10 Największych Parków Narodowych w Polsce 🗺️

Biebrzański Park Narodowy
Rozlewiska Biebrzy w okolicach Brzostowa / foto – Autorstwa Adikpl – Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3674180

Polskie parki narodowe to ogromne, zielone tereny, które ochraniają najpiękniejsze zakątki kraju. Zasięgiem obejmują wszystkie rejony Polski: wspaniałe szczyty górskie na południu kraju, części wybrzeża Morza Bałtyckiego oraz malownicze pojezierza i rzeczne doliny. Przecinają je szlaki piesze i rowerowe, a na ich terenie nie brakuje ścieżek edukacyjnych i dydaktycznych, punktów widokowych oraz infrastruktury turystycznej.

1. Biebrzański Park Narodowy

Biebrzański Park Narodowy to największy park narodowy w Polsce – zajmuje powierzchnię 592 kilometrów kwadratowych i znajduje się w północno-wschodniej części Polski na terenie województwa podlaskiego. Przepływa przez niego rzeka Biebrza, dookoła której znajduje się wiele wartościowych siedlisk ptaków. Charakterystyczną cechą tutejszego krajobrazu są podmokłe tereny bagienne, torfowiska i mokradła. Biebrzański Park Narodowy to niezwykły teren, który wyróżnia się ogromną ilością zamieszkujących go gatunków zwierząt. Występuje tu prawie 50 gatunków ssaków, 271 gatunków ptaków oraz ponad 1500 gatunków bezkręgowców (głównie motyli, chrząszczy i pająków). Na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego położonych jest aż 14 ścieżek dydaktyczno-przyrodniczych, wiele szlaków pieszych oraz ponad 100 kilometrów szlaków rowerowych. Dużą atrakcją parku są również spływy kajakowe Biebrzą, która słynie wśród miłośników tej aktywności z wyjątkowo malowniczych krajobrazów.

Powierzchnia: 592 km2

2. Kampinoski Park Narodowy

Kampinoski Park Narodowy położony jest w środkowej części kraju, w województwie mazowieckim (okolice Warszawy). Obejmuje leśne obszary Puszczy Kampinoskiej, która jest pozostałością po ogromnych, pradawnych lasach, które porastały tą część Polski. Unikalną cechą tutejszego krajobrazu są śródlądowe wydmy, uznawane za jedne z najlepiej zachowanych w całej Europie. Przez tereny parku przechodzą liczne ścieżki turystyczne, wyznaczono tu również 10 ścieżek przyrodniczych, przy których ustawiono tablice informacyjne. Dużą atrakcją Kampinoskiego Parku Narodowego jest Kampinoski Szlak Rowerowy, który ma długość aż 144 kilometrów i prowadzi przez najbardziej malownicze części parku.

Powierzchnia: 385 km2

3. Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy położony jest na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w województwie pomorskim. Zajmuje powierzchnię ponad 327 kilometrów kwadratowych, w tym wspaniałe, przybrzeżne tereny oraz obszar kilku jezior (m.in. Jezioro Łebsko i Jezioro Gardno). W parku podziwiać można unikalny krajobraz wydm ruchomych, z których największa – Wydma Czołpińska – osiąga wysokość nawet 56 metrów. Na terenie Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się wiele atrakcji turystycznych m.in. Muzeum Słowińskiego Parku Narodowego w Smołdzinie, Latarnia Morska w Czołpinie i Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach. Ciekawostką jest, że na obszarze parku położona jest także wysoka na 115m n.p.m. Rowokół, które przez rodowitych Kaszubów uznawane jest za świętą górę.

Powierzchnia: 327 km2

4. Bieszczadzki Park Narodowy

Bieszczadzki Park Narodowy znajduje się w południowo-wschodniej części Polski i zajmuje powierzchnię 292 kilometrów kwadratowych, swoim obszarem obejmując malownicze szczyty Karpat Wschodnich. Góry te charakteryzują się łagodnością, odsłoniętymi wierzchołkami oraz występowaniem wielu endemicznych gatunków roślin. Tereny parku zamieszkują m.in. rysie, żubry, jelenie karpackie, niedźwiedzie, wilki, żbiki, a także ponad 140 gatunków ptaków. Przez obszar Bieszczadzkiego Parku Narodowego wytoczonych zostało 120 kilometrów szlaków pieszych oraz około 75 kilometrów dróg, które dostępne są dla rowerzystów. Tereny parku są również popularne wśród miłośników jazdy konnej, na których czeka tu przeszło 80 kilometrów szlaków konnych.

Powierzchnia: 292 km2

5. Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy, choć nie jest największym w Polsce, uznawany jest przez wielu za jeden z najpiękniejszych i najbardziej atrakcyjnych turystycznie parków narodowych w Polsce. Zasięgiem obejmuje wspaniałe szczyty Tatr Wysokich, przez które przeprowadzono wiele szlaków turystycznych. Do najważniejszych atrakcji parku należą: Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Dolina Pięciu Stawów, trasa nad Morskie Oko oraz Kasprowy Wierch, na szczyt którego można wjechać kolejką gondolową. W całym Tatrzańskim Parku Narodowym znajduje się wiele schronisk górskich, które umożliwiają noclegi i wyżywienie turystom podróżującym przez szlaki.

Powierzchnia: 211 km2

6. Magurski Park Narodowy

Magurski Park Narodowy znajduje się w południowej części kraju, na pograniczu dwóch województw: województwa podkarpackiego i województwa małopolskiego. Tereny parku obejmują wzniesienia Magury Wątkowskiej, która stanowi graniczny teren między Karpatami Wschodnimi i Zachodnimi. Najwyższym szczytem Magurskiego Parku Narodowego jest Wątkowa – góra o wysokości 846m n.p.m. W samym parku i jego okolicach znajduje się wiele pięknych, drewnianych cerkwi (m.in. Cerkiew w Chyrowie, Cerkiew w Świątkowej Małej i Cerkiew w Krempnej). Wśród licznych atrakcji Magurskiego Parku Narodowego warto wyróżnić przepiękny Wodospad Magurski, Diabli Kamień oraz malowniczy rezerwat przyrody Kornuty.

Powierzchnia: 194 km2

7. Wigierski Park Narodowy

Wigierski Park Narodowy położony jest w województwie podlaskim, na pograniczu Pojezierza Wschodniosuwalskiego i Wyżyny Augustowskiej. Ponad 60% parku zajmują lasy, a jego najważniejszą częścią jest piękne Jezioro Wigry. Jezioro, wraz z rzeką Czarną Hańczą, stanowi ogromną atrakcję turystyczną dla miłośników kajakarstwa. Tereny Wigierskiego Parku Narodowego porastają gęste lasy, a ważną częścią ochrony roślin tego obszaru jest duża różnorodność odmian storczyków.  Ciekawostką jest, że tereny parku zamieszkiwane są przez 244 chronione gatunki kręgowców, co stanowi niemal połowę wszystkich chronionych gatunków kręgowców w Polsce. Wigierski Park Narodowy jest idealnym miejscem na letni wypoczynek miłośników kajakarstwa i żeglarstwa. Niektóre miejsca w parku udostępniono także wędkarzom.

Powierzchnia: 150 km2

8. Drawieński Park Narodowy

Drawieński Park Narodowy położony jest na obszarze trzech województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i lubuskiego. Zajmuje on powierzchnię ponad 11,5 tysiąca hektarów, a swoim zasięgiem obejmuje Puszczę Drawską i Równinę Drawską. Tereny parku są niezwykle mocno zalesione: ponad 80% jego powierzchni zajmują gęste lasy bukowe, dębowe i sosnowe. Występują tu również liczne zbiorniki wodne, w tym Jezioro Czarne, które charakteryzuje się wysoką przejrzystością, dochodzącą nawet do 7 metrów. Tereny parku zamieszkuje 130 gatunków ptaków, ponad 30 gatunków ryb i około 50 gatunków ssaków. Przez park przechodzi wiele szlaków pieszych o łącznej długości ponad 90 kilometrów, a także kilka szlaków rowerowych i tras do uprawiania narciarstwa biegowego.

Powierzchnia: 115 km2

9. Woliński Park Narodowy

Woliński Park Narodowy znajduje się na wyspie Wolin, która umiejscowiona jest pomiędzy Zalewem Szczecińskim i Zatoką Pomorską (częścią Morza Bałtyckiego). Typową częścią wolińskiego krajobrazu są wysokie, strome klify, z których najwyższe sięgają aż 95 metrów wysokości. Część parku zajmuje także delta rzeki Świny, która uchodzi do Morza Bałtyckiego, tworząc rozległe, podmokłe i bagniste tereny, z wieloma małymi wysepkami. To wyjątkowo ważne siedlisko ptaków: zaobserwowano tu aż 230 gatunków ptactwa, w tym bieliki zwyczajne, wodniczki i puchacze. Niezwykle bogaty jest również świat bezkręgowców, a dużym zaskoczeniem może być, że to właśnie na terenie Wolińskiego Parku Narodowego odkryto łącznie 5 nowych gatunków chrząszczy i skoczogonków, które wcześniej nie były obserwowane nigdzie indziej na świecie. Na obszarze parku znajduje się pięć punktów widokowych, wiele szlaków pieszych i rowerowych oraz kilka ścieżek dydaktycznych. Dużą atrakcją turystyczną jest również Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, które położone jest w Międzyzdrojach.

Powierzchnia: 109 km2

10. Białowieski Park Narodowy

Białowieski Park Narodowy znajduje się w województwie podlaskim, a jego symbolem jest żubr – to właśnie spotkanie z tym majestatycznym zwierzęciem jest największą atrakcją turystyczną parku. Na ochronnym terenie znajduje się zarówno Pokazowa Zagroda Żubrów, która prowadzi zamkniętą hodowlę, jak i ogromne tereny, na których zwierzęta te żyją w niemal całkowicie naturalnym środowisku. Obszar parku obejmuje najlepiej zachowaną część Puszczy Białowieskiej, a także doliny dwóch dużych rzek: Wisły i Niemny. Mimo, że Białowieski Park Narodowy odwiedza ponad 140 tysięcy turystów każdego roku, tereny te w dalszym ciągu są dzikie i zachowane w naturalnym stanie. Przez park przebiega zaledwie kilka szlaków turystycznych oraz dwie krótkie trasy rowerowe.

Powierzchnia: 105 km2

4.3/5 - (49 votes)
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz Również Polubić