących oraz rodzin z dziećmi.

Po więcej informacji o atrakcjach w mieście Pułtusk warto zajrzeć tutaj

4/5 - (50 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić