Atrakcje Giżycko – Ciekawe Miejsca i Co Warto Odwiedzić

fotografia – Pixabay

Giżycko to miasto położone w województwie warmińsko-mazurskim i ulokowane jest między jeziorami Niegocin i Kisajno.

Nieoficjalnie nazywane jest jako stolica żeglarstwa w Polsce. Stanowi główny port wśród tych, które znajdują się na szlaku wielkich jezior mazurskich. Giżycko to jest również bardzo popularnym wśród turystów i chętnie przez nich odwiedzanym ośrodkiem wypoczynkowym i turystycznym.

Oto najpopularniejsze atrakcje w Giżycku i okolicy

1. Twierdza Boyen

Pierwszą z atrakcji na terenie Giżycka jest niewątpliwie znajdująca się na jego terenie Twierdza Boyen. Posiada ona kształt gwiazdy i została zbudowana w latach 1844-1856 na rozkaz króla Fryderyka Wilhelma Piątego. Warto tu zaznaczyć, że Giżycko należało w tamtym okresie do Prus Wschodnich. Przez wiele lat służyła ona różnorakim celom, aż do lat dziewięćdziesiątych, gdy postanowiono, że będzie służyła, jako miejsce dla turystów. Turyści, którzy zdecydują się na zwiedzanie, mogą znaleźć tu muzeum, klub starych motocykli. Na uwagę zasługuje również fakt, że obecnie odbywa się tu masa licznych koncertów oraz festiwali, które przyciągają setki zainteresowanych to niesamowitą scenerią osób.

2. Wieża Ciśnień

Każdy, kto ma ochotę podziwiać panoramę Giżycka z tej większej wysokości, bezapelacyjnie powinien się w tym celu wybrać na znajdującą się na terenie tego miasta Wieżę Ciśnień. To idealne miejsce na podziwianie tych wszystkich niesamowitych widoków. Posiada ona 25 metrów wysokości i zbudowana została z czerwonej cegły w roku 1900. Stworzono ją w stylu neogotyckim wraz z niezwykle ciekawymi sklepieniami zewnętrznymi, które znajdują się wokół jej korony. W jej wnętrzu można tu również znaleźć muzeum, które posiada setki eksponatów przedstawiających życie tych wszystkich dawnych mieszkańców żyjących na terenie Giżycka, jak i również urokliwą kawiarnię z tarasem widokowym.

3. Regaty

Niewątpliwą atrakcją, jakiej można zaznać na terenie Giżycka, są odbywające się tam całoroczne różnorakie regaty żeglarskie. Do tych najbardziej znanych należą Mistrzostwa Polski Żeglarzy Niepełnosprawnych, Puchar Polski Jachtów Kabinowych, jak i również Mistrzostwa Polski Katamaranów. Wszystkie wyżej wymienione należą do sezonu letniego, ale również i podczas sezonu zimowego można tu podziwiać rywalizację, jaką niewątpliwie są Mistrzostwa Świata i Europy w żeglarstwie lodowym. Wszystkie osoby, które pasjonują się tego typu rywalizacją, bez wątpienia znajdą tu coś dla siebie i będą mogli podziwiać te wszystkie regaty, rozkoszując się przy tym, tymi niesamowitymi widokami, w jakich przychodzi wszystkim zawodnikom rywalizować.

4. Park linowy Wiewióra

To idealne miejsce dla wszystkich najmłodszych. Ciekawostką jest tu fakt, że znajduje się ono w lesie, gdzie na linie można przeprawić się przez rzekę. To dla każdego niesamowite przeżycie, dlatego jest to miejsce tak bardzo popularne, gdyż to właśnie tutaj można albo sprawdzić, albo nabyć liczne umiejętności, jak na przykład idealne utrzymanie równowagi. Również osoby dorosłe mogą spróbować tu swoich sił, a dla wielu z nich będzie to super zabawa i świetnie spędzony czas wolny.

5. Piknik Country

Wszyscy pasjonaci muzyki country będą wręcz zachwyceni, gdyż niedaleko Giżycka, a dokładniej mówiąc w Mrągowie, odbywa się jeden z najbardziej znanych pikników tego typu muzyki na terenie całego kraju, jak również zdobywający coraz większą popularność na terenie całej Europy. Tysiące fanów zbiera się, by w lecie podziwiać najlepszych wykonawców i wspólnie z nimi bawić się do późnych godzin nocnych.

6. Giżycki hotel

Niebywałą atrakcją jest znajdujący się w Giżycku hotel. Wiele osób zapyta pewnie, co sprawia, że jest on aż tak wyjątkowy. Odpowiedź w tej kwestii jest bardzo prosta. Swoją wyjątkowość zawdzięcza temu, że jest to średniowieczny zamek z czternastego wieku, którego wnętrze powala na kolana. Każda osoba, która zdecyduje się na wizytę w nim, przez cały czas czuje się, jakby na jakiś czas przeniosła się do czasów średniowiecza i była czynnym mieszkańcem tamtego okresu.

7. WakePark

Fantastyczną atrakcją jest niewątpliwie giżycki WakePark. To istny raj dla wszystkich fanów wakeboardingu i nart wodnych. Znajdują się tam dwa wyciągi dwusłupowe o długości 230 i 180 metrów. Przy każdej z nich porozstawiano różnorakie przeszkody, które mają służyć do treningu i nauki nowych sztuczek. To miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić, będąc w Giżycku.

8. Trasy rowerowe

Każdy, kto lubi spędzać swój czas na rowerowych wycieczkach, koniecznie powinien się wybrać na tamtejsze rowerowe trasy. Jazda rowerem w pięknych okolicach, pełnych bajecznych drzew, jezior i lasów sprawia, że aż się chce, by taka wycieczka nigdy się nie kończyła.

9. Most obrotowy

Będąc w Giżycku, warto również zobaczyć znajdujący się tam obrotowy most. To niezwykła atrakcja, gdyż jest to jedna z niewielu czynnych konstrukcji tego typu na terenie całej Europy. To budowla również piękna wizualnie, dlatego bezsprzecznie trzeba ją zobaczyć, będąc na terenie tego miasta.

10. Jeziora

Do największych atrakcji tego miejsca zaliczyć można oczywiście jeziora, jak na przykład jezioro Niegocin. Jest to jezioro morenowe, które jest trzecie pod względem wielkości w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Jest to jezioro wytopiskowe typu morenowego, sielawowego. Zbiornik ten ma bardzo zróżnicowane dno o nieregularnej głębokości. Ma wiele zagłębień oraz płycizn w różnych miejscach. Jego brzegi są w większości niskie, a linia brzegowa jest dobrze rozwinięta. Dominuje tu roślinność wynurzona, jak na przykład trzcina pospolita.

Od północy jezioro to łączy się z jeziorem Kisajno. Jest to świetne miejsce dla turystów, zwłaszcza tych, którzy uprawiają żeglugę turystyczną. Należy mieć jednak na uwadze, że nie ma tam dzikich zakątków, w których można zrobić biwak. Latem można urządzać tam jednak m. in. regaty a zimą dobrze odnaleźć mogą się tam miłośnicy bojerów. Na tym jeziorze znajduje się również szlak rejsów statków wycieczkowych. Warto nadmienić, że znajduje się tu również plaża, port Żeglugi Mazurskiej, a także kąpielisko.

11. Kościół Ewangelicki

Będąc w Giżycku, oprócz pobytów nad jeziorami warto wybrać się również na zwiedzanie miasta, które jest pełne pięknych zabytków. Jednym z nich jest z pewnością Kościół ewangelicki w Giżycku. Jest to budowla, która pochodzi z pierwszej połowy XIX wieku. Pierwszy ewangelicki kościół w tym mieście, który został wybudowany w czasach Reformacji. Po tym czasie wielokrotnie dochodziło do zniszczeń i odbudowania budowli. Tę budowlę ukończono ostatecznie w 1827 roku. Kościół został wybudowany na planie prostokąta jako budowla halowa, która została pokryta dachem dwuspadowym. Pod koniec XIX wieku natomiast budowla przebudowana została w stylu neoklasycystycznym. Działania te obejmowały m. in. powiększenie okien czy dobudowanie apsydy i zakrystii. Pojawiła się także nowa ambona.

12. Cerkiew św. Anny

Ciekawym zabytkiem architektury sakralnej jest również z pewnością Cerkiew św. Anny w Giżycku. Jest to prawosławna cerkiew parafialna. Jest to świątynia, która znajduje się w kaplicy ewangelickiej, pochodzącej z końca XIX wieku, która następnie została rozbudowana w latach 80. XX wieku. Budynek ten powstał na planie prostokąta. Jest on murowany, został otynkowany na szary kolor, a także zakończony został półkolistą absydą. Dach tej budowli jest dwuspadowy, a także pokryty jest dachówką, a na nim znajduje się sygnaturka w stylu neobarokowym, która kryta jest blachą, a także zwieńczona została chorągiewką i krzyżem. Od strony frontu znajduje się także mały przedsionek, który ozdobiony został niewielką, cebulastą kopułką, na którym widoczny jest krzyż o ośmiu ramionach. Znajdujące się tam okna są niedużo, a także posiadają półkoliste łuki. Wewnątrz znajduje się natomiast wyposażenie cerkiewne z czasów współczesnych.

13. Wydarzenia kulturalne i festiwale

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Giżycku (lipiec-sierpień)

14. Papugarnia Mazury

Kolejną z tych niesamowicie ciekawych atrakcji, szczególnie tym razem dla tych najmłodszych odwiedzających Giżycko, jest znajdująca się tam Papugarnia Mazury. To miejsce, którego nie opuszczą przez dłuższy czas. Znajdują się tam setki różnorakich gatunków papug, które przyciągają swoim niesamowitym wyglądem i kształtem ogólnym. To dla dzieci istny raj, gdyż to nie tylko doskonała rozrywka, ale również nauka, gdyż znacznie mogą poszerzyć swoją wiedzę tymi egzotycznymi gatunkami. Ale to miejsce zachwyci nie tylko tych najmłodszych, ale także i to dorosłe grono zwiedzających, dlatego to idealna lokalizacja na spędzenie czasu w gronie całej rodziny, który zostanie zapamiętany na bardzo długo.

Po więcej informacji o atrakcjach oraz wydarzeniach kulturalnych w mieście Giżycko warto zajrzeć tutaj

Z Giżycka blisko jest do innych popularnych miejscowości na Mazurach – KętrzynWęgorzewo, Mikołajki czy Mrągowo.

4.3/5 - (19 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz Również Polubić