Olsztynek Turystycznie – Atrakcje 2024

olsztynek
foto – Pixabay

Olsztynek to niewielkie miasto znajdujące się w województwie warmińsko-mazurskim . Usytuowane jest niespełna 30 kilometrów od Olsztyna, a ze względu na geograficzne położenie stanowi miejsce, do którego ochoczo przybywają turyści z różnych zakątków Polski. Pierwsze wzmianki na temat miasta pochodzą jeszcze z XIV wieku. Prawa miejskie zostały z kolei nadane w 1359 roku z rąk wielkiego krzyżackiego mistrza Winrida von Kniprode. Już podczas I Wojny Światowej miasto uległo znaczącym uszkodzeniom i niestety niszczycielskie wojska sowieckie nie oszczędziły miasta również podczas najokrutniejszej z wojen. Olsztynek znajduje się na Mazurach i w związku z tym jest miejscowością, która przyciąga turystów zwłaszcza w sezonie letnim.

Co warto zobaczyć w Olsztynku i okolicach? Oto kilka propozycji. 

1. Pragnąc zaserwować sobie przyjemną podróż do przeszłości warto wybrać się do Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. Historia tego miejsca sięga początków XX wieku. Zostało założone przez doktora Richarda Dethlefsena, który pełnił funkcję Prowincjonalnego Konserwatora Zabytków Prus Wschodnich. Pierwotnie muzeum znajdowało się w Królewcu i dopiero w latach trzydziestych postanowiono je przenieść do Olsztynka. Dzisiaj na jego terenie znajduje się niespełna 70 obiektów architektonicznych. Można tutaj również podziwiać okazy rzadkich zwierząt gospodarskich. To idealne miejsce na rodzinny spacer, ale również podróż o walorach edukacyjnych.

2. Najważniejszym punktem w całym mieście jest rynek, na którym znajduje się budynek ratusza oraz słynny pomnik lwa. Obecny ratusz jest budowlą odbudowaną po I Wojnie Światowej. Warto dodać, że jego wcześniejsza wersja została wzniesiona w XVII wieku, ale padła ofiarą feralnego pożaru. W budynku dzisiaj znajduje się Multimedialne Muzeum Stalagu IB i Historii Olsztynka. To prawdziwa gratka dla miłośników historii. Na miejscu poznamy historię jeńców wojennych. Będziemy mogli również podziwiać przedmioty, które niegdyś do nich należały.

3. Bez wątpienia warto zobaczyć pozostałości zamku krzyżackiego. Powstawał w XV wieku i trzeba przyznać, że niewiele po nim zostało. Uratowały się fundamenty skrzydła wschodniego oraz skrzydło północne. Nie można wejść do środka, ale entuzjaści historycznych akcentów z pewnością będą chcieli rzucić okiem na zewnętrzne mury byłego zamku.

4. Czternastowieczny kościół w stylu gotyckim to atrakcja sama w sobie. Niegdyś ta imponująca budowla pełniła funkcje obronne. Niestety zniszczenia, jakie niosła za sobą II Wojna  Światowa dotknęła również Olsztynek. Kościół został odbudowany po wojnie, a od lat siedemdziesiątych znajduje się tutaj muzeum. Tuż za kościołem znajduje się niepozorny budynek, w którym w 1764 roku urodził się Krzysztof Celestyn Mrongowiusz – wybitny duchowny i przy okazji jeden z pierwszych badaczy folkloru kaszubskiego.

5. W Olsztynku znajduje się Huta Szkła Artystycznego. Na miejscu będzie można obserwować mistrza w swoim żywiole. To niepowtarzalna okazja do tego, by zobaczyć, jak powstają piękne szklane przedmioty, które w tym wypadku są dziełem rękodzielniczym. Co więcej, można się również załapać na zajęcia, podczas których dowiemy się sporo na temat formowania ze szkła. Będzie można również spróbować swoich sił w tej materii.

6. W Ostródzie znajdującej się nieco ponad 30 kilometrów od Olsztynka znajduje się wyciąg dla narciarzy wodnych. Jest usytuowany nad jeziorem Drwęckim. Znajduje się tutaj również tor kajakowy oraz wypożyczalnia sprzętu wodnego. Obiekt jest otwarty od początku maja do końca września.

7. Będąc w Olsztynku warto również wybrać się do pobliskiego Olsztyna. Jedną z największych atrakcji jest bez wątpienia Zamek Kapituły Warmińskiej. W skrzydle północnym obecnie znajduje się Muzeum Warmii i Mazur. Normalny bilet kosztuje raptem 15 PLN, a ulgowy 10 PLN. Warto również zainteresować się ofertami rodzinnymi.

8. Nieopodal Olsztynka znajdują się Pola Grunwaldzkie. To własnie w tym miejscu odbyła się sławetna bitwa pod Grunwaldem. Znajduje się tutaj Pomnik Zwycięstwa Grunwaldzkiego, ale jest także Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Warto pamiętać, że każdego roku w okolicach 15 lipca odbywa się tutaj wspaniała inscenizacja wielkiej bitwy. Sama impreza przyciąga tysiące turystów oraz miłośników historii. Jest wspaniałym widowiskiem.

9. W Olsztynku przy ulicy Floriana znajduje się Restauracja z Zielonym Piecem. To idealne miejsce dla osób, które po intensywnym dniu pragną rozkoszować się pysznym jedzeniem i nabrać sił w klimatycznym miejscu. Lokal serwuje doskonałej jakości kuchnię polską.

4.5/5 - (2 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić