Piramida w Rapie

Piramida w Rapie to jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na terenie Mazur, które do dziś fascynuje badaczy i historyków z całego kraju
fotografia by mzopw / Wikipedia

Piramida w Rapie to jeden z najbardziej tajemniczych obiektów na terenie Mazur, które do dziś fascynuje badaczy i historyków z całego kraju. Aurę sekretu podsyca fakt, że do dziś nie jest pewne, kto i kiedy ją zbudował oraz samo umiejscowienie obiektu na cichym, gęsto zalesionym terenie.

Niepotwierdzona hipoteza

Powstanie piramidy wiąże się z postacią barona Friedricha von Fahrenheid – dziewiętnastowiecznego kolekcjonera, miłośnika kultury starożytnego Egiptu, mecenasa sztuki i podróżnika. Z pierwszymi podaniami o kulturze egipskiej zetknął się prawdopodobnie w Paryżu, gdzie wówczas zainteresowanie starożytnymi metropoliami było wyjątkowo duże. Według niepotwierdzonej teorii piramidę na zlecenie Fahrenheida wybudował Bertel Thorvaldsen, wybitny artysta duński, który jest autorem pomników, m.in. Józefa Poniatowskiego i Mikołaja Kopernika w Warszawie.

Dzieje piramidy

W obiekcie pochowani zostali członkowie całej rodziny Fahrenheidów, po których śmierci piramida została niemal zapomniana przez mieszkańców regionu, a w czasie wejścia do Polski wojsk rosyjskich budowla została doszczętnie zdewastowana. Ciekawostką jest, że gdy w XXI wieku rozpoczęto prace zabezpieczające obiekt (a następnie remontowe, by uczynić z piramidy atrakcję turystyczną), leżące w grobowcu ciała były pozbawione głów. Choć nikt nie jest w stanie tego potwierdzić, według podań mieszkańcy odcięli je uważając, że miejsce to jest nawiedzone i powoduje choroby panoszące się wśród pasącego się w okolicy bydła. Hipotezę tę może potwierdzać fakt, że w pobliskiej miejscowości Zakałecz Wielki również znajdował się duży, rodzinny grobowiec, a znalezione w nim zwłoki również zostały pozbawione głów.

Piramida w Rapie ma wysokość 15,9 metra. Podstawa budowli jest kwadratem o boku ponad 10 metrów. Obecnie wejście do niej jest zabezpieczone, obiekt podziwiać można z zewnątrz. Aby dostać się w jej pobliże najlepiej wyruszyć z dworu w Rapie i kierować się wzdłuż długiej, kamiennej grobli. Dodatkowo w pobliżu piramidy znajduje się darmowy parking, a w okolicznych miejscowościach znaleźć można bogatą ofertę noclegową oraz liczne punkty gastronomiczne, w których możemy skosztować doskonałych ryb i dań regionalnych.

4.6/5 - (5 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić