Morze Jońskie 🗺️ Informacje i Ciekawostki

morze jońskie
foto – Pixabay

Morze Jońskie – część Morza Śródziemnego, które położone jest u wybrzeży Grecji, Albanii i Włoch. Powierzchnia akwenu wynosi 169 tys. km2.

1. Morze Jońskie łączy się na północy z Morzem Adriatyckim przez cieśninę Otranto. Na wschodzie jego granice wyznacza wybrzeże Albanii i Grecji, od miejscowości Butrint na północy po przylądek Matapan na Półwyspie Peloponeskim na południu. Na zachodzie znajduje się wybrzeże Włoch i Sycylia, od Santa Maria di Leuca do przylądka Passero. Granica na południu jest umowna, a wyznacza ją linia rozpięta pomiędzy przylądkiem Passero i przylądkiem Matapan.

2. Poza wspomnianym Morzem Adriatyckim, z którym Morze Jońskie łączy się poprzez cieśninę Otranto, rozdzielającą Półwysep Apeniński i Półwysep Peloponeski, akwen ma również połączenie na wschodzie z Morzem Egejskim poprzez Kanał Koryncki i na zachodzie z Morzem Tyrreńskim poprzez Cieśninę Mesyńską.

3. Kanał Koryncki powstał w latach 1881-1893. Przebiega przez Przesmyk Koryncki, który łączy półwysep Peloponez z pozostałą częścią Grecji. Ma 24,6 m szerokości na poziomie morza oraz 21,3 m na dnie.

4. Średnia głębokość akwenu wynosi 2083 m, a maksymalna, znajdująca się w Rowie Helleńskim, 5121 m. Temperatura wód powierzchniowych przyjmuje wartości 25-26 st. C latem i 12,5-14 st. C zimą. Zasolenie kształtuje się na poziomie 38,5-38,9 ‰.

5. Akwen posiada urozmaiconą linię brzegową i liczne zatoki. Wśród największych znajdują się zatoka Tyrencka, Ambrakijska, Patraska, Koryncka i Kiparysyjksa. Rejon Morza Jońskiego jest wysoce rozwinięty turystycznie, a wzdłuż wybrzeży usytuowane są liczne kąpieliska i miejscowości wypoczynkowe.

6. We wschodniej części akwenu znajduje się archipelag Wysp Jońskich, składający się z 7 dużych i 28 mniejszych wysp oraz licznych niewielkich, bezludnych wysepek oraz wystających z wody skał. Największa spośród nich jest Kefalonia (tudzież Kefalinia), z powierzchnią ok. 780 km2. Wśród najbardziej znanych można wyróżnić Korfu.

7. Wśród innych archipelagów Morza Jońskiego można wymienić Alkionidy w Zatoce Korynckiej, Wyspy Cheradi w Zatoce Taranto oraz niewielkie Wyspy Cyklopów u wybrzeży Sycylii.

8. Wśród największych portów morskich znajdują się włoskie Tarent, Katania i Syrakuzy oraz greckie Patras i Korfu.

9. Wysokość pływów, a więc różnica między wysokością wody podczas przypływu i odpływu, na Morzu Jońskim wynosi 40 cm.

10. Na Morzu Jońskim jest silnie rozwinięte rybołówstwo. Dokonuje się tu połowów makreli, tuńczyków, sardynek, szprotów, sardeli, głowaczy, kalmarów i małży.

11. Nazwa morza, według hipotezy starożytnych autorów, wywodzi się od występującej w greckiej mitologii nimfy Io. Była ona kapłanką Hery w Argos i ukochaną boga Zeusa. Współcześnie niektórzy przypisują etymologię protogreckiemu plemieniu Jonów, którzy pojawili się na terenie obecnej Grecji ok. 2 tys. lat p.n.e.

12. Morze Jońskie jest akwenem chętnie wybieranym przez żeglarzy ze względu na dość łagodne wiatry i nieduże fale. Z silniejszych wiatrów pojawia się tu mistral w lipcu i sierpniu, a czasem występują również wiatry spadowe, głównie w godzinach wieczornych.

13. Zatoka Patraska i Zatoka Koryncka połączone są ze sobą mostem wantowym, zwanym również podwieszanym, o długości 2883 m i szerokości 27,2 m. Przebiega nad cieśniną Rio-Andirio, łącząc ze sobą miejscowości o takich właśnie nazwach. Powstał w 2004 r. i znacznie skrócił czas podróży między Grecją kontynentalną i Półwyspem Peloponeskim.

4.7/5 - (3 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić