Chodzież turystycznie – Co warto tutaj zobaczyć w 2024 ?

fotografia / Wikipedia

Chodzież, malowniczo położone miasto na Pojezierzu Chodzieskim. Popularność i sławę miasto zawdzięcza głównie fabryce porcelany. I nie ma się czemu dziwić grubo ponad 200 letnia historia porcelany chodzieskiej odcisnęła swój znak na dziejach miasta.

Chodzieskie zabytki i atrakcje

Podobnie jak w większości polskich miast, jedynymi pozostającymi od wieków nienaruszonymi miejscami są kościoły. Tak też ma to miejsce w Chodzieży.

Po chodzieskim zamku prawie nic nie pozostało poza paroma fragmentami murów. Niewątpliwą atrakcją zwłaszcza dla miłośników urbanistyki są domy tkaczy z XVIII i XX wieku. Domy są drewnianymi budynkami o konstrukcji szkieletowej.

Chodzież ze względu na swoje położenie i sprzyjający klimat ma status uzdrowiskowy. Miasto jest częstym gospodarzem wielu wydarzeń kulturalnych. Słynie z Międzynarodowych Warsztatów Jazzowych „Cho-Jazz”. Jest również organizatorem Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej.

Chodzież – krótko historycznie

Pierwsze ślady osadnictwa na miejscu dzisiejszego miasta sięgają tak odległych czasów, ze można je śmiało pominąć badając historię miasta.
Z bliższych nam czasów na miejscu dumnej Chodzieży, istniał gród związany z czasami kultury łużyckiej. Istnienie osady umiejscawia się pomiędzy VIII, a XI wiekiem. Z badań archeologicznych wynika, że osada mieściła się na jednym ze wzgórz nad Jeziorem Chodzieskim.

Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z początkowych lat XV wieku. Lokacja miasta miała miejsce w roku 1434. Prawa miejskie nadał Chodzieży Władysław Jagiełło. Do roku 1768 miasto leżało w województwie kaliskim.

Przemysłowy rozwój miasta wiążę się o dziwo nie z porcelaną, a z sukiennictwem. W 1656 roku do miasta sprowadzono pierwszych tkaczy. Byli to przybysze z Niemiec. W drugiej połowie XVIII wieku do miasta sprowadzono sukienników. W 1805 roku sukiennicy sprowadzili do miasta pierwszą maszynę tkacką. Maszyna dotarła z Berlina.

Czas rozbiorów to pruska dominacja. Od samego początku zagarnięte przez nich tereny poddawane były silnym działaniom germanizacyjnym. Wraz z Niemcami w Chodzieży pojawili się przedsiębiorcy z branży porcelanowej. Dwaj niemieccy kupcy otworzyli w mieście fabryką fajansu. Tak zaczęła się porcelanowa historia miasta.

Chodzież powróciła do Polski w 1920 roku po zakończonym zwycięstwem Powstaniu Wielkopolskim. Było to pierwsze i jak do tej pory jedyne zwycięskie powstanie w dziejach Polski i o tym należy pamiętań. Niemałą rolę w tym wielkopolskim zrywie powstańczym, odegrała Chodzież. 8 stycznia 1919 roku miała miejsce bitwa o Chodzież. Było to największe starcie zbrojne w całym Powstaniu Wielkopolskim. Bitwa zakończyła się ucieczką wojska niemieckiego i zwycięstwem powstańców.

Po więcej informacji warto zajrzeć tutaj

4.7/5 - (6 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić