20 Ciekawostek o Wydrach

wydra
foto – Pixabay

Wydra jest jedynym istniejącym dziś gatunkiem drapieżnego ssaka ziemnowodnego z rodziny łasicowatych, który występuje naturalnie na terenie Polski. Występuje również w prawie całej Europie, Azji i częściowo w Afryce. Co warto wiedzieć o wydrach? Poniżej znajdują się wybrane ciekawostki.

1. Znanych jest około trzynastu gatunków wydr. Zazywczaj mają one około 70 do 90 centymetrów długości i ważą do 10 kilogramów.

2. Wydry najchętniej żyją w pobliżu rzek, jezior, potoków i stawów. Budują nory przy brzegu, a wejście do korytarza kamuflują pod powierzchnią wody. Z kolei specjalne otwory wentylacyjne znajdują się pod korzeniami drzew. Zdarza się również, że wydry zajmują nory wykopane wcześniej przez lisy i borsuki.

3. Smukłe ciało wydry pozwala jej bardzo sprawnie poruszać się na wodzie i pod wodą. Należą one do bardzo dobrych i szybkich pływaków.

4. Wydra cechuje się bardzo gęstą sierścią, która stanowi warstwę izolacyjną chroniącą ją przed zmoknięciem i zimnem. Ma również długi ogon, za pomocą którego steruje podczas pływania i osiąga większa prędkość.

5. Palce wydry połączone są specjalną błoną, tworząc coś na kształt naturalnej płetwy. Ma to ogromny wpływ na prędkość, jaką zwierzęta te są w stanie rozwinąć podczas pływania. Potrafi również zamknąć swoje drobne uszka, aby nie wleciała do nich woda.

6. Przeciętna długość życia wydry to mniej więcej dziesięć lat. Zbadano jednak wydrę, która pobiła rekord w tej kwestii, dożywając aż dwudziestu siedmiu lat.

7. Wydry prowadzą samotny tryb życia. Łączą się tylko w okresie godowym, ale po jego zakończeniu rozstają się. Ciąża trwa ponad dwa miesiące i na ogół po upływie tego czasu rodzą się trzy młode wydry.

8. Nowonarodzone wydry przez pierwsze trzy miesiące są zależne od swojej matki i w ogóle nie wychodzą z norek. Dopiero po kilku miesiącach zaczynają naukę pływania, a po roku od narodzin opuszczają matkę, aby wieść samotnicze życie.

9. Wydry mają bardzo dobry wzrok, dlatego polowanie po zmroku nie stanowi dla nich żadnego problemu. Widzą doskonale zarówno pod wodą, jak i na powierzchni, dlatego nie miewają problemów ze zdobyciem pożywienia.

10. Wydry nie mają naturalnego wroga wśród zwierząt, ale istnieje wiele innych czynników, które mają negatywny wpływ na ich życie. Jednym z nich jest na przykład rosnący poziom zanieczyszczenia wód, który wyjątkowo wpływa na żywotność wydr.

11. Wydry bardzo często wędrują daleko w poszukiwaniu pożywienia, ale też lepszych warunków do życia. Wędrówki te często kończą się dla nich tragicznie, ponieważ przemierzając jezdnie stają się ofiarami wypadków samochodowych.

12. Właściwości gęstego futra wydry zostały docenione już w średniowieczu, kiedy właśnie ze względu na nie zaczęto na nie polować. Z kolei w wieku XVIII na wydry polowano ze względu na ich mięso, które było wówczas rarytasem dla ludzi z wyższych warstw społecznych.

13. Wydry bywają szkodnikami, które spędzają sen z powiek właścicielom stawów i hodowcom ryb. Zwierzęta te w nocy urządzają sobie polowania, a w związku z tym, że są pod ochroną, ludzie stosują ogrodzenia pod lekkim napięciem, aby je odstraszyć.

14. W okresie godowym można zaobserwować charakterystyczne zjawisko typowe dla wydr, czyli osobniki, które dryfują na wodzie na plecach i trzymają się za łapki, żeby żaden nie odpłynął za daleko. Jest to zjawisko najczęściej kojarzone z wizerunkiem wydry.

15. Wydry są bardzo inteligentne i potrafią posługiwać się prostymi narzędziami. Często chowają w fałdzie skórnej kamienie, aby następnie rozłupywać nimi skorupiaki.

16. Wydry śpią około dwunastu godzin dziennie i potrafią robić to w wodzie. Żeby nie odpłynąć zbyt daleko, zabezpieczają się roślinami i wodorostami, które utrzymują je dryfujące w jednym miejscu.

17. Wydry uwielbiają się bawić. Zimą potrafią spędzać całe godziny ślizgając się po pokrytych lodem wzniesieniach i nie przeszkadza im, że robią to w samotności.

18. Keikyu Aburatsubo Marine Park to jedno z nielicznych miejsc na świecie, gdzie można przywitać się z wydrą. W ich ogrodzeniach znajdują się specjalne otwory, przez które ciekawskie wydry wyciągają swoje łapki. Możliwość podania ręki wydrze jest dodatkowo płatna i cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że wymaga wcześniejszego umówienia się.

19. Już w czasach starożytnych używano wydr do łowienia ryb. Tresowane wydry miały zaganiać ryby do sieci, a nawet przynosić pojedyncze sztuki na brzeg. Dziś ta technika używana jest jeszcze wyłącznie w Bangladeszu.

20. Wydry, mimo sympatycznej fizjonomii, mają również swoją mroczną stronę. Okazuje się, że zdarza się im zmuszać do kopulacji mniejsze foki, a także są skłonne do nekrofilii. Przypadki te jednak są bardzo rzadkie.

4.1/5 - (8 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić