12 Ciekawostek o Zimorodku

zimorodek
foto – Pixabay

Zimorodek jest bardzo interesującym ptakiem o niezbyt wielkich rozmiarach. Wyróżnia się bardzo charakterystycznym ubarwieniem i faktem, iż jest rybożerny. Należy do rodziny zimorodkowatych. Gatunek tego ptaka jest dość znany, głównie ze swojego przepięknego ubarwienia. Otóż zimorodek ma większość piór w kolorze niebieskawym lub zielonkawym, natomiast na brzuchu ma zabarwienie pomarańczowe. Jego dziób jest dość długi, co ułatwia mu znacznie zdobywanie pokarmu. Zimorodek może się pochwalić jeszcze większą ilością ciekawych faktów i o sobie.

1. Zimorodek jest bardzo małym ptakiem. Długość jego ciała to około 16 cm, przy czym rozpiętość skrzydeł osiąga około 25 cm szerokości, natomiast jego masa nie przekracza nawet 40 gram.

2. Zimorodek w Polsce objęty jest ścisłą ochroną gatunkową.

3. Zimorodek żywi się głównie małymi rybami, które łowi bezpośrednio z wody, nurkując w rzece. Czasami zdarza mu się także zjeść żaby bądź raki. Zazwyczaj lata bardzo nisko nad wodą, co znacznie ułatwia mu zdobywanie pożywienia.

4. Zimorodek swoje gniazda zakłada zazwyczaj w norach ziemnych lub też przy stromych brzegach rzeki albo w kamieniołomach. Takie gniazdo ma zwykle nie więcej niż 1 metr wielkości.

5. Powstanie nazwy „zimorodek” jest niezwykle ciekawe. Otóż po pierwsze, można powiedzieć, że w dawnych czasach w języku polskim mówiono na ten gatunek „ziemio-rodek” i to właśnie stąd wzięła się dzisiejsza nazwa, ponieważ miało to oznaczać, iż ptak ten rodzi się w ziemi, ze względu oczywiście na bardzo niskie położenie gniazda. Inni jednak twierdzą, iż nazwa wzięła się od słowa „zima”, a nie od słowa „ziemia”, ponieważ ptak ten rodzi się w okresie zimowym.

6. Zimorodek każdego dnia zjada tyle pokarmu, ile odpowiada mniej więcej 60 % masy ciała ptaka.

7. Samica zimorodka każdorazowo składa mniej więcej od dwóch aż do 10 jaj, mających niecałe 2 cm szerokości oraz nieco ponad 2 cm długości. Jaja te mają białawe zabarwienie.

8. Zimorodek zazwyczaj żyje około 7 lat, jednakże zdarzają się także przypadki, które żyją nawet do 20 lat.

9. Zimorodek był dość często wykorzystywany w kulturze, między innymi w literaturze, poezji, sztuce, a nawet kiedyś obecny był także na znaczkach pocztowych.

10. Populacja zimorodków niestety ciągle maleje, a śmiertelność w przypadku tego gatunku jest bardzo wysoka, głównie ze względu na fakt, iż w okresie zimowym zbiorniki wodne marzną, więc zimorodki odcięte są od swojego głównego źródła pokarmu.

11. Gatunek zimorodka po raz pierwszy opisał Karol Linneusz w roku 1758.

12. Osobniki gatunku zimorodka bardzo często rywalizują między sobą o dane terytorium. Czasami nawet próbują się wzajemnie topić w rzekach czy strumykach.

3.8/5 - (12 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić