Elbląg Atrakcje 🗺️ 16 najpopularniejszych rzeczy do zrobienia

elbląg
foto – Pixabay

Elbląg jest miastem położonym jest w województwie warmińsko-mazurskim i będącym drugim pod względem liczby ludności w tym właśnie województwie. Ze względu na wiele atrakcji w samym mieście oraz jego okolicy jest chętnie odwiedzane przez turystów z kraju i zagranicy.

Co warto wiedzieć o Elblągu i jakie miejsca są tutaj warto odwiedzenia? Poniżej znajdują się wybrane informacje.

Rejsy i czartery ze sternikiem

Elbląg to moc atrakcji, w gronie których miejsce szczególne zajmuje Kanał Elbląski. Jest on ważną atrakcją dla miłośników tematycznych  podróży na łonie natury oraz dla tych, którzy uwielbiają wycieczkowe rejsy. Jednym z organizatorów tego typu wycieczek jest HADM Grantowski, którego oferta znajduje się na stronie rejsyelblag.pl.

Z jakich ofert można skorzystać?

Z dłuższej wyprawy po kanale, dzięki której można ujrzeć Jezioro Drużno i słynne pochylnie lub jedną z największych inwestycji budowlanych w Polsce – Przekop Mierzei Wiślanej – kanał żeglugowy Nowy Świat, lub z krótszej wycieczki, podczas której można odkryć piękno rzeki Elbląg i spojrzeć na miejską starówkę z wyjątkowej perspektywy.

W ofercie są następujące trasy:

Rejs Elbląg – Tolkmicko

Rejs z przewodnikiem po jeziorze Drużno

Rejs na przekop Nowy Świat (Nowość)

Rejs Elbląg-Krynica Morska

Rejsy na pochylnie

Rejsy 30 min po rzece Elbląg

Dodatkowo organizujemy imprezy okolicznościowe: komunie, przyjęcia, urodziny, wieczory panieńskie i kawalerskie, spotkania biznesowe.

Więcej szczegółów pod numerem telefonu: 730 066 861

Strona internetowa: https://rejsyelblag.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/rejsyelblag

Instagram: rejsyelblaghadm

e-mail: rejsy@hadm.pl

1. Stare Miasto

Elbląg jest prawdopodobnie najciekawszym miast na Warmii, a tutejsza starówka skutecznie przypomina o długiej historii miasta. Na co warto zwrócić uwagę na jej terenie? Na historyczny układ urbanistyczny oraz kamienice, które po starannej renowacji zachwycają swymi elewacjami. Spacer po Starym Mieście w Elblągu będzie też nie lada gratką dla miłośników architektury gotyckiej, na których czeka m.in. katedra św. Mikołaja oraz Brama Targowa z XIV stulecia.

2. Muzeum Archeologiczno-Historyczne

Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu to miejsce dla miłośników historii. Już samo położenie muzeum jest ciekawe, ponieważ znajduje się ono na terenie podzamcza dawnego zamku krzyżackiego. Główną część zbiorów stanowią tutaj eksponaty znalezione na terenie Elbląga, Żuław, Pomorza czy też krajów północnoeuropejskich. To właśnie tutaj można zobaczyć najstarsze znalezione w Europie okulary, giternę z XV wieku, wyroby złotnicze z pomorskich warsztatów, barokowe meble i wiele innych skarbów związanych niemal z wszystkimi epokami.

3. Kanał Elbląski

Kanał Elbląski to żeglowna wodna droga znajdująca się na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Został wybudowany w połowie XIX wieku, a więc dzisiaj stanowi nie tylko zabytek techniki, ale również pomnik kultury. Kilkanaście lat temu w plebiscycie “Rzeczpospolitej” został nawet nazwany jednym z siedmiu cudów Polski. Już od początku XX wieku Kanał Elbląski był również wykorzystywany do wycieczek turystycznych.

Kanał Ostródzko-Elbląski to ciekawa droga wodna, której pokonanie pozwala docenić piękno Warmii i Mazur.

Rejsy zaczynają się m.in. Buczyńcu, Ostródzie i Elblągu. Wśród oferowanych tras rejsów pojawiają się m.in.:

-Szlak Czterech Pochylni (na trasie Buczyniec – Jelenie)

-Statkiem po trawie (rejs na trasie Buczyniec – Elbląg, znanej z ciekawych rozwiązań hydrotechnicznych)

-Szlak Drwęcy (Ostróda – Jezioro Pauzeńskie)

-Szlak Wikingów (Elbląg – Jezioro Druzno).

4. Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej

Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej został utworzony w 1985 roku i obejmuje najciekawsze tereny Wysoczyzny, które są w większości porośnięte lasem bukowym. Co zupełnie nietypowe dla tej części Polski, park ma cechy obszaru górskiego i występują tutaj takie rośliny, jak żebrowiec górski czy niezwykle rzadka lilia złotogłów. Park ten jest też miejscem zamieszkania wielu gatunków zwierząt, a wśród nich jeleni, jenotów, żurawi czy orlików krzykliwych. Miejsce to pozwala na długie spacery w pięknych okolicznościach przyrody, a na jego terenie znajduje się kilka rezerwatów.

5. Rejsy po Zalewie Wiślanym

Zalew Wiślany jest bardzo ważną jak i urokliwą zatoką Morza Bałtyckiego, którą przecina granica z Rosją. Kto chce nacieszyć się jego pięknem, ten może wybrać się na rejs wycieczkowym statkiem. Można zdecydować się na rejs na trasie Elbląg – Gdańsk, można też zdecydować się na wycieczkę na trasie Frombork – Krynica Morska – Tolkmicko.

6. Katedra św. Mikołaja w Elblągu

Katedra św. Mikołaja jest jednym z najważniejszych zabytków, jakimi może się pochwalić Elbląg. Historia tej budowli zaczyna się w XIII wieku, choć obecny jej wygląd jest zasługą odbudowy po II wojnie światowej. Co można tu zobaczyć? Przede wszystkim piękne wnętrze, w którym wyróżnia się gotycka rzeźba św. Mikołaja oraz późnogotyckie ołtarze, które trafiły tu  z pobliskich kościołów. Dumą katedry pozostaje jednak wieża, licząca sobie aż 97 m wysokości. Jest ona rewelacyjnym punktem widokowym, z którego można podziwiać miasto z wyjątkowej perspektywy.

7. Brama Targowa

Brama Targowa jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków miasta. Została wybudowana w XIV wieku i stanowi część nieistniejących już średniowiecznych murów obronnych Elbląga. Działa tutaj punkt Informacji Turystycznej, a od kilkunastu lat istnieje platforma, z której można podziwiać stare miasto.

8. Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia

Rodzinny Park Rozrywki Nowa Holandia to miejsce, które najchętniej odwiedzają rodziny z małymi dziećmi. Na terenie parku znajduje się nie tylko ogród zoologiczny, ale również repliki zabytków z całego świata i strefy zabawy, które pozwalają dzieciom na wiele godzin szaleństw.

9. Bażantarnia w Elblągu

Bażantarnia w Elblągu to zabytkowy park leśny, który znajduje się na samym skraju Wysoczyzny Elbląskiej. Już w osiemnastym wieku mieszkańcy miasta lubili tutaj odpoczywać, a na początku XIX wieku wybudowano karczmę, która dzisiaj funkcjonuje jako Restauracja Myśliwska. Na terenie Bażantarni rośnie wiele rzadkich roślin, które są nietypowe dla tej części Polski, a mianowicie kozłek bzowy, żebrowiec górski czy nawet przetacznik górski. Jest ona również domem dla dzików, borsuków, jeleni oraz wielu gatunków ptaków.

10. Ścieżka Kościelna

Jedną z najsłynniejszych ścieżek w mieście jest tak zwana Ścieżka Kościelna, która łączy trzy kościoły znajdujące się na Starym Mieście. Całe przejście rozpiera dziesięć gotyckich łęków i jest to jeden z nielicznych oryginalnych elementów średniowiecznych znajdujących się w najstarszej części miasta. Warto podkreślić, że po drugiej wojnie światowej ścieżka ta była zamknięta dla turystów w obawie przed jej zniszczeniem, a jej oficjalne otwarcie miało miejsce dopiero w 2006 roku.

11. Neogotycki Pałac Augusta Abbega

Neogotycki Pałac Augusta Abbega w Elblągu został wybudowany na początku XIX wieku. Po drugiej wojnie światowej został przekazany Lasom Państwowym i to do nich należy do dnia dzisiejszego. Znajduje się on na terenie atrakcyjnej Bażantarnii i stanowi jedną z jej większych atrakcji poza samą przyrodą.

12. Miasto Frombork

Frombork to miasto chętnie odwiedzane przez miłośników nauki, którzy chętnie wędrują śladami Mikołaja Kopernika. W mieście tym można odwiedzić wiele miejsc związanych z astronomem, przy czym obiektem najważniejszym jest tu Bazylika Archikatedralna pw. Wniebowzięcia NMP i św. Andrzeja Apostoła, w której znajduje się m.in. grób Kopernika. Wieża Radziejowskiego i znajdujące się w niej Wahadło Foucaulta to kolejne atrakcje, które przyciągają do Fromborka. W mieście tym warto również zwiedzić Pałac Biskupi (obecnie Muzeum Mikołaja Kopernika) oraz tętniący życiem port.

13. Muzeum Stutthof w Sztutowie

Muzeum Stutthof w Sztutowie zostało zorganizowane na terenie części dawnego obozu koncentracyjnego i do dzisiaj przyciąga miłośników historii, a zwłaszcza tych skupiających się na drugiej wojnie światowej. Znajdują się tutaj wyjątkowo bogate archiwa, a także wystawy stałe i czasowe poświęcone więźniom oraz życiu w obozie.

14. Activity Park

Activity Park to alternatywa na pochmurne dni, która przypadnie do gustu zwłaszcza rodzinom z dziećmi. Na terenie ogromnego kompleksu znajdują się nowoczesne trampoliny i baseny z piankami, zapewniające dzieciom mnóstwo zabawy.

15. Centrum Sztuki Galeria EL

Centrum Sztuki Galeria EL to urządzona w średniowiecznych murach galeria, w której można dziś podziwiać obrazy, grafiki i inne prace plastyczne gromadzone tutaj od lat sześćdziesiątych. Dodatkowo regularnie odbywają się tutaj wystawy czasowe.

Elbląg – krótko historycznie

Elbląg został założony w pierwszej połowie XIII wieku i otrzymał prawa miejskie już dziewięć lat później. Nazwa miejscowości nawiązywała do rzeki Elbing, która obecnie nosi taką samą nazwę, jak miasto, a od XIII wieku Elbląg należał do stowarzyszonych miast prowadzących ze sobą wymianę handlową, co bardzo wpłynęło na jego szybki rozwój.

Jeszcze przed zakończeniem drugiej wojny światowej honorowymi obywatelami miasta zostali przywódca Niemiec, Adolf Hitler, a także jego minister propagandy, czyli Joseph Geobbels. Na szczęście miasto to nie jest kojarzone wyłącznie z nazistami. Na przestrzeni lat jego dynamiczny rozwój sprawiał, że przyciągał wielkich uczonych, a jednym z nich był Mikołaj Kopernik.

Wykopaliska archeologiczne na terenie Elbląga pozwoliły badaczom odnaleźć tutaj wiele cennych zabytków. Jednym z nich są najstarsze znalezione na terenie całej Europy okulary, które najpewniej pochodzą z XV wieku. Na ziemiach elbląskich znaleziono również giternę oraz jedną z trzech wind towarowych z dawnych czasów, jakie w ogóle udało się odnaleźć na naszym kontynencie. Warto też wspomnień o tym, że jedna z dzielnic miasta do dziś nosi nazwę Winnica, ponieważ kiedyś uprawiano tutaj winogrona na dużą skalę.

4.1/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić