Jezioro Nidzkie – Informacje i Ciekawostki

jezioro nidzkie
foto – Autorstwa Lech_Darski, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59058171

Jezioro Nidzkie to jezioro znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim, a dokładnie w mieście Ruciane-Nida. Ze względu na piękne położenie i bliskość Mazurskiego Parku Krajobrazowego jezioro cieszy się dużą popularnością wśród turystów.

Co warto o nim wiedzieć? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Jezioro Nidzkie jest jednym z najmniej zmienionych przez ingerencję i działalność człowieka zbiornikiem wodnym w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich. Obowiązuje tutaj również częściowa strefa ciszy.

2. Jezioro ma powierzchnię przekraczającą 1800 hektarów, długość sięgającą 23 kilometrów, a także maksymalną głębokość powyżej 23 metrów.

3. Jezioro Nidzkie znajduje się na terenie Puszczy Piskiej, która jest największym kompleksem leśnym na całych Mazurach. W związku z tym w pobliżu można zobaczyć wiele gatunków zwierząt takich, jak łosie, bobry, niedźwiedzie czy bociany.

4. Na prawym brzegu jeziora znajduje się Leśniczówka Pranie, gdzie w latach pięćdziesiątych często bywał Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie znajduje się w niej Muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego wypełnione pamiątkami po poecie takimi, jak rękopisy, zdjęcia czy archiwalne czasopisma, z którymi współpracował.

5. Jezioro Nidzkie ma bardzo urozmaicony kształt pełen zatok i wysepek, dlatego stanowi raj dla fanów sportów wodnych i pływania kajakami. Na trasie można podziwiać imponującą przyrodę i piękne widoki.

6. Kajakarze oraz żeglarze mogą dostać się do jeziora poruszając się Szlakiem Puszczańskim, który wiedzie przez Jezioro Mikołajskie i Bełdany, a następnie Śluzą Guzianka oraz przez jeziora Guzianka Mała i Guzianka Wielka.

7. Krzyże to wieś mazurska, gdzie znajduje się jeden z portów Jeziora Nidzkiego. Wieś była po raz pierwszy wspominana na samym początku XVIII wieku, a niedługo po drugiej wojnie światowej dopłynął tutaj Igor Newerly. Akcja jego powieści “Archipelag ludzi odzyskanych” częściowo toczy się w tej miejscowości.

8. Karwica to miejscowość położona nad Jeziorem Nidzkim, gdzie spragnieni spokoju turyści i żeglarze chętnie odpoczywają od zgiełku popularniejszych miejscowości, które w sezonie letnim są pełne ludzi. Znajduje się tutaj piaszczysta plaża oraz przystań.

9. Ruciane-Nida to miasto, które warto odwiedzić ze względu na liczne zabytki. Znajdują się tutaj między innymi wieża wodna i parowozownia z XIX wieku, drewniany dom “Borejszówka”, w którym pomieszkiwał Jerzy Borejsza, czy też “Willa Strobla” z XIX wieku.

10. Ruciane-Nida to miasto, które przypadnie do gustu fanom aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W mieście swój początek mają liczne ścieżki dydaktyczne, takie jak “Ruciański las – szlakiem starych dębów” czy “Wokół jeziora Chudek”.

11. Mazurski Park Krajobrazowy został utworzony w 1977 roku i jest jednym z największych parków krajobrazowych w Polsce. To właśnie tutaj znajduje się największe w Polsce jezioro Śniardwy, a także wiele innych jezior i rzek.

12. Na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego znajdują się liczne rezerwaty przyrody, do których należą na przykład Stary Czapliniec, Królewska Sosna, Ławny Lasek i liczne jeziora. Wśród wielu gatunków zwierząt, które tutaj występują, należy wyróżnić kiełża, czyli skorupiaka uznanego za relikt polodowcowy.

4.7/5 - (4 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić